Gimnaziu 8 Limba Romana 11.03

17
PROIECT DIDACTIC Data 11.03.2014 Clasa:a VIII-a Şcoala:Şcoala Gimnazială Bod Profesor:Nicoleta-Crinela Obiectul :Limba şi literatura română Unitatea de învăţare:Pastelul Tema:Genul liric Tipul lecţiei :consolidare /sistematizare a cunoştinţelor COMPETENŢE GENERALE:3. Receptarea mesajului scris ,din textele literare şi nonliterare , în scopuri diverse; COMPETENŢE SPECIFICE: 3.2 identificarea modurilor de expunere într-un text epic şi a procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric; 3.3 sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili : -să definească, în mod corect, genul literar/liric, opera lirică; - să identifice caracteristicile operelor lirice si a genului liric, încadrand un text in specia literară respectivă; - să identifice elementele de versificaţie si să înţeleagă importanţa elementelor de versificaţie într-o poezie; - să selecteze figurile de stil şi mijloacele expresive folosite in textul liric;

description

Fisa limba romana

Transcript of Gimnaziu 8 Limba Romana 11.03

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Data 11.03.2014Clasa:a VIII-a coala:coala Gimnazial BodProfesor:Nicoleta-Crinela Obiectul :Limba i literatura romn

Unitatea de nvare:Pastelul

Tema:Genul liric Tipul leciei :consolidare /sistematizare a cunotinelor COMPETENE GENERALE:3. Receptarea mesajului scris ,din textele literare i

nonliterare , n scopuri diverse;

COMPETENE SPECIFICE:

3.2 identificarea modurilor de expunere ntr-un text epic i a procedeelor de expresivitate artistic ntr-un text liric;

3.3 sesizarea valorii expresive a unitilor lexicale n textele citite;

OBIECTIVE OPERAIONALE:

La sfritul orei elevii vor fi capabili :

-s defineasc, n mod corect, genul literar/liric, opera liric;

- s identifice caracteristicile operelor lirice si a genului liric, ncadrand un text in specia

literar respectiv;

- s identifice elementele de versificaie si s neleag importana elementelor

de versificaie ntr-o poezie;

- s selecteze figurile de stil i mijloacele expresive folosite in textul liric;

Stategie didactic

Metode i procedee:, conversaia euristic, lectura selectiv, nvarea prin descoperire, problematizarea, brainstorming-ul,acvariul sentimentelor;

Forme de organizare: activitatea pe grupe n alternan cu activitatea individual i

activitatea frontal.

Mijloace didactice: fie de lucru, , tabla, plane,caietele elevilor Resurse:

capaciti normale de nvare a elevilor;

cunotinele lor anterioare;

timpul de nvare : 50 minute

Bibliografie:

Limba i literatura romn pentru clasa a VI-a,Editura Didactic i Pedagogic; (Elena Mazilu-Ionescu,Valentina Jercea)

fragmente din poeziile ,,Zurglul de Nicolae Labi ,,Pastel de Ana Blandiana Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteti, Editura Paralela 45, 2003;

Parfene Constantin,Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal,Editura Polirom, Iai,1999

Secvenele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didacticeEvaluare

1.Moment

organizatoric

1 minut-Voi avea grija ca elevii s-i

pregteasc materialele necesare orei de limba i

literatura romn i voi nota absenii.

- Voi asigura linitea i disciplina clasei

pentru o bun desfurare a activitii

didactice.Elevii scot pe bnci cele necesare bunei desfurri a oreiConversaia

2. Actualizarea unor cunotine anterioare

5 minuteSolicit elevilor s numeasc genurile literare cunoscute.Solicit definirea genului literar i a operei literare.Elevii rspund la intrebrile profesorului.Conversaia

Evaluare iniial

3.Captarea ateniei

7 minute

Capteaz interesul elevilor prin aducerea n prim-plan a unor tablouri din natur.

Solicit elevilor s priveasc atent imaginile i s gseasc un titlu potrivit fiecreia. Noteaza titlurile gsite pe tabl .Elevii sunt ateni la imagini i gsesc titluri potrivite .

Conversaiaexplicaia

Aprecierea verbal a rspunsurilor corecte

4.Anuntarea

subiectului si enumerarea

obiectivelor2minuteProfesorul anun tema i obiectivele leciei.

Titlul se scrie pe tabl i n caiete.

Elevii noteaz titlul leciei n caieteExplicaia

5.Dirijarea nvriiProfesorul mparte elevii n trei grupe i mparte fiele de lucru. Precizeaz sarcinile de lucru pentru fiecare echip i pentru fiecare membru al grupei. Aduce explicaii suplimentare, acolo unde este cazul.

Ofer un timp de lucru. 10 min.

-Monitorizeaz activitatea elevilor, intervenind cu sugestii tehnice acolo unde este cazul.

-ndrum elevii spre rezolvarea corect a sarcinilor

-Accentueaza marcile genului liric, figurile de stil, elementele de versificatie, sistematiznd informatiile la tabla.

Elevii rezolv exerciiile de pe fiele de lucru.Cte un elev din fiecare grup expune rezolvarea fiei n faa ntregii clase,notnd-o la tabl.

La sfrit toii elevii trebuie s aib trecut pe caiete toate exerctiile de la toate grupele

Lucrul pe grupe nvarea prin descoperire

Exerciiul

Aprecierea verbal a rspunsurilor corecte

Asigurarea feed-back-ului

Scriei un cvintete despre anotimpul primvara:

-primul vers este format din cuvntul tematic ( un substantiv);-al doilea vers este format din 2 cuvinte ( adjective care s arate nsuirile cuvntului tematic) ;

-al treilea vers este format din trei cuvinte ( verbe la gerunziu care s exprime aciuni ale cuvntului tematic);

-al patrulea vers este format din patru cuvinte ce alctuiesc o propoziie prin care se afirm ceva esenial despre cuvntul tematic;

- al cincilea vers este format dintr-un singur cuvnt ( de obicei, verb), care sintetizeaz tema/ ideea .

Elevii realizeaz cvintetele .Exerciiul Conversaia

Explicaia

Se fac aprecieri verbale cu privire la rspunsurile corecte

Evaluare formativaSe face pe parcursul orei

Asigurarea reteniei i a transferului

2 minute

Profesorul comunic tema pentru acas Scriei o compunere descriptiv pornind de la urmtoarea imagine.(anexa )

Recepteaz

i noteaz pe caiete indicaiile primiteconversaia

GRUPA 1

Miezul iernii

n pduri trsnesc stejarii! E un ger amar, cumplit!Stelele par ngheate, cerul pare oelit,Iar zpada cristalin pe cmpii strlucitoarePare-un lan de diamanturi ce scrie sub picioare.

Fumuri albe se ridic n vzduhul scnteiosCa naltele coloane unui templu maiestos,i pe ele se aeaz bolta cerului senin,Unde luna i aprinde farul tainic de lumin.

(de VASILE ALECSANDRI)

Cerinte:

1.Selecteaz, din tabelul de mai jos, substantivele potrivite strii tale de dup prima lectur.

2. Ce surprind versurile de mai sus? Argumentai-v rspunsul.

3. n ce gen literar i in ce specie literar ncadrai aceste versuri? Justificai alegerea fcut.

4. Identificai n textul de mai sus epitete (simple i duble) i o comparatie.

5. Definii epitetul.

6. Ce fel de imagini contureaz figurile de stil gsite de voi n textul de mai sus?

7. Precizai rima acestor versuri. 8. Stabilii msura ultimului vers.9. Reprezentati grafic continutul acestor versuri.GRUPA 2

Dimineaa

Zori de ziu se revars peste vesela natur,Prevestind un soare dulce cu lumin i cldur,n curnd i el apare pe-orizontul aurit,Sorbind roua dimineii de pe cmpul nverzit.

El se-nal de trei sulii pe cereasca mndr scari cu raze vii srut june flori de primvar,Dediei i viorele, brebenei i toporaiCe rzbat prin frunze- uscate i s-arat drglai

(de VASILE ALECSANDRI)

Cerinte:1.Selecteaz, din tabelul de mai jos, substantivele potrivite strii tale de dup prima lectur.

2. Ce surprind versurile de mai sus? Argumentai-v rspunsul.

3. In ce gen literar i in ce specie literar ncadrai aceste versuri? Justificai alegerea fcut.4. Identificai in textul de mai sus epitete (antepuse si postpuse) i o personificare.

5. Definii personificarea.

6. Ce fel de imagini contureaz figurile de stil gsite de voi n textul de mai sus?

7. Precizai rima acestor versuri. 8. Stabiliti msura primului vers.9. Reprezentati grafic continutul acestor versuri. SUCCES! GRUPA 3

Sfrit de toamn

Vesela verde cmpie acu-i trist, vestezit,Lunca, btut de brum, acum pare ruginit;Frunzele-i cad, zbor n aer, i de crengi se deslipesc,Ca frumoasele iluzii dintr-un suflet omenesc.

Din tuspatru pri a lumei se ridic-nalt pe ceruri,Ca balauri din poveste, nouri negri, plini de geruri.Soarele iubit s-ascunde, iar pe sub grozavii noriTrece-un crd de corbi iernatici prin vzduh croncnitori.

(de VASILE ALECSANDRI)

Cerinte:1.Selecteaz, din tabelul de mai jos, substantivele potrivite strii tale de dup prima lectur.

2. Ce surprind versurile de mai sus? Argumentai-v rspunsul.

3. n ce gen literar i in ce specie literar ncadrai aceste versuri? Justificai alegerea fcut4. Identificati n textul de mai sus un epitet, o enumeraie i o comparaie.

5. Definii.comparaia.

6. Ce fel de imagini contureaz figurile de stil gsite de voi n textul de mai sus?

7. Precizai rima acestor versuri..

8. Stabiliti msura primului vers.9. Reprezentai grafic coninutul acestor versuri.

uimire ncntare tristee amuzament

durere bucurie speran regret

melancolie nedumerire entuziasm

smerenie surprindere indiferen

uimire ncntare tristee amuzament

durere bucurie speran regret

melancolie nedumerire entuziasm

smerenie surprindere indiferen

uimire ncntare tristee amuzament

durere bucurie speran regret

melancolie nedumerire entuziasm

smerenie surprindere indiferen