Date Statistice Pe Regiuni din Romania

download Date Statistice Pe Regiuni din Romania

of 30

  • date post

    30-Oct-2015
  • Category

    Documents

  • view

    27
  • download

    0

Embed Size (px)

description

date statistice

Transcript of Date Statistice Pe Regiuni din Romania

Prezentarea regiunilor Romniei din punctul de vedere al bazei tehnico-materiale i circulaiei turistice, n anul 2011

Regiunile de dezvoltare ale Romniei/

indicatoriUniti de cazare turisticCapacitatea de cazare existent

(locuri)Sosiri n structurile de cazare

(mii)nnoptri

(mii)Durata medie a sejurului (zile)Indicii de utilizare net a capacitii n funciune (%)

Regiunea Nord-Est60421927696,21556,42,224,2

Regiunea Vest51323671639,71682,82,626,5

Regiunea Sud-Est974955871134,84050,33,628,3

Regiunea Sud Muntenia53324111615,91677,92,723,3

Regiunea Sud-Vest Oltenia37718274426,81486,23,531,2

Regiunea Nord-Vest65028459799,82084,62,623,6

Regiunea Centru1197453881435,83311,62,325,7

Regiunea Bucureti-Ilfov155210861282,62129,61,727,9

TOTAL ROMNIA50032785037031,617979,42,626,3

Repartizarea procentual a regiunilor de dezvoltare din Romnia din punctul de vedere al bazei tehnico-materiale i circulaiei turistice, n anul 2011

Regiunile de dezvoltare ale Romniei/ Indicatori -2011-Uniti de cazare turistic (%)Capacitatea de cazare existent (%)Sosiri n structurile de cazare (%)nnoptri (%)Durata medie a sejurului (zile)Indicii de utilizare net a capacitii n funciune (%)

Regiunea

Nord-Est 12,17,99,98,72,224,2

Regiunea Vest10,38,59,19,42,626,5

Regiunea

Sud-Est19,434,316,122,53,628,3

Regiunea

Sud Muntenia10,68,78,89,32,723,3

Regiunea Sud-Vest Oltenia7,56,66,18,33,531,2

Regiunea

Nord-Vest13,010,211,411,62,623,6

Regiunea Centru24,016,320,418,42,325,7

Regiunea Bucureti-Ilfov3,17,518,211,81,727,9

TOTAL ROMNIA1001001001002,626,3

REGIUNEA VEST-2011Uniti de cazare turistic

Capacitatea de cazare existent (locuri)Sosiri n structurile de cazare (mii)nnoptri (mii)Durata medie a sejurului (zile)Indicii de utilizare net a capacitii n funciune (%)

Romnia

50032785037031,617979,42,626,3

Regiunea Vest

51323671639,71682,82,626,5

Ponderea Regiunii Vest n total Romnia (%)

10,38,59,19,4--

Arad

1395182190,4345,61,823,9

Ponderea judeului Arad n total Regiunea Vest (%)

27,121,829,820,5--

Cara-Severin

1497071106,9545,75,134,5

Ponderea judeului Cara-Severin n total Regiunea Vest (%)

29,029,916,732,4--

Hunedoara

94394682230,92,825,2

Ponderea judeului Hunedoara n total Regiunea Vest (%)

18,316,712,813,8--

Timi

1317472260,4560,62,223,2

Ponderea judeului Timi n total Regiunea Vest (%)

25,631,640,733,3--

REGIUNEA SUD-EST-2011Uniti de cazare turistic Capacitatea de cazare existent (locuri)Sosiri n structurile de cazare (mii)nnoptri (mii)Durata medie a sejurului (zile)Indicii de utilizare net a capacitii n funciune (%)

Romnia

50032785037031,617979,42,626,3

Regiunea Sud-Est

974955871134,84050,33,628,3

Ponderea Regiunii Sud-Est n total Romnia (%)

19,434,316,122,5--

Brila

31236466,4229,63,636,2

Ponderea judeului Brila n total Regiunea Sud-Est (%)

3,22,55,95,7--

Buzu

71274848,1153,92,515,9

Ponderea judeului Buzu n total Regiunea Sud-Est (%)

7,32,94,23,8--

Constana

67983751844,83361,13,929,7

Ponderea judeului Constana n total Regiunea Sud-Est (%)

69,787,674,483--

Galai

35138652,3103,62,328,6

Ponderea judeului Galai n total Regiunea Sud-Est (%)

3,61,44,62,6--

Tulcea

111365681,6130,51,623

Ponderea judeului Tulcea n total Regiunea Sud-Est (%)

11,43,87,23,2--

Vrancea

47168241,671,71,715

Ponderea judeului Vrancea n total Regiunea Sud-Est (%)

4,81,83,71,7--

REGIUNEA CENTRU-2011

Uniti de cazare turistic Capacitatea de cazare existent (locuri)Sosiri n structurile de cazare (mii)nnoptri (mii)Durata medie a sejurului (zile)Indicii de utilizare net a capacitii n funciune (%)

Romnia

50032785037031,617979,42,626,3

Regiunea Centru

1197453881435,83311,62,325,7

Ponderea Regiunii Centru n total Romnia (%)

2416,320,418,4--

Alba

100302778,5155,7220,5

Ponderea judeului Alba n total Regiunea Centru (%)

8,46,75,54,7--

Braov

52617795642,81329,82,122

Ponderea judeului Braov n total Regiunea Centru (%)

43,939,244,840,2--

Covasna

91405091,4532,45,843,1

Ponderea judeului Covasna n total Regiunea Centru (%)

7,68,96,316,1--

Harghita

2296759100,3251,22,522,7

Ponderea judeului Harghita n total Regiunea Centru (%)

19,114,977,6--

Mure

1427692259,1580,92,228,2

Ponderea judeului Mure n total Regiunea Centru (%)

11,916,91817,5--

Sibiu

1096065263,7461,61,827,7

Ponderea judeului Sibiu n total Regiunea Centru (%)

9,113,418,413,9--

REGIUNEA NORD-EST -2011

Uniti de cazare turistic Capacitatea de cazare existent (locuri)Sosiri n structurile de cazare (mii)nnoptri (mii)Durata medie a sejurului (zile)Indicii de utilizare net a capacitii n funciune (%)

Romnia

50032785037031,617979,42,626,3

Regiunea Nord-Est

60421927696,21556,42,224,2

Ponderea Regiunii Nord-Est n total Romnia (%)

12,17,99,98,7--

Bacu

47315575,9238,53,130,7

Ponderea judeului Bacu n total Regiunea Nord-Est (%)

7,814,410,915,3--

Botoani

1784936,967,31,818,5

Ponderea judeului Botoani n total Regiunea Nord-Est (%)

2,83,95,34,3--

Iai

673245182,2349,5230,3

Ponderea judeului Iai n total Regiunea Nord-Est (%)

11,114,826,222,5--

Neam

1615025133,2274,32,119,4

Ponderea judeului Neam n total Regiunea Nord-Est (%)

26,722,919,117,6--

Suceava

27188,35229,5556,32,422,8

Ponderea judeului Suceava n total Regiunea Nord-Est (%)

44,940,33335,7--

Vaslui

4181838,570,51,825,5

Ponderea judeului Vaslui n total Regiunea Nord-Est (%)

6,73,75,54,6--

REGIUNEA SUD-MUNTENIA-2011

Uniti de cazare turistic Capacitatea de cazare existent (locuri)Sosiri n structurile de cazare (mii)nnoptri (mii)Durata medie a sejurului (zile)Indicii de utilizare net a capacitii n funciune (%)

Romnia

50032785037031,617979,42,626,3

Regiunea Sud-Muntenia

53324111615,91677,92,723,3

Ponderea Regiunii Sud-Muntenia n total Romnia (%)

10,68,78,89,3--

Arge

1525942123218,51,815,6

Ponderea judeului Arge n total Regiunea Sud-Muntenia (%)

28,524,62013--

Clrai

1456110,733,63,117,6

Ponderea judeului Clrai n total Regiunea Sud-Muntenia (%)

2,62,31,72--

Dmbovia

64274067,3248,23,725,6

Ponderea judeului Dmbovia n total Regiunea Sud-Muntenia (%)

1211,410,914,8--

Giurgiu

1181427923,440,1

Ponderea judeului Giurgiu n total Regiunea Sud-Muntenia (%)

2,13,44,45,5--

Ialomia

22302140,3218,25,437,6

Ponderea judeului Ialomia n total Regiunea Sud-Muntenia (%)

4,112,56,513--

Prahova

25710319335,9839,22,523,3

Ponderea judeului Prahova n total Regiunea Sud-Muntenia (%)

48,242,854,550--

Teleorman

1371411,828,22,412,4

Ponderea judeului Teleorman n total Regiunea Sud-Muntenia (%)

2,531,91,7--

REGIUNEA SUD-VEST OLTENIA-2011

Uniti de cazare turisticCapacitatea de cazare existent (locuri)Sosiri n structurile de cazare (mii)nnoptri (mii)Durata medie a sejurului (zile)Indicii de utilizare net a capacitii n funciune (%)

Romnia

50032785037031,617979,42,626,3

Regiunea Sud-Vest Oltenia

37718274426181486,23,531,2

Ponderea Regiunii Sud-Vest Oltenia n total Romnia (%)

7,46,66,18,3--

Dolj

47224258,5116,4216,2

Ponderea judeului Dolj n total Regiunea Sud-Vest Oltenia (%)

12,512,313,77,8--

Gorj

69225563,8136,72,120,8

Ponderea judeului Gorj n total Regiunea Sud-Vest Oltenia (%)

18,312,314,99,2--

Mehedini

35158754,8137,12,527,4

Ponderea judeului Mehedini n total Regiunea Sud-Vest Oltenia (%)

9,38,712,89,3--

Olt

1566423,749,52,122,6

Ponderea judeului Olt n total Regiunea Sud-Vest Oltenia (%)

43,65,63,3--

Vlcea

211115262261046,54,639,3

Ponderea judeului Vlcea n total Regiunea Sud-Vest Oltenia (%)

5663,15370,4--

REGIUNEA NORD-VEST-2011

Uniti de cazare turistic Capacitatea de cazare existent (locuri)Sosiri n structurile de cazare (mii)nnoptri (mii)Durata medie a sejurului (zile)Indicii de utilizare net a capacitii n funciune (%)

Romnia

50032785037031,617979,42,626,3

Regiunea Nord-Vest

65028459799,82084,62,623,6

Ponderea Regiunii Nord-Vest n total Romnia (%)

1310,211,411,6--

Bihor

1289718228,31004,44,438,4

Ponderea judeului Bihor n total Regiunea Nord-Vest (%)

19,734,128,548,2--

Bistria-Nsud

38275257,8143,92,619

Ponderea judeului Bistria-Nsud n total Regiunea Sud-Muntenia (%)

5,89,77,26,9--

Cluj

1957760287,1497,9217,4

Ponderea judeului Cluj n total Regiunea Nord-Vest (%)

3027,335,923,9--

Maramure

1724629107,1201,72,212,8

Ponderea judeului Maramure n total Regiunea Nord-Vest (%)

26,516,313,49,7--

Satu Mare

69209190,5150,71,725,7

Pondere