Curs 2 Fitotehnie Anul 3 Bun

download Curs 2 Fitotehnie Anul 3 Bun

of 16

  • date post

    11-Apr-2016
  • Category

    Documents

  • view

    56
  • download

    5

Embed Size (px)

Transcript of Curs 2 Fitotehnie Anul 3 Bun

GRUL

Importan, biologie, ecologie

Importan

Grul este cea mai important plant cultivat, cu mare pondere alimentar. Suprafeele ntinse pe care este semnat, precum i atenia de care se bucur se datoresc: coninutului ridicat al boabelor n hidrai de carbon i proteine i raportului dintre aceste substane, corespunztor cerinelor organismului uman; conservabilitii ndelungate a boabelor i faptului c pot fi transportate fr dificultate; faptului c planta are plasticitate ecologic mare, fiind cultivat n zone cu climate i soluri foarte diferite; posibilitilor de mecanizare integral a culturii (dup GH.BLTEANU, 1991).Grul este cultivat n peste 100 de ri i reprezint o important surs de schimburi comerciale.Boabele de gru sunt utilizate ndeosebi pentru producerea fainei, destinat fabricrii pinii - aliment de baz pentru un numr mare de oameni (dup unele statistici, 35 - 40% din populaia globului) i furnizeaz circa 20% din totalul caloriilor consumate de om. De asemenea, boabele de gru sunt folosite pentru fabricarea pastelor finoase, precum i ca materie prim pentru alte produse industriale foarte diferite (amidon, gluten, alcool etilic, bioethanol utilizat drept carburant).Tulpinile (paiele) rmase dup recoltat au utilizri multiple: materie prim pentru fabricarea celulozei; aternut pentru animale; nutre grosier; ngrmnt organic, ncorporate ca atare n sol, imediat dup recoltare, sau dup ce au fost supuse unui proces de compostare.Trtele - reziduuri de la industria de morrit - sunt un furaj concentrat deosebit de valoros, bogat n proteine, lipide i sruri minerale.Boabele de gru pot reprezenta i un furaj concentrat foarte apreciat, superior porumbului, sub aspectul valorii nutritive, al preului i chiar ca productivitate. Folosirea boabelor de gru ca furaj este mai puin rspndit la noi, dar este mult extins n majoritatea rilor mari productoare de gru.Sub aspect agronomic, cultura grului ofer avantajul c este integral mecanizat. Totodat, grul este o foarte bun premergtoare pentru majoritatea culturile, deoarece prsete terenul devreme i permite efectuarea arturilor nc din var. Ca urmare, dup gru poate fi semnat, n principiu, orice cultur agricol; dup recoltarea soiurilor timpurii de gru pot fi amplasate unele culturi succesive.

Compoziia chimic

Glucidele, n compoziia bobului de gru predomin glucidele - 62-75% din masa proaspt a bobului, formate n proporie de peste 90% din amidon, iar restul fiind dextrine i alte glucide mai simple. Glucidele sunt acumulate, n principal n endosperm (tab., dup Techniques agricoles, 1993).Tabelul Proporia diferitelor pri ale cariopsei de gru i compoziia lor chimic (% din s.u.)Partea din cariops% din cariops:CelulozPentozaniZahrAmidonProteine (N x 5,7)LipideSruri minerale

limitemedia

Cariopsa ntreag 1001002,0-3,55,6-8,52,3-4,462-7210-161,8-2,51,8-2,2

Pericarp 4,5-5,75,540-6030-50_-3-70,52-4

Testa 2,2-3,12,81,330-50--10-160,17,45

Stratul cu aleuron 4,6-8,56,76-1128-30--15-244-616-19

Endosperm 75-86810,31-30,1-0,878-839-150,7-20,3-0,8

Embrionul propriu-zis 1-1,51,22-4,55-12

15-2015-2525-3210-204-6

Scutellum 1-2 1,8

TabelulRepartizarea azotului i a proteinelor n bobul de gruPoriunea din bobProporia din bob (%)N (% din s.u.)N x 5,7% din total proteine din bob

Pericarp 5,80,52,81,7

Testa 2,21,79,72,3

Stratul cu aleuron 7,03,1518,016,0

Endospermul extern 12,52,212,519,0

Endospermul median 12,51,48,012,0

Endospermul intern 57,51,05,741,0

Embrion 1,05,3330,43,5

Scutellum 1,54,2724,34,5

Proteinele. Substanele proteice reprezint n mod obinuit 10-16% din masa bobului (cu limitele ntre 8 i 24%) i sunt situate n cea mai mare parte spre prile periferice ale bobului (nveliuri, stratul cu aleuron), n embrion i scutellum (tab., dup R.PETERSON, 1965).Cantitatea i compoziia proteinelor dau calitatea nutritiv -a bobului. Acumularea proteinelor n bob depinde de o serie de factori, cum ar fi: specia de gru, soiul, condiiile climatice, fertilitatea natural a solului i dozele de ngrminte cu azot folosite. Dintre aceti factori, condiiile climatice au un rol deosebit de important, n climatele secetoase i calde, acumularea proteinelor n bob este favorizat; pe de alt parte, perioada de formare i umplere a boabelor este mai scurt, coacerea este grbit i ca urmare, procentual, proteinele reprezint mai mult din compoziia bobului. Din contr, n climatele umede i rcoroase este favorizat acumularea hidrailor de carbon; totodat, perioada de formare a boabelor este mai lung, ceea ce conduce la acumularea unor cantiti mai mari de amidon. De asemenea, n condiii de irigare, coninutul boabelor de gru n substane proteice este mai sczut.Proteinele din bobul de gru sunt constituite, n primul rnd, din prolamine (4-5 g/100 g boabe, predominnd gliadina) i gluteline (3-4 g/100 g, predominnd glutelina) i mai puin din albumine (0,3 - 0,5 g/100 g, n principal leucosina) i globuline (0,6 - 1,0 g/100 g, mai ales edestina).Proteinele din bobul de gru formeaz, n principal, glutenul, un amestec de substane proteice care ocup spaiul dintre grunciorii de amidon din endosperm i care, dup mcinat, n fain, nglobeaz grunciorii de amidon. Prin adugare de ap, glutenul formeaz filamente i membrane coloidale care vor reine bulele de dioxid de carbon n procesul de cretere a aluatului i dau aluatul pufos.Boabele de gru durum, destinate fabricrii pastelor finoase, conin o cantitate mai mare de proteine i gluten, dar glutenul are o calitate inferioar pentru panificaie; n schimb, este foarte potrivit pentru fabricarea pastelor finoase, avnd stabilitate mare la fiert, datorit filamentelor de protein foarte rezistente.Lipidele. Reprezint 1,8 - 2,6% n compoziia bobului i sunt acumulate, n special, n embrion i n stratul cu aluron. Uleiul din germeni de gru aparine grsimilor vegetale nesaturate, este bogat n vitamina E i constituie obiect de comer.Celuloza. Se afl n cantitate de 2,0 -3,5%, prezent n primul rnd n nveliurile bobului (pericarp).Substanele minerale. Reprezentate de un numr mare de elemente chimice (K, Ca, Mg, Si, Na, Cu, Mb, Mn) au o pondere de 1,5 -2,3%, aflndu-se spre prile periferice ale bobului.

mprirea grului n clase de calitate, n funcie de coninutul lui n protein i indicele de sedimentare

n sfrit, bobul de gru conine i vitamine din complexul B (B1, B2, B5, B6) i vitamina PP.Valoarea biologic a proteinelor din boabele de gru este ridicat, deoarece acestea conin toi cei 30 aminoacizi eseniali, pe care organismul uman nu-i poate sintetiza. Totui, un impediment l constituie coninutul redus al boabelor de gru n lizin i triptofan.n domeniul producerii, comercializrii i industrializrii grnelor acestea sunt clasificate n funcie de culoarea i compoziia boabelor. In acest sens, noiunea de grne tari, (hard red) definete grnele de foarte bun calitate sub aspectul coninutului n proteine (14 - 16%), produse ndeosebi n Canada i SUA, ca grne de primvar; aceste grne de for, nu sunt folosite ca atare n panificaie, ci sunt amestecate cu grne mai slabe, pentru a le mbunti calitatea. Grnele semitari conin 12 - 13% proteine i sunt produse, de regul, n Argentina, rile fostei URSS, Ungaria; de asemenea, grnele romneti, produse pe cernoziom i cu o tehnologie de cultivare corect aparin acestei categorii; acestea sunt denumite i grne pentru panificaie, n sfrit, grnele moi (soft red) cu sub 11% proteine (i chiar 8% proteine), sunt produse n climatele umede, oceanice, din Europa de Vest i de pe coasta Pacificului, n SUA i sunt destinate, n principal, pentru furaj; din aceste grne se poate obine fain pentru prepararea prjiturilor sau n patiserie (fig., dup M. SEIFFERT, 1981).

Rspndire

Planta de gru se caracterizeaz printr-o mare plasticitate ecologic, ceea ce i permite s fie cultivat pe toate continentele, ntre 66 latitudine nordic i 45 latitudine sudic, de la nivelul mrii i pn la 3.000 - 3.500 m altitudine (n zona Ecuatorului) (flg., dup R.PETERSON, citat de GH.BLTEANU, 1974).n deceniul trecut, pe glob au fost cultivate cu gru circa 230 mil. ha, iar n ultimii ani suprafaa a cunoscut o oarecare scdere (pn la 224 - 227 mil. ha n 1998 - 1999, tab. 3.4, dup Production Yearbook, 2001). Producia global de gru a atins 609 mil. tone n 1998 i 588 mil. tone n 1999. Producia medie mondial n ultimii ani a fost de 2.530 - 2.670 kg boabe/ha. Din producia mondial, 101 - 103 mil. tone au reprezentat obiect de comer. rile mari productoare i, n acelai timp, exportatoare de gru sunt: SUA (n 1999, 23,9 mii. ha semnate i 29,0 mii. tone de gru exportate), Canada (10,8 mii. ha i 14,4 mii. tone export), Australia (11,6 mii. ha si 16,0 mii. tone export) i Argentina (5,1 mil. ha i 8,7 mii. tone export). Mari importatoare de gru sunt, n prezent, Brazilia, Egipt, Japonia, Coreea de Sud. rile Uniunii Europene se nscriu printre marii productori i exportatori de gru (17,1 mil. ha i 16,0 mii. tone exportate).

Aria de cultur a grului pe glob

n Romnia, suprafeele cultivate cu gru au cunoscut modificri puin importante n ultimele decenii. Astfel, n anul 1938 se cultivau cu gru 2,5 mii. ha; suprafeele s-au redus treptat pn la 2,1 mii. ha n perioada 1979 - 1981; n ultimul deceniu se pot semnala oscilaii importante ale suprafeelor, n jurul a 2,0 mii. ha i civa ani sub acest nivel (anii agricoli 1991/1992 - 1,45 mil. ha, 1995/1996 - 1,79 mil. ha, 1996/1997 - 1,90), 1,99 mil ha n 2012 i 2,1 mil ha n 2013, avnd drept cauze, printre altele: condiiile climatice puin favorabile din perioada de semnat a grului; dotarea tehnic insuficient i resursele financiare limitate ale cultivatorilor de gru; dificultile ntmpinate n valorificarea recoltei de gru. Produciile medii obinute la gru n Romnia au fost de 2659 kg/ha n 2012 i 3478 kg/ha n 2013.

Tabelul Situaia culturii grului pe glob i n rile mari cultivatoare (anul 20)Continentul, araSuprafaa semnat (mii ha)Producia medie (kg/ha)Produci