Conflict Ele

18
PROIECT DIDACTIC PROPUNĂTOR: Inst. Mioara Irimia Disciplina : Educaţie civică CLASA : a IV-a B SUBIECTUL : Rezolvarea conflictelor TIPUL LECŢIEI: mixtă Obiective de referinţă : 2. Dezvoltarea competenţelor cheie citit-scris prin disciplinele de studiu din învăţământul primar Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie: O1-să explice noţiunea de conflict; O2-să identifice surse de conflict ,defectele umane ce pot duce la apariţia unor conflicte; O3-să specifice care sunt modalităţile concrete prin care pot evita , atenua sau rezolva un conflict; O4-să-şi dezvolte competenţele cheie de citit- scris prin exerciţiile variate realizate în cadrul orei de educaţie civică. Strategia didactică: 1

description

conflictele si caile de solutionare

Transcript of Conflict Ele

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC PROPUNTOR: Inst. Mioara IrimiaDisciplina : Educaie civic

CLASA : a IV-a BSUBIECTUL : Rezolvarea conflictelorTIPUL LECIEI: mixtObiective de referin :

2. Dezvoltarea competenelor cheie citit-scris prin disciplinele de studiu din nvmntul primarObiective operaionale:

La sfritul leciei elevii trebuie:

O1-s explice noiunea de conflict;

O2-s identifice surse de conflict ,defectele umane ce pot duce la apariia unor conflicte;

O3-s specifice care sunt modalitile concrete prin care pot evita , atenua sau rezolva un conflict;

O4-s-i dezvolte competenele cheie de citit- scris prin exerciiile variate realizate n cadrul orei de educaie civic.Strategia didactic:Resurse procedurale : explicaia , conversaia catehetic i euristic, problematizarea , munca independent , exerciiul , arborele lui Sapiro , studiu de caz., citirea selectiv, n lan.Resurse materiale:

-fie de lucru , flipchart, videoproiector, markere, .

Forme de organizare : frontal, pe grupe, individual

Modaliti de evaluare:

-examinarea oral i scris , observarea sistematic.Mijloace de nvmnt : computer, videoproiector ,ecran de proiecie, consumabile, CD-uri, caiete dictando, coli, texte literare ( Balada unui greier mic de George Toprceanu i Greierele i furnica de Marin Sorescu )Durata : 45 min.Bibliografie : Consiliere i orientare, Curriculum clasele I VIII, Bucureti, 2006 Gabriela Lemeni, Mircea Miclea, Consiliere i orientare - Ghid de educaie pentru carier, Ed. ASCR, Cluj-Napoca, 2004

Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb, Consiliere i orientare- Ghid de educaie pentru carier .Activiti pentru clasele V-VIII, Ed. ASCR, Cluj-Napoca, 2004

Conflictele i comunicarea.Un ghid prin labirintul artei de a face fa conflictelor, Ed. ARC, 1998

Internet: www.didactic.ro, www.altastiinta.ro George Toprceanu, Versuri i proz, Ed. Porto-Franco, 1991 Marin Sorescu, Singur printre poei, Ed. Junimea

ObEtapele lecieiActivitatea Strategii didactice

Metode /

Procedee de evaluare

cadrului didacticelevilorResurse proceduraleResurse materialeForme de organizare

O4O1 O4O203O4O2O3O4O2O3

O4O4O4

1. Momentul organizatoric

2. Captarea ateniei

3. Verificarea cunotinelor dobndite anterior

3. Discuii pregtitoare

4. Anunarea leciei noi

5. Dirijarea nvrii

6.Fixarea cunotinelor7 Obinerea performane-

lor

8 Asigurarea feed-back-ului

9. ncheierea leciei

Elevii i pregtesc cele necesare orei de consiliere . Se asigur condiiile necesare unei bune desfurri a leciei.

Spun elevilor trei cuvinte:

elev, elefant, copac.

Ce denumesc aceste cuvinte ? ( fiine)

De ce spunem c sunt fiine ? ( presupun natere, evoluie , moarte ).

Prin ce se deosebete elevul de celelalte fiine ? ( este o persoan ).

Se enumer trsturile specifice persoanei.

Pe tabl sunt scrise versuri de Olimpia Sava .Li se cere elevilor s citeasc versurile i s selecteze cuvintele ce denumesc trsturi specifice persoanei. ( gndire dirijat , limbaj, sentimente, talente, persoan ).

Se citete un citat de John Hallowell.

De ce omul este sursa att a mreiei ct i a decderii lui ? ( pentru c i st n putere s decid dac vrea s zboare n Cosmos sau s fac crime, s porneasc rzboaie care s distrug lumea, etc. )

Se vor prezenta elevilor cteva imagini pe un ecran de proiecie, prin computer. Aceste imagini surprind copii n diverse grupuri: ( colar, familial, sportiv, religios ).

Li se cere elevilor s recunoasc din ce grupuri fac parte copiii din imaginile prezentate ( de nvare, familial, de joac, religios)

Ce relaii trebuie s existe n cadrul fiecrui grup ? Li se cere elevilor s rspund la aceast ntrebare prin completarea, n echip , a unor fie .( relaii de colaborare, relaii de respect, relaii de ajutor reciproc, de prietenie ).

Elevii lipesc apoi fiele pe tabl i prezint ceea ce au scris . Se corecteaz frontal , dac este cazul.

Cum ne pot influena grupurile ?( pozitiv sau negativ)n funcie de ce ne influeneaz un grup pozitiv sau negativ ? ( de calitile umane ale celor din grup i de relaiile ce se stabilesc ntre acetia).Noi , aici, acum, din ce grup facem parte ? ( grupul de nvare)

Am vzut ce fel de relaii ar trebui s existe ntre membrii unui grup de nvare. Totui ce se ntmpl uneori ?( apar certuri, nenelegeri),, Astzi, la ora de educaie civic , vom vorbi despre cauzele ce pot genera apariia unor conflicte i modalitile de evitare, atenuare sau rezolvare a acestora

Elevii i noteaz titlul leciei pe caiete Rezolvarea conflictelorSe citete , de pe ecran, poezia Balada unui greier mic de George ToprceanuSe stabilesc:- personajele

conflictul

sentimentele greieraului

Se citete pe roluri poezia Greierele i furnica de Marin Sorescu

Dezbatere :

care sunt personajele aflate n conflict ?

ce anume a dus la apariia conflictului?

Voi n a cui ipostaz v-ai vedea , a greieraului care s-a resemnat sau a celui care a obinut prin violen ceea ce i-a dorit ?

Este o modalitate corect de soluionare a conflictului?

Ce soluii ai fi gsit voi n locul greieraului?

Alctuii un dialog ntre greier i furnic , care s evite conflictul.

Elevii citesc n faa clasei dialogurile alctuite i motiveaz alegerea fcut.

Se discut variantele de rspuns date i se sintetizeaz informaiile la flipchart , completndu-se Arborele lui Sapiro (vezi anexa 3 ), evideniindu-se elementele conflictului identificat.

Se caut modaliti de evitare i de rezolvare a conflictului,cutndu-se modaliti de conciliere prin contientizarea cauzelor.

Se citesc de pe ecranul video cauzele care genereaz cele mai multe conflicte ntre oameni. Elevii sunt solicitai s citeasc de pe ecran care sunt reaciile , atitudinile oamenilor implicai ntr-un conflict , selectndu-le pe cele pozitive , care pot duce la rezolvarea conflictului .Se scrie pe tabl : Omenia este un ansamblu de caliti morale de care orice om trebuie s dea dovad n viaSe explic elevilor c a fi empatic, prietenos, cooperant, ncreztor n oameni, atent cu cei din jurul tu, nelegtor, etc. ( caliti morale selectate de ei n Ciorchine ) sunt caliti morale cu care omul nu se nate , ci se formeaz prin educaie, prin modelele pe care omul i le alege n via. Se explic proverbul romnesc A fi om e lucru mare!Se dau fie de lucru individual . Elevii au drept sarcini , selectarea trsturilor morale pozitive i negative. Asocierea unor proverbe romneti cu o trstur moral.

Se citete poezia Dac de Rudyard Kippling , mpreun cu toat clasa Se fac aprecieri asupra modului n care elevii au participat la desfurarea leciei.Conversaia cateheticCitirea selectiv

Conversaia euristicproiecie videoconversa-

ia cateheticLucrul n echipConversaia catehetic

explicaia

Enunarea temei leciei i a obiectivelor urmrite

Citire n lanConversaia euristicCitire pe roluriStudiu de cazProblematizareaExerciiulExerciiulCitire n lanExerciiulCiorchinele (Anexa 4)ExplicaiaExerciiulCitirea de pe ecran n grup

Text n versuri

de Olimpia Sava

( Anexa 1 )

Citat

(Anexa 2)

ecran proieciecomputer

CDFie de lucru(Anexa 2)

Caietele de ed. civicVideoproiectorEcran

Textul poezieiFie cu textul poezieiFie de lucruCoal Flipchart

markere

videoproiectorvideoproiector

caiete dictando Caietele de dictandoFie de lucru independentEcran videoTextul poeziei

frontal

frontalindividualfrontalPe grupe Frontal

Frontal

individualFrontal

individualFrontal Pe echipefrontalfrontalfrontalfrontalindividualfrontal

Examinarea oral

Conversaia frontal, individual, combinat

Examinarea oralConversaia individualExaminarea oralExaminarea scrisEvaluarea reciprocConversaia frontalObservarea sistematicExaminarea scrisExaminarea oral

Conversaia mixtExaminarea scris

CND ESTE VORBA DE UN CONFLICT CEI MAI MULI OAMENI

-se ceart;-ncearc s se neleag unii pe alii;-se ajut unii pe alii;-strig unii la alii;-se ascult cu atenie unii pe alii;-se nal unii pe alii;-colaboreaz unii cu alii;-sunt suspicioi;- ncearc s ctige;-se iart unii pe alii; - ncearc s obin ctiguri reciproce; - au ncredere unii n alii; - se mint unii pe alii; - i zmbesc unii altora; - se afl n competiie unii cu alii; - se lovesc unii pe alii; - lucreaz mpreun pentru a rezolva situaia; - ncearc s neleag ce simt ceilali; - se nvinuiesc unii pe alii

SURSE ALE CONFLICTELOREXIST ASE SURSE DIFERITE ALE CONFLICTELOR:- Nevoile fundamentale sunt satisfcute de acele lucruri de care avem nevoie s supravieuim, precum alimentele, apa i aerul;- Valorile diferite exist cnd oamenii mprtesc credine diferite. De exemplu oameni aparinnd unor religii diferite pot avea valori diferite.- Percepiile diferite se ntmpl cnd oamenii vd sau gndesc diferit un anumit lucru. De exemplu, doi oameni se pot certa pentru c nu se pot pune de acord ce culoare are cmaa cuiva. De fapt, se poate ntmpla ca ei s perceap culoarea diferit.- Interesele diferite apar cnd oamenii au preocupri diferite. De exemplu doi elevi se pot certa pentru c nu se pot hotr s mearg la un film sau la o petrecere.- Resursele limitate se refer la cantitatea limitat n care se gsesc anumite lucruri. Nu suntem cu toii bogai n lume deoarece banii sunt o resurs limitat.- Nevoile psihologice sunt satisfcute cnd avem stri , precum: ne simim capabili, responsabili, acceptai, importani i sntoi. De exemplu cu toii avem nevoia de a fi iubii.

PAGE 1