Clasa i a Step by Step Zlate Cristina

24
CLASA I A STEP BY STEP Şcoala cu cls. I-VIII ,,GH. BANEA” Măcin  26 mai 2010  Proună!or" #LATE C$ISTINA

description

Proiect didactic-alternativa Step by Step

Transcript of Clasa i a Step by Step Zlate Cristina

CLASA I A STEP BY STEP

coala cu cls. I-VIII ,,GH. BANEA Mcin

26 mai 2010

Propuntor: ZLATE CRISTINA

Activitatea I

NTLNIREA DE DIMINEA

Data: 26 mai 2010

Scopul: formarea capacitii de exprimare i de relaionare n cadrul grupului

Obiective:

s citeasc n ritm propriu mesajul i agenda zilei;

s completeze calendarul naturii, respectnd simbolurile i succesiunea zilelor;

s desprind informaii de detaliu din mesaj;

s participe la rezolvarea sarcinilor de lucru din mesaj;

s participe la discuii, prezentnd noutile i formulnd ntrebri i rspunsuri;

s manifeste atitudine degajat n comunicarea cu persoanele cunoscute (colegi, nvtoare).

Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, observaia, jocuri creative;

Mijloace de nvmnt: mesajul zilei, agenda zilei, calendar, videoproiector;

Moduri de organizare: activitate frontal, activitate individual, activitate pe grupe.

DESFURAREA ACTIVITII

Etapele activitiiOb.Activ. cadrului didacticActiv. elevilorMetode i procedee

Moment organiza-

toricElevii vor fi aezai n semicerc, pregtii pentru ntlnirea de diminea.

Se cnt cntecul ,,Sunt colarElevii cnt cntecul i se nscriu la nouti-conversaia

Captarea atenieii invit s joace jocul de energizare:

,,Pornete de la ultima liter.

Un elev spune un cuvnt, iar urmtorul va ncepe alt cuvnt cu ultima liter din cuvntul dat de colegul su .

Atenie! Se vor evita cuvintele care se termin cu litera ,,Elevii i reamintesc regulile i pornesc jocul.-explicaia

-jocul

Calendarul naturiiSolicit elevilor s completeze calendarul naturii, precizn-

du-se data zilei n curs i observaiile meteo.

Propun elevilor cteva exerciii matematice .Elevii vor completa data, vor alege simbolul potrivit vremii .

Completeaz graficul lunii mai.-conversaia

-exerciiul

Mesajul zilei i agendaSolicit elevilor s citeasc mesajul zilei i apoi s rezolve sarcinile propuse.

Sarcinile sunt prezentate n Power Point. Elevii citesc mesajul zilei, identific cuvintele cheie, discut pe baza mesajului.

Rezolv sarcinile.

Elevii citesc agenda zilei, unde descoper centrele deschise, tema propus i obiectivele urmrite. -problematizarea

-lectura,

-exerciiul

-metoda cubului

NoutileElevii nscrii la nouti sunt invitai pe scaunul autorului pentru a comunica noutatea.Elevii urmresc cu atenie.-conversaia

ncheierea activitiiJoc,, Compune cuvinte!

Solicit elevilor s se grupeze n funcie de cuvntul rostit.

Alegerea centrului de activitate.Elevii vor alege litere i se vor grupa pentru a forma cuvintele cerute.

Elevii i aleg centrul de activitate n funcie de jetoanele cuvn-tului format.-exerciiul

Activitatea II

ACTIVITATEA PE CENTRE

OBIECTIVE DE REFERIN:

CITIRE: 3.4 - s citesc n ritm propriu, corect un text cunoscut;

2.1 - s formuleze clar si corect enunuri verbale potrivit unor situaii date;

SCRIERE: 4.1 - s scrie corect litere, silabe, cuvinte;

4.4 - s manifeste interes pentru exprimarea scris;

MATEMATICA: 1.3- s efectueze operaii de adunare si de scdere:*n concentrul 0-100 fr trecere peste ordin

2.6.- s rezolve probleme care presupun o singura operaie dintre cele nvate.

ARTA: 2.3 - s aplice tehnici nvate, n realizarea unor compoziii combinate;

OBIECTIVE OPERAIONALE:

CITIRE:

O 1- s citeasc selectiv propoziii din text;

O 2-s participe la joc de rol;

O 3-s construiasc enunuri cu cuvinte date;

O 4-s formuleze ntrebri i rspunsuri pe marginea textului;

O 5-s dramatizeze textul dat;

SCRIERE:

O 1-s dea exemple de cuvinte care conin literele extrase ( n perechi);

O 2-s completeze fia cadranelor;

O 3-s descopere cuvintele di aritmogrif;

O 4-s coopereze cu membrii grupei n realizarea ,,exploziei solare cu nsuirile lui Pinocchio;

MATEMATICA:

O1- s gseasc operaia de adunare sau scdere a numerelor naturale n concentrul 0-100, pentru rezultatul dat;

O 2-s calculeze exerciii adunare i scdere, fr trecere peste ordin, n concentrul 0-100;

O 3-s rezolve schema matematic;

O 4-s afle termenul necunoscut din operaiile de adunare sau scdere date;

O 5- s pun semnele matematice ,,+ sau ,,- pentru a obine egaliti ;

O 6- s rezolve probleme care conin terminologie matematic;

O 7- s rezolve o problem prin dou operaii cu numere din concentrul 0-100;

ARTA:

O 1 - s observe modelul i s respecte etapele de lucru;

O 3 - s mbine tehnica decuprii, cu tehnica lipirii pentru a obine lucrarea propus;

O 4 - s dovedeasc creativitate n realizarea elementelor de decorare a literei;

STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE

METODE I PROCEDEE

1) SPECIFICE LIMBII ROMNE ( Citire):

lectura, conversaia, exerciiul, nvarea prin cooperare, activitatea creativ, jocul de rol.

2) SPECIFICE LIMBII ROMNE ( Scriere ):

conversaia, exerciiul, nvarea prin cooperare, munca independent, explicaia, metoda cadranelor, jocul.

3) SPECIFICE MATEMATICII:

jocul, explicaia, conversaia, exerciiul, munca independent.

4) SPECIFICE ARTELOR:

explicaia, convorbirea, munca independent, asamblarea, activitatea creativ.

MIJLOACE DIDACTICE

1) LIMBA ROMN( Citire)

Texte de citit, fie de lucru pentru ,, braimstorming,

2) LIMBA ROMN( Scriere)

Fie de lucru cadranele, aritmogrif, jetoane cu litere.

3) MATEMATIC

Jetoane cu numere i operaii, fie de lucru.

4) ARTE

Lipici, carioca, foarfece, fie de lucru, plane model.

MATERIAL DIDACTIC AUXILIAR

markere;

mesajul zilei;

agenda zilei;

calendarul naturii;

videoproiector.

MODURI DE ORGANIZARE A NVRII

frontal,

pe grupe,

individual,

n perechi.

RESURSE INFORMAIONALE

M.E.T.C.- Programa colar pentru clasele I i a II-a- Bucureti 2009

Marcela Pene Caiet special ,,S scriem cu Ana Editura ,,Ana 2000

Elena Nica, Dumitru Loghin ,,Matematica- probe aplicative , Editura Carminis;

Anina Bdescu, S desluim tainele matematicii, Editura Aramis, Bucureti 2001

Gabriela Bratu ,,Aplicatii ale metodelor de gndire critic n nvmntul primar,

CITIRE

1. Citete textul ! (individual)

2. Rspunde la ntrebrile colegului! (perechi)

3. ,,Insuirile lui Pinocchio-completai schema mpreun cu elevii de la centru!

4. Joc de rol-dramatizare pe baza textului.

Fii activi i creativi i v vei bucura de

activitate!!!

SHAPE

Joac-te! Pinocchio i zmbete dac vei rezolva corect sarcinile n perechi;

Completai fia cadrane individual;

HARNICEII! V ateapt un aritmogrif s descoperii numele unui personaj!

Spor la lucru i gndii-v la foaia pe care scriei c o doare ru dac apsai cu stiloul pe ea!!!

SHAPE

,,Iat rezultatul! Un elev extrage un jeton, ce reprezint reultatul i cere ceilali colegi s aleag dintre operaiile de adunare sau scdere date pe cele care corespund rezultatului de pe jeton.- n grup;

Rezolv exerciiile i problemele de pe fi - individual.

Spor la lucru i dovedii ca suntei prieteni adevrai ai matematicii!!!!

SHAPE

1. Observ plana model;

2. Respectnd etapele de lucru, realizeaz o liter din alfabet:

- taie pisele din ptratul Tangram;

- lipete pisele pentru a obine o liter;

- nfrumuseeaz litera obinut;

Hrniceii! Scriei ase cuvinte care ncep cu litera aleas i trei propoziii a cror cuvinte conin litera respectiv!

Putei compune i o problem!

Fii ct mai creativi! Se poate nva n fiecare zi!!!!

EVALUAREA LA SCAUNUL AUTORULUI

nvtorul va urmri:

CITIRE:

Completarea schemei cu nsuirile lui Pinocchio;

Dramatizare.

SCRIERE:

Completarea corect a cadranele de pe fia de lucru ;

Rezolvarea aritmogrifului;

MATEMATICA:

Gsirea operaiei pentru rezultatul dat!

Rezolvarea corect a sarcinilor de pe fia de lucru;

ARTA:

Interevaluarea lucrarilor realizate de ctre colegi.

ANEXE

ANEXA 1

Agenda zilei

8:00- 8:50 ntlnirea de diminea

9:00 -11:50 Activitatea pe centre

Citire:

,,Pinocchio s deprind semnificaia global din textul citit;

Scriere:

,,Alfabetul limbii romne - scrierea de mn a literelor, cuvintelor, propoziiilor;

Matematic:

,,Adunarea i scderea numerelor naturale n concentrul 0 la 100 - consolidare

Arte:

,,Literele alfabetului - confecionarea literelor din pisele Tangram.

12:00 -13:00 Pauza de mas

13.00- 14.00 - Continuarea activitilor pe centre .

14.00- 15.00- Evaluarea activitilor de la centre.

ANEXA NR.2

Pinocchio

(fragment)

dup Carlo Collodi

Mndrul Pinocchio nu fcuse nici zece pai, i iat c-i ies n cale un Vulpoi chiop i un Cotoi orb, care mergeau ncet-ncet, sprijinindu-se ntre ei, ca doi tovari de suferin.

Vulpoiul, care era chiop, mergea sprijinindu-se de Cotoi iar Cotoiul, prefcndu-se orb, se lsa s-i arate Vulpoiul drumul.

- Bun ziua, Pinocchio, i zise Vulpoiul nchinndu-se naintea lui.

- De unde tii cum m cheam? l ntreb ppuica.

- l cunosc foarte bine pe tatl tu, adug Vulpoiul.

- Unde l-ai vzut? strig Pinocchio.

- L-am vzut ieri n pragul uii, spuse motanul.

- i ce fcea?

- Era numai n cma i tremura de frig.

- Bietul tata! Dar, slav Domnului, de azi ncolo n-are s mai tremure! suspin Pinocchio.

Rspunde la ntrebri n perechi!

1) Cu cine s-a ntlnit Pinocchio?

2) Despre ce au discutat cele trei personaje?

Gsii ,,cuvinte prietene pentru:

cotoi=..................................... strig=...........................................

mndru =.........................................

ANEXA NR.3

ANEXA NR. 4

Joac-te cu colegul !

Pinocchio i va zmbi dac vei da

ct mai multe exemple de cuvinte

care ncep cu litera extras!

ANEXA NR.4

Nume Data..

Fi de lucru la centru de scriere

CADRANE

1)Compleaz alfabetul cu literele mici care lipsesc; apoi scrie literele mari .

a b .... .... .... f .... h .... j .... .... .... n ..... p q .... .... ... u .... w .... y z

2)Scrie cuvintele ilustrate n ordine alfabetic:

3)Desparte n silabe cuvintele de la exerciiul 2 i scrie numrul de litere din fiecare cuvnt

4)Alctuiete propoziii cu cuvintele de mai sus care conin grupuri de litere

ANEXA NR.5

FI SURPRIZA

Completnd corect urmtorul careu , pe linia de la A la B vei descoperi numele personajului din imagine . SUCCES !

2

1

A

B

3 4

5 6

8

9

7

Anexa nr.6

Nume i prenume Data

FI DE LUCRU

1. Calculai:

2. Rezolv schema matematic.

+ _ _ +

_+

+

3. Afl numerele necunoscute:

4. Pune semnele +, -, = pentru a obine egaliti:

5. Efectueaz :

34 + 45 20= 68 51 + 72 = ( 21 + 18) 5 =

........................... .......................... ..............................

............................ ............................... ................................

6.a ) Diferena numerelor 57 i 6: _____________________

b) Numrul cu 3 mai mare dect 45: _____________________

c) Suma numerelor 3 i 82: _____________________

d) Numrul cu 7 mai mic dect 97 : _____________________

7. La diferena numerelor 58 i 5 adaug suma numerelor 14 i 21.

*8. Geanina a cumprat 29 de zambile i lalele cu 19 mai puine.

Cte lalele avea Geanina?

Cte flori are n total ?

Rezolvare:

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

__________________________________________________________________

**9. Dac a=74, b= 70, c= 4

Afl:

a - b=

a + c=

a - c- 40=.

ANEXA NR.7...

PINOCCHIO

..

......

.......................

Spune repede i corect!

EMBED Microsoft ClipArt Gallery

EMBED Microsoft ClipArt Gallery

1 2 3 4 5 6 7 8 9

43 + 15 =

76 - 40 =

98 33 =

27 + 42 =

51 + 47 =

45 + 41 =

72 + 27 =

95 - 4 =

62 - 62 =

89 + 10 =

36

3

98

90

75

70

4

41

a+ 15= 27

a=

a=

36- b= 20

b=

b=

c- 18= 41

c =

c=

15 38 23

44 20 24

18 31 49

Ai gndit, ai calculat

cred c-ai rezolvat!