Ceccar Ioana
-
Upload
gabriela-gavrila -
Category
Documents
-
view
346 -
download
7
Transcript of Ceccar Ioana
ELABORAREA SITUATIILOR FINANCIARE ANUALE
15. O societate de comert prezinta urmatoarele informatii la inceputul lunii
ianuarie N: cont 371 – SI 1.071 lei, cont 378 – SIC 150 lei, cont 4428 - SIC 171
lei. In cursul lunii ianuarie societatea se aprovizioneaza cu marfuri in valoare de
1.000 lei, TVA 19% cota de adaos comercial este de 25%. Incasarile din
vanzarea marfurilor in aceasta luna sunt de 2042 lei. In luna februarie societatea
se aprovizioneaza cu marfuri in suma de 500 lei, TVA 19%, cota de adaos este
de 30%. Incasarile din vanzarea marfurilor in aceasta luna sunt de 1.190 lei.
Inregistraţi operaţiile din lună şi regularizarea TVA la sfârşitul lunii.
Raspuns:
1. luna ianuarie
- aprovizionare marfuri
371 = % 1.488 lei
401 1.000 lei
378 250 lei
4428 238 lei
- regularizare TVA
4426 = 401 190 lei
-incasari din vanzarea marfurilor
531 = % 2.042 lei
707 1.716 lei
4427 326 lei
- descarcare gestiune
K = ( SI 378 + RC 378)/( SI 371 + RD 371) – (SI 4428 + RC 4428)
K = ( 150+250)/ ( 1071 + 1488) – ( 171 – 238) = 0.186%
Rulajul debitor al contului de adios 378 = RC 707 * K = 1716 * 18.6% = 319 lei
Costul marfurilor vandute va fi = 2042 -326 -319 = 1.397 lei
% = 371 2.042 lei
378 319 lei
607 1.397 lei
4428 326 lei
- regularizare TVA
4427 = % 326 lei
4426 190 lei
4423 136 lei
Situatia conturilor la sfarsitul lunii ianuarie:
Sold cont 371 = SI 1071 + 1488 – 2042 = 517 lei
Sold cont 378 = SIC 150 + 250 -319 = 81 lei
Sold cont 4428 = SIC 171 + 238-326 = 83 lei
2
2.luna februarie
- aprovizionare marfuri
371 = % 774 lei
401 500 lei
378 150 lei
4428 124 lei
4426 = 401 95 lei
- incasari din vanzarea marfurilor
5311 = % 1.190 lei
707 1.000 lei
4427 190 lei
- descarcare gestiune
K= ( SI 378 + RC 378)/( SI 371 + RD 371) – ( SI 4428 + RC 4428)
K = ( 81 + 150)/( 517 + 774) – ( 83 +124) = 0.213%
Rulajul debitor al contului de adios 378 = RC 707 * K = 1.000 * 21.3% = 213 lei
Costul marfurilor vandute va fi : 1.190 – 190 -213 = 787 lei
% = 371 1.190 lei
378 213 lei
607 787 lei
4428 190 lei
- regularizare TVA
-
4427 = % 190 lei
4426 95 lei
4424 95 lei
3
24. La o societate comercială en detail stocurile de mărfuri sunt evaluate la preţ
cu amănuntul. Societatea se aprovizionează în cursul lunii cu 1.000 kg marfă,
sortimentul X, preţ de achiziţie 2.000 lei, TVA 19%, adaos comercial 25%. În
cursul lunii se vinde întreaga cantitate de mărfuri achiziţionată. Să se efectueze
înregistrările contabile.
Raspuns:
- achizitie marfuri 1.000 kg * 2.000 lei = 2.000.000 lei
% = 401 2.380.000 lei
371 2.000.000 lei
4426 380.000 lei
371 = % 975.000 lei
378 500.000 lei
4428 475.000 lei
- vanzare si incasare marfuri
5311 = % 2.975.000 lei
707 2.500.000 lei
4427 475.000 lei
- descarcarea gestiunii de marfuri vandute
% = 371 2.975.000 lei
4
607 2.000.000 lei
378 500.000 lei
4428 475.000 lei
37. O societate livrează mărfuri unui client în valoare de 6.188 lei, TVA inclus.
Clientul constată că o parte din mărfuri prezintă defecte şi intentează firmei un
proces judecătoresc. La sfârşitul anului N societatea estimează că probabilitatea
de pierdere a procesului este de 40%. La sfârşitul anului N+1, procesul nu este
terminat, iar probabilitatea de pierdere se estimează a fi 30%. In mod similar, la
sfârşitul anului N+2 probabilitatea de pierdere se estimează la 90%. în anul N+3,
procesul este terminat şi societatea este obligată la plata unei amenzi în valoare
de 5.800 lei. Precizaţi care sunt inregistrarile contabile in exercitiu N + 3.
Raspuns:
La sfarsitul anului N se creeaza un provision pentru litigii necesar:
Valoarea creantei x Probabilitatea de a pierde procesul
6188 leix40% = 2.475.20 lei
6812 = 1511 2.475.20 lei
La sfarsitul anului N+1
- provizion pentru litigii existent = 2.475,20 lei
- provizion pentru litigii necesar = 6188 lei x 30% = 1.856,40 lei
*Se diminuiaza provizionul pentru litigiul existent cu 2.475,20 – 1.856,40 = 618.80 lei
1511 = 7812 618.80 lei
La sfarsitul anului N+ 2
- provizion pentru litigiu existent = 1.856,40 lei
- provizion pentru litigiu necesar = 6188 x 90% = 5.569,20 lei
*Se majoreaza provizionul existent cu:
5
5.569.20 – 1856.40 = 3.712.80 lei
6812 = 1511 3.712.80 lei
In anul N+3
- plata amenzii
6581 = 5121 5.800 lei
-anularea provizionului
1511 = 7812 5.569.20 lei
39.Întreprinderea Alfa schimbă un teren situat în Timişoara cu un alt teren al
societăţii Beta situat în Bucureşti. Valoarea justă a terenului cedat de Alfa este
de 120.000 lei, costul de achiziţie fiind de 100.000 lei. Valoarea justă a terenului
primit este de 150.000. Schimbul se face cu o sultă de 30.000. TVA 19%.
Schimbul presupune schimb de facturi. Să se contabilizeze schimbul de active
conform OMFP 3055/2009.
Raspuns:
- cedarea terenului de catre Alfa
461 = % 142.800 lei
7583 120.000 lei
4427 22.800 lei
- descarcarea gestiunii
6583 = 2111 100.000 lei
6
-primirea terenului de la societatea Beta
% = 404 178.500 lei
2111 150.000 lei
4426 28.500 lei
- regularizarea creantei si a datoriei
404 = % 178.500 lei
461 142.800 lei
5121 35.700 lei
53. Întreprinderea Alfa majorează capitalul social prin aport în natură. Aportul
constă într-un teren evaluat la 10.000 euro. Cursul la data subscrierii este de 4,5
lei/euro. La data vărsării aportului, cursul este de 5 lei/euro. Valoarea nominală a
unei acţiuni este de 100 lei.
Se cere:
a)să se precizeze care sunt regulile din OMFP 3055/2009 aplicabile rezolvării
acestui caz;
b)să se prezinte înregistrările contabile.
Raspuns:
a) Evaluarea la data intrarii în entitate
c) la valoarea de aport, stabilita în urma evaluarii - pentru bunurile reprezentând
aport la capitalul social;
7
În cazurile mentionate la lit. c) si d), valoarea de aport si, respectiv, valoarea
justa, se substituie costuluide achizitie.
245 - (1) Primele legate de capital cuprind primele de emisiune, fuziune, aport si
de conversie.
(5 ) Pr ima de apor t se ca lcu leaza ca d i fe ren ta în t re va loarea
bunur i lo r apor ta te s i va loarea nomina la a capitalului social cu care au
fost remunerate aceste aporturi.
b) - subscrierea capitalului social
456 = 1011 10.000 * 4,5 = 45.000 lei
- varsarea aportului
211 = % 50.000 lei
456 45.000 lei
765 5.000 lei
- regularizarea capitalului social
1011 = 1012 45.000 lei
56. La începutul exerciţiului N, societatea ALFA a achiziţionat un echipament
tehnologic la costul de achiziţie de 200.000 u.m.
Managerii estimează că durata de utilitate va fi de 5 ani şi că, la expirarea
acestei perioade, vor fi angajate cheltuieli cu dezafectarea echipamentului
tehnologic şi refacerea amplasamentului în valoare de 10.000 u.m. Metoda de
amortizare utilizată este cea liniară. Pentru o finanţare echivalentă, rata curentă a
8
dobânzi de piaţă este de 10% La sfârşitul exerciţiului N, valoarea de piaţă a
echipamentului este de 150.000 u.m.
La sfârşitul exerciţiului N+1, cheltuielile cu dezafectarea echipamentului
sunt reestimate la 15.000 u.m. iar rata dobânzii de piaţă pentru o finanţare
echivalentă va fi din exerciţiul următor 15%:
La sfârşitul exerciţiului N+2, cheltuielile cu dezafectarea echipamentului
sunt reestimate la 8.000 u.m. Valoarea de piaţă la 31.12.N+2 este de la 120.000
u.m.
La sfârşitul exerciţiului N+3, cheltuielile cu dezafectarea echipamentului
sunt reestimate la 5.000 u.m. iar durata de utilizare a echipamentului este
reestimată la 7 ani. Rata curentă de piaţă este de 25%.
La sfârşitul exerciţiului N+4, cheltuielile cu dezafectarea echipamentului
sunt reestimate la 7.000 u.m.
a)să se precizeze care sunt regulile din OMFP 3055/2009 aplicabile rezolvării
acestui caz;
b)să se prezinte înregistrările contabile.
Raspuns:
- (1 ) Va loarea recunoscu ta ca p rov iz ion t rebu ie sa cons t i tu ie
cea ma i buna es t imare la da ta b i lan tu lu i a costurilor necesare stingerii
obligatiei curente.Cea mai buna estimare a costurilor necesare stingerii datoriei
curente este suma pe care o entitate ar plati-o, în mod rational, pentru
stingerea obligatiei la data bilantului sau pentru transferarea acesteia
unei terte parti la acel moment.
(2) Acolo unde efectul valorii-timp a banilor este semnificativ, valoarea
provizionului reprezinta valoareaac tua l i za ta a che l tu ie l i l o r es t imate
a f i necesare pen t ru s t ingerea ob l iga t ie i . În aces t caz ,
ac tua l i za rea provizioanelor se face întrucât, datorita valorii-timp a
banilor, provizioanele aferente unor iesiri de resursecare apar la scurt
timp de la data bilantului sunt mult mai oneroase decât cele aferente unor iesiri
de resurse deaceeasi valoare, dar care apar mai târziu. Achizitionarea
9
echipamentului tehnologic si includerea in costul de achizitie a
cheltuielilor actualizate cu dezafectarea .Valoarea actualizata a cheltuielilor
cu dezafectarea=10.000 x 1/(1+0,1)5 = 6.209
2131 = % 206.209 lei
404 200.000 lei
1513 6. 209 lei
4426 = 404
Amortizarea si actualizarea provizionului
6811 = 2813 206.209:5 = 41.242 lei
666 = 1513 6.209 * 0,1% = 620,9 lei
31.12.N
VNC = 206.209 – 41.242 = 164.967 lei
Valoarea de inventar = 150.000 lei
Depreciere = 14.967 lei
6813 = 2913 14.967 lei
Sold 213 = 206.209 lei
Sold 2813 = 41.242 lei
Sold 1513 = 6.830 lei
Sold 2913 = 14.967 lei
Amortizare in exercitiul N+1
Cheltuiala cu amortizarea = Valoarea ramasa / Durata ramasa = 150.000/4 =
37.500 lei
% = 2813 41.242 lei
6813 37.500 lei
2913 3.742 lei
10
31.12 N+1
666 = 1513 6.830 * 0.1% = 683 lei
Valoarea actualizata a cheltuieli cu dezafectarea = 15.000 *1 /(1+0.15)3 = 9.863 l
Sold 1513 = 7.513 lei
Presupunem ca valoarea neta contabila inainte de ajustarea provizionului
coincide cu valoarea justa.
213 = 513 9.863 – 7.513 = 2.350 lei
6813 = 2913 2350 lei
Sold 213 = 206.209 + 2.350 = 208.559 lei
Sold 2813 = 41.242 + 41.242 = 82.484 lei
Sold 1513 = 9.863 lei
Sold 2913 14.967 – 3.742 + 2.350 = 13.575 lei
Amortizarea in exercitiul N + 2
Cheltuiala cu amortizarea = Valoarea ramasa/Durata ramasa = ( 213 – 2813 –
2.913)/3 = (208.599– 82.484 – 13.579)/3
% = 2813 42.025 lei
6813 37.500 lei
2913 4.525( 13.575/3) lei
666 = 1513 9.863 * 0.15 = 1.479 lei
31.12 N+2
Valoarea actualizata a cheltuielilor cu dezafectarea = 8.000 * 1(1+0.15)2 = 6.049
Sold 1513 = 9.863 + 1.479 = 11.342 lei
Diminuarea provizionului cu dezafectarea
1513 = 213 11.342 – 6049 = 5.293 lei
11
VNC = 213 – 2.813 – 2.913 = ( 208.559 – 5.293) – ( 82.484 + 42.020)-( 13.575-
4.525) = 69.707 lei
Valoarea de inventar = 120.000 lei
Apreciere = 50.293 lei
Se anuleaza provizionul pentru depreciere
2913 = 7813 9.050 lei
Sold 213 203.266 lei
Sold 2813 124..509 lei
Sold 1513 6.049 lei
Amortizarea in exercitiul N+3
Cheltuiala cu amortizarea = Valoarea ramasa/Durata ramasa = ( 213 – 2813 )-
2.913 /2 = ( 203.266 – 124.509)/2 = 39.379 lei
6813 = 2813 39.379 lei
666 = 1513 907 lei
La 31.12 N+3
Valoarea actualizata a cheltuieli cu dezafectarea = 5.000 *1/(1+0,25)7-4 = 2.560
Sold 1513 6049 + 907 = 6.956 lei
Diminuarea provizionului cu dezafectarea
1513 = 213 6.956 – 2.560 = 4.396 lei
Sold 213 203.266 – 4.396 = 199.870 lei
Sold 2813 124.509 + 39.379 = 163.888 lei
Sold 1513 2.560 lei
Amortizarea in exercitiul N + 4
Cheltuiala cu amortizarea = Vloarea ramasa / Durata ramasa = ( 213-2813-
2913)/2 = ( 198.870 – 163.888)/3 = 11.661 lei
12
6813 = 2813 11.661 lei
666 = 1513 640 lei
31.12 N+4
Valoarea actualizata a cheltuieli cu dezafectarea = 7.000 *1 ( 1+0.25)2 = 4.480
Sold 1513 = 2.560 + 640 = 3.200 lei
Cresterea provizionului cu dezafectarea
213 = 1513 4.480 – 3.200 = 1.280
Sold 213 198.870 +1.280 = 200.140 lei
Sold 2813 163.888+11.661 = 175.549 lei
Sold 1513 = 4480 lei
73. Societatea Comercială „Z” trimite, unui terţ, pentru recondiţionare materii
prime în valoare de 100000 lei. Costurile generate de recondiţionare însumează
1000 lei. Contabilizaţi operaţiile aferente.
Raspuns:
- transferul materiilor prime tertilor
351 = 301 100.000 lei
- costurile generare de reconditionare
301 = 401 1.000 lei
13
- materiile prime reconditionate se trimit inapo unitatii beneficiare
301 = 351 100.000 lei
TINEREA CONTABILITATII UNEI ENTITATI
75. Societatea Comercială „Z” (din România) importă mărfuri dintr-o ţară din afara U.E. (ex. SUA), pentru care se cunosc următoarele date:
- valoarea externă a mărfii 50000 $
- transport extern (efectuat de furnizor) 1000$
- taxe vamale 10%
- comision vamal 2% din valoarea în vamă
- TVA 24%
- cursul de schimb 3 lei /$
Sa se inregistreze in contabilitate operatiunile.
Raspuns:
Cheltuiala cu transportul = 1000$ x 3 lei = 3000 lei
Taxa vamala = ( val marfa + transport) = ( 150.000 + 3000) x 10% = 15.300 lei
Comision vamal = 153.000 lei x 2% = 3.060 lei
14
Pretul de achizitie = 150.000 + 3000+15.3000+3060 = 171.360 lei
Tva de plata = 171.360 x 24% = 41.126, 40 lei
Inregistrari contabile
Marfa: 301 = 401 150.000 lei
Cheltuieli de transport: 301 = 401 3.000 lei
Plata furnizorului : 401 = 5124 153.000 lei
Taxa vamala : 301 = 5121 15.300 lei
Comision vamal: 301 = 5121 3.060 lei
TVA : 4426 = 5121 41.126.40 lei
77. Societatea Comercială „A” livrează mărfuri în SUA în condiţii de livrare CAF
în valoare de 50000 $. Cheltuielile de transport pe parcurs extern sunt 2000 $
(neincluse în valoarea mărfii). Cursul de schimb (leu - dolar) în momentul
facturării este de 3,10 lei/$. La încasare cursul este de 3,30 lei/$. Costul
mărfurilor vândute este de 120000 lei. Plata prestatorului extern se face la un
curs de 3,20 lei/$.
Raspuns:
Livrare marfuri in conditii CAF – cost and freight- portul strain de descarcare=
pretul extern cuprinde pretul marfii si transportul pe parcursul extern
Pret marfa = 50.000 + 2.000 = 52.000
1. vanzare marfa
411 = 707 161.200 (52.000 x 3,1)
2. transport marfa
628 = 401 6.200 (2.000 x 3,1 )
3. incasare marfa
5124 = % 171.600 ( 52.000 x 3,3)
411 161.200 ( 52.000 x 3,1)
15
765 10.400 (52.000 x 0,2)
4. descarcare gestiune marfuri vandute
607 = 371 120.000
5. plata factura transport extern
% = 5124 6.400 ( 2.000 x 3,2)
401 6.200 (2.000 x 3,1)
665 200 (2.000 x 0,1)
16