CATALOG PRODUSE I .0733 038 249 • @kwizda-agro.ro 4 4 4 4 4 Romulus Giurconiu

download CATALOG PRODUSE I .0733 038 249 •  @kwizda-agro.ro 4 4 4 4 4 Romulus Giurconiu

of 65

  • date post

    05-Aug-2019
  • Category

    Documents

  • view

    246
  • download

    1

Embed Size (px)

Transcript of CATALOG PRODUSE I .0733 038 249 • @kwizda-agro.ro 4 4 4 4 4 Romulus Giurconiu

  • www.kwizda-agro.ro

    CATALOG PRODUSE I TEHNOLOGII

    OFERT PREURI 2017

  • R5

    R4

    R3

    Lucian DejeuDirector Naional Vnzri0733 038 243 lucian.dejeu@kwizda-agro.ro

    Viorel Ionescu - Director Regional Vnzri0735 002 497 viorel.ionescu@kwizda-agro.ro

    Bogdan tefr - Reprezentant Vnzri BR0744 769 071 bogdan.stefarta@kwizda-agro.ro

    Cristian Tudor - Reprezentant Vnzri BZ0733 038 229 cristian.tudor@kwizda-agro.ro

    Nicu Leveanu - Reprezentant Vnzri PH, IF0724 363 038 nicolae.leveanu@kwizda-agro.ro

    Laureniu Catan - Reprezentant Vnzri CL0752 200 135 laurentiu.catana@kwizda-agro.ro

    Mihai Nedelcu - Reprezentant Vnzri CL0758 023 882 mihai.nedelcu@kwizda-agro.ro

    Dan Voinea - Reprezentant Vnzri IL0752 073 964 dan.voinea@kwizda-agro.ro

    Dumitru urlic - Director Regional Vnzri0722 203 782 dumitru.surlica@kwizda-agro.ro

    Adrian urlic - Reprezentant Vnzri DB, AG0733 038 250 adrian.surlica@kwizda-agro.ro

    Adrian Iorga - Reprezentant Vnzri GR0724 363 039 adrian.iorga@kwizda-agro.ro

    Adrian Popescu - Reprezentant Vnzri OT0751 247 184 adrian.popescu@kwizda-agro.ro

    Florian Ghi - Reprezentant Vnzri DJ, GJ0752 200 091 florian.ghita@kwizda-agro.ro

    Marian Popescu - Reprezentant Vnzri TR, AG0731 037 834 marian.popescu@kwizda-agro.ro

    Mihai Marinescu - Key Account Manager0748 196 366 mihai.marinescu@kwizda-agro.ro

    ECHIPA DE VNZRIKwizda Agro Romnia

    11

    2

    2

    2

    2

    2

    2

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    2

    3

    45

  • Cristian Chi - Director Regional Vnzri0730 550 174 cristian.chis@kwizda-agro.ro

    Cristian Zerbea - Reprezentant Vnzri AR Sud, TM, CS0741 285 055 cristian.zerbea@kwizda-agro.ro

    Claudiu Beau - Reprezentant Vnzri SM,MM0744 504 890 claudiu.baeasu@kwizda-agro.ro

    Dani Manea - Reprezentant Vnzri AR Nord, BH0722 121 347 dani.manea@kwizda-agro.ro

    3

    3

    3

    3

    Viorel Murean - Director Regional Vnzri0733 038 244 viorel.muresan@kwizda-agro.ro

    Emil Bob - Reprezentant Vnzri CJ, MS0727 510 435 emil.bob@kwizda-agro.ro

    Ioan Nimat - Reprezentant Vnzri SJ, MM, BN0731 494 008 ioan.nimat@kwizda-agro.ro

    Sevastian Sacota - Reprezentant Vnzri AB, SB, HD0731 037 833 sevastian.sacota@kwizda-agro.ro

    Sandor Szekely - Reprezentant Vnzri HR, CV, BV0733 038 249 sandor.szekely@kwizda-agro.ro

    4

    4

    4

    4

    4

    Romulus Giurconiu - Director Regional Vnzri0723 374 434 romulus.giurconiu@kwizda-agro.ro

    Iulian Podoleanu - Reprezentant Vnzri SV, BT0745 533 779 iulian.podoleanu@kwizda-agro.ro

    Cristian Ungureanu - Reprezentant Vnzri BT, IS0733 038 228 cristian.ungureanu@kwizda-agro.ro

    Ioana Lctu - Reprezentant Vnzri IS0725 443 533 ioana.lacatus@kwizda-agro.ro

    George Carjil - Reprezentant Vnzri VN, GL0758 494 915 george.carjila@kwizda-agro.ro

    Paul Radu - Reprezentant Vnzri VS, BC0744 514 244 paul.radu@kwizda-agro.ro

    Iulian Airinei - Reprezentant Vnzri NT, BC0725 828 215 iulian.airinei@kwizda-agro.ro

    5

    5

    5

    5

    5

    5

    5

  • PRODUSE ITEHNOLOGII

    AGRICOLE

    PROD

    USE I

    TEHN

    OLO

    GII AG

    RICOLE

  • Instrument desvrit n fertilizare foliar!

    MicroplantInstrument desvrit n fertilizare foliar!

    Microplant

  • ERBICIDE

  • 74 ERBICIDE | CATALOG 2017 | www.kwizda-agro.ro ERBICIDE | CATALOG 2017 | www.kwizda-agro.ro

    MODUL DE ACIUNEu ACCURATE EXTRA este un erbicid complex, selectiv pentru cerealele pioase, cu aciune sistemic i care se aplic postemergent pentru controlul buruienilor cu frunz lat anuale i perene. Este absorbit prin frunze i rdcini i translocat n ntreaga plant. ACCURATE EXTRA acioneaz prin inhibarea diviziunii celulare n vrfurile de cretere i rdcinile buruienilor sensibile la tifensulfuron-metil i metsulfuron-metil. Primul efect const n stoparea creterii buruienilor la doar cteva ore de la aplicarea erbicidului. La un interval de 10 15 zile de la aplicare apar simptomele vizibile i relevante ale efectului produsului ACCURATE EXTRA. Moartea buruienilor survine la 15 25 de zile de la aplicarea tratamentului.

    ACCURATE EXTRAErbicid complex, selectiv pentru cerealele pioase

    Numr nregistrare:099PC / 21.01.2015

    Productor: FMC

    Coninut substan activ:Tifensulfuron-metil 680 g/kg + Metsulfuron-metil 70g/kg

    Formulare:Granule dispersabile n ap (WG)

    Ambalaj: 100 g

    CULTUR ORGANISM INT DOZA/HA

    Gru, Triticale,Secar de toamn Buruieni dicotiledonate, anuale

    50 g/ha postemergent (se aplic toamna)75 g/ha postemergent (se aplic

    primavra pn la stadiul n care frunza stindard este complet dezvoltata iar

    ligulele frunzelor sunt vizibile)

    Orz de toamn Buruieni dicotiledonate, anuale

    50 g/ha postemergent (se aplic toamna) 60 g/ha postemergent (se aplic

    primvara pn la stadiul n care frunza stindard este complet dezvoltat iar

    ligulele frunzelor sunt vizibile)

    Orz de primvar Buruieni dicotiledonate, anuale

    60 g/ha postemergent (se aplic primvara pn la stadiul n care frunza stindard este complet dezvoltat iar

    ligulele frunzelor sunt vizibile)

    NOU

  • 75ERBICIDE | CATALOG 2017 | www.kwizda-agro.ro ERBICIDE | CATALOG 2017 | www.kwizda-agro.ro

    RECOMANDRI PENTRU UTILIZATORIu Eficacitatea maxim a produsului ACCURATE EXTRA i faza optim de aplicare este plasat ntre BBCH 13 29 (ntre faza de infrire i formare a primului internod) n ceea ce privete cultura tratat iar buruienile sunt n faza de 2 4 frunzulie (faza de rozet). Din motive de siguran pentru cultura urmtoare se poate aplica pn la maximum BBCH 39 care corespunde cu apariia frunzei stindard a plantei de cultur. Volumul de ap recomandat pentru prepararea soluiei i aplicarea produsului ACCURATE EXTRA este cuprins ntre 200 400 l apa/ha.ACCURATE EXTRA poate fi aplicat chiar i la temperaturi sczute (4 5oC) fr a fi afectat eficacitatea. Pentru cereale pioase de toamn se poate aplica cu rezultate remarcabile imediat dup rsrire, mai ales cand exista infestare cu samulastr de rapi sau floarea soarelui provenit de la cultura premergtoare.

    Deoarece ACCURATE EXTRA are o aciune puternic, nu aplicai acest produs asupra culturilor care sunt deja stresate de o serie de factori care influeneaz negativ dezvoltarea plantelor, cum ar fi: deficient de nutriie, bltiri, secet, ari, atac de boli i duntori. Dup culturile de cereale deja tratate cu ACCURATE EXTRA i care au fost distruse din cauze variate, nu se vor renfiina dect culturi de cereale de primvara, aplicndu-se n prealabil semntului o artur adnc. Dup culturile de pioase tratate cu ACCURATE EXTRA, se poate nfiina orice cultur care este deja prevazut n schema de rotaie pentru sezonul urmtor. O atenie ceva mai sporit necesit rapia i sfecla, n special n urmtoarele situaii: - n cazul secetei prelungite instalate dupa aplicarea erbicidului - n cazul n care se nfiineaz pe soluri cu reacie bazic, cu pH peste 7.

    BURUIENI SENSIBILE Polygonum persicaria (Ardeiul broatei) Polygonum persicaria (Ardeiul broatei)Portulaca oleracea (Grita) Raphanus raphanistrum (Ridiche slbatic) Rumex spp. (Macris)Sinapis arvensis (Mutar slbatic)Senecio vulgaris (Splcioasa)Spergula arvensis (Hrana vacii)Stellaria media (Rocoina)Thlaspi arvense (Pungulia)Vicia spp. (Mzriche)Viola spp. (Trei frai ptai)Xantium spp. (Cornaci)

    Abutilon theophrasti (Pristolnic)Amaranthus spp. (tir)Ambrosia elatior (Ambrozia)Apera spica-venti (Iarba vntului)Aphanes arvensis (Creisoar)Atriplex patula (Lobod salbatic)Brassica rapa (Samulastra de rapi)Capsella bursa-pastoris (Traista ciobanului)Centaurea cianus (Albstri)Chenopodium spp. (Lobod)Chrysanthemum segetum (Vetricea)Cirsium arvense (Plmid)Daucus carota (Morcov slbatic) Galeopsis spp. (Linguric)Helianthus annuus (Samulastra de floarea soarelui)Lamium spp. (Urzica moart) Lapsana communis (Zgrbuntica)Matricaria spp. (Muetel salbatic)Mentha arvensis (Ment slbatic)Myosotis arvensis (Nu-m-uita)Papaver rhoeas (Mac)Polygonum spp. (Iarba roie)

    BURUIENU MEDIU COMBTUTE

    Convolvulus arvensis (Volbura)Delphinium consolida (Nemior de cmp)Fumaria officinalis (Fumria)Galium aparine (Turia)Veronica arvensis (Soprlia)Veronica hederifolia (Doritoare)Veronica persicaria (Ventrilica)

  • 76 ERBICIDE | CATALOG 2017 | www.kwizda-agro.ro ERBICIDE | CATALOG 2017 | www.kwizda-agro.ro

    DRILLUn adjuvant complet pentru un control eficient al buruienilor

    Productor: DeSangosse

    Coninut substan activ:ulei vegetal

    Ambalaj: 5 l

    AVANTAJEu DRILL mbuntete considerabil retenia soluiei de stropit pe frunzu Retenia este foarte important mai ales pentru stropii mari care au tendina de a aluneca i sri de pe frunz u Rmn ct mai muli stropi pe frunz, ceea ce duce la o acoperire multa mai bunu Mai puine pierderi n mediuu Crete eficacitatea tratamentuluiu DRILL mbuntete aderena picturilor pe frunze

    5 pn la 15 % n sol

    Pictura fr adjuvant

    Pictura cu adjuvantDRILL

    10 pn la 35 % n atmosfer

    50 pn la 85 % pe frunze

    Frunz

    DESCRIERE PRODUSu DRILL a fost conceput special ca un partener mpreun cu erbicidele pentru controlul buruieni-lor Acioneaz ca un agent de umectare, prin reducerea tensiunii aprute n urma cderii picturii pe suprafaa frunzei. Astfel, distribuirea soluiei de stropit pe frunz crete de pn la 7 ori dac se utilizeaz acest adjuvant. Soluia aplicat rmne ntr-o form disponibil pentru mai mult timp, se minimizeaz cristalizarea substanei active, ptrunde mult mai bine n plant i n acest fel duce la creterea eficacitii tratamentului.

    DOZA0,5 l/ha - odat cu erbicidarea postemergent.

  • FUNGICIDE

  • 78 FUNGI