Analiza Comparativa a Calitatii Marfurilor - Final

download Analiza Comparativa a Calitatii Marfurilor - Final

of 14

  • date post

    08-Apr-2018
  • Category

    Documents

  • view

    236
  • download

    1

Embed Size (px)

Transcript of Analiza Comparativa a Calitatii Marfurilor - Final

  • 8/6/2019 Analiza Comparativa a Calitatii Marfurilor - Final

    1/14

    ACADEMIA DE STUDII ECONOMICEFACULTATEA DE ECONOMIE

    Munteanu IulianaZaharia Irina ClaudiaGrupa 2

  • 8/6/2019 Analiza Comparativa a Calitatii Marfurilor - Final

    2/14

    Bucuresti 2011

    CUPRINS

    I. Introducere. 3

    II. Analiza comparativ a calit ii mrfurilorTelefoane Mobile.......................................................... 4

    III. Comportamentul consumatorului. 12

    IV. Sugestii pentru productori.. 13

    V. Bibliografie.. 14

    2

  • 8/6/2019 Analiza Comparativa a Calitatii Marfurilor - Final

    3/14

    I. Introducere

    n prezent, pe pia a intern a telefoanelor mobile activeaz mai multi productori printre care Nokia, Samsung, LG, Sony-Ericsson, Motorola care acoper mpreun cam90% din vnzrile de telefoane mobile.

    Pia a de telefoane mobile a nregistrat un volum de aproximativ 5 milioane de unit i vndute la un pre mediu de 110 euro n 2010. Rata de cre tere nregistrat n 2010 n volum a fost de circa 10%, comparativ cu 2009.

    n ceea ce priveste numrul de telefoane mobile la 100 de locuitori Romnia seafl printre coda ele Uniunii Europene cu 57 de telefoane la 100 de locuitori pe cnd ri

    precum: Italia au 96 de telefoane/100 loc, Fran a 74 telefoane/100 loc, Germania 86 telefoane/100 loc, Bulgaria 68 telefoane/100 loc.

    Criza economic nu a afectat, to i marii juctori din industrie au vandut mai multe telefoane fa de trimestrul 2, cu excep ia Motorola care au czut pe locul 5, fcnd schimb de pozi ie cu Sony Ericsson. Samsung i LG, sunt singurii ce au nregistrat cifre record. Samsung a livrat mai mult de 60 de milioane de telefoane ntr-un trimestru, a a c acum controleaz mai mult de 20 % din pia . LG a vndut 31.6 milioane de unit i, ce reprezint cel mai mare numr de telefoane vndute pn n prezent pentru ei.

    n Romnia, liderul pie ei dup primele 3 trimestre ale anului 2010 este Nokia,

    care are n jur de 50% din pia , iar pe locul 2 se afl Samsung, cu 16%. LG se afl pelocul 3 la telefoane mobile, cu o cot de 9,3%, precum i pe locul 2 la vnzri de telefoane 3G pe pia a local cu o cot de 22,5%. LG a reu it s urce o pozi ie n top, detronnd Sony Ericsson. n top 5 se afl i Motorola.

    De i suntem n plin criz economic, romnii nu renun la una dintre cele mai mari pasiuni ale lor, i anume telefoanele mobile performante.

    n 2010 au fost lansate o sumedenie de exclusivit i, care de care mai celebre: IPhone-ul 4G, al celor de la Apple, primul smartphone de la Toshiba sau HTC Desire, celmai nou telefon cu platform Android.

    n ceea ce priveste trend-ul general al pie ei, n contextul actual al economiei, se observ o cre tere a vnzrilor pe segmentul de telefoane dual SIM, avnd n vedere c rata de penetrare a serviciilor de telefonie mobil a atins deja 130%, potrivit ANC. Avnddou-trei SIM-uri active, n dorin a simplificrii comunicrii, dar i a rennoirii aparatului utilizat, tot mai mul i cumprtori aleg terminalele dual SIM, de i n acest moment gama este relativ strns.

    3

  • 8/6/2019 Analiza Comparativa a Calitatii Marfurilor - Final

    4/14

    II. Analiza comparativ a calit ii mrfurilorTelefoane Mobile

    1. Selec ia produselor ce vor face obiectul investiga iei

    NOKIA5300 NOKIA6111

    A B

    NOKIA6288

    C

    LG KE970 SHINE SAMSUNG E900

    D E

    4

  • 8/6/2019 Analiza Comparativa a Calitatii Marfurilor - Final

    5/14

    2. Stabilirea etalonului sau a produsului de referin

    NOKIA6270

    R

    3. ntocmirea nomenclatorului optim de caracteristici de calitate

    x Rezolu ie camer ( pixeli )y Rezolu ie display ( pixeli )z Dotri/ Facilit iw Design : - Card memorie

    - MP3 player

    - FM radio- Jocuri- Vibra ii

    u SAR( W/kg )v Durat convorbiri ( ore )t Durat n stand by ( ore )q Memorie interna ( MB )s Masa telefonului ( g )k Volumul ( cm3 )

    5

  • 8/6/2019 Analiza Comparativa a Calitatii Marfurilor - Final

    6/14

    Caracteristici A B C D E R Rezolutiecamera (pixeli)

    1.3 1 2 2 2 2

    Rezolutie

    display (pixeli)

    76800 20480 76800 76800 76800 76800

    SAR (W/kg) 0.80 0.50 0.52 0.43 0.48 0.50Durataconvorbiri (ore) 3.1 3 4.5 2.7 3.3 5Durata instand by (ore)

    223 192 280 280 220 240

    Memorieinterna (MB)

    5 23 6 50 80 9

    Masatelefonului (g)

    106.5 92 115 118 93 125

    Volumul (cm

    3

    ) 92.19 90.8 96.6 69.18 67.51 11.96

    4. Conversia exprimrii atributive n exprimare numeric

    Scala de conversie ( se foloseste in cazul caracteristicilor atributive simple :designul )

    Aspect produs

    2 3 4 5 6 7foarte neplacut comun placut foarte extraordinarneplacut placut

    B A E C R D

    6

  • 8/6/2019 Analiza Comparativa a Calitatii Marfurilor - Final

    7/14

    Tabelul de conversie ( se aplica in cazul caracteristicilor atributivecomplexe: dotari/facilitati )

    Dotari/facilitati A B C D E R PunctajCard memorie X X X X X 3pMP3 player X X X X X X 3pFM radio X X X X 2pJocuri X X X X X X 2pVibratii X X X X X X 1p

    TOTAL 11 8 11 9 9 11

    5. Calculul indicilor

    ixA= xA/ xR = 1.3 / 2 = 0.65 iyA= 76800 / 76800 = 1ixB= 1 / 2 = 0.5 iyB= 20480 / 76800 = 0.27ixC= 2 / 2 = 1 iyC= 76800 / 76800 = 1ixD= 2 / 2 = 1 iyD= 76800 / 76800 = 1ixE= 2 / 2 = 1 iyE= 76800 / 76800 = 1

    izA= 11 / 11 = 1 iwA= 3 / 6 = 0.5

    izB= 8 / 11 = 0.73 iwB= 2 / 6 = 0.33izC= 11 / 11 = 1 iwC = 5 / 6 = 0.83izD= 9 / 11 = 0.82 iwD= 7 / 6 = 1.167izE= 9 / 11 = 0.82 iwE= 4 / 6 = 0.67

    iuA= 0.5 / 0.8 = 0.625 ivA= 3.1 / 5 = 0.62iuB= 0.5 / 0.5 = 1 ivB= 3 / 5 = 0.6iuC= 0.5 / 0.52 = 0.96 ivC= 4.5 / 5 = 0.9iuD= 0.5 / 0.43 = 1.62 ivD= 2.7 / 5 = 0.54iuE= 0.5 / 0.48 = 1.041 ivE= 3.3 / 5 = 0.66

    7

  • 8/6/2019 Analiza Comparativa a Calitatii Marfurilor - Final

    8/14

    itA= 223 / 240 = 0.93 iqA= 5 / 9 = 0.56itB= 192 / 240 = 0.8 iqB= 23 / 9 = 2.56itC= 280 / 240 = 1.17 iqC= 6 / 9 = 0.67itD= 280 / 240 = 1.17 iqD= 50 / 9 = 5.56itE= 220 / 240 = 0.92 iqE= 80 / 9 = 8.89

    isA= 125 / 106.5 = 1.73 ikA= 11.96 / 92.19 = 0.13isB= 125 / 92 = 1.35 ikB= 11.96 / 90.8 = 0.13isC= 125 / 115 = 1.087 ikC= 11.96 / 96.6 = 0.124isD= 125 / 118 = 1.06 ikD= 11.96 / 69.18 = 0.17isE= 125 / 93 = 1.34 ikE= 11.96 / 67.51 = 0.177

    6. Stabilirea importantei fiecarei caracteristici in parte

    Metoda matricei

    x y z w u v t q s k x + - + + + + + + + 17/135*100

    =12.59 p xy - - + + + + + + + 16/135*100

    =11.86 pyz + + + + + + + + + 18/135*100

    =13.33 pzw - - - + + + + + + 15/135*100

    =11.11 p wu - - - - + + + + + 14/135*100

    =10.37 puv - - - - - + + + + 13/135*100

    =9.63 pvt - - - - - - + + + 12/135*100

    =8.88 ptq - - - - - - - + + 11/135*100

    =8.14 pqs - - - - - - - - - 9/135*100

    =6.67 ps

    k - - - - - - - - +10/135*100

    =7.41 pk

    + 2p- 1p

    8

  • 8/6/2019 Analiza Comparativa a Calitatii Marfurilor - Final

    9/14

    Metoda invest igatiei in grup de specialisti

    S1 S2 S3 S4 S5x 15 13 11 5 5 49/500*100

    =9.8% px

    y 14 17 16 16 9 72/500*100=14.4% pyz 16 9 14 12 16 67/500*100

    =13.4% pzw 7 5 12 7 8 39/500*100

    =7.8% pwu 12 16 9 11 11 59/500*100

    =11.8% puv 9 8 7 9 14 47/500*100

    =9.4% pvt 11 2 5 13 3 34/500*100

    =6.8% pt

    q 8 12 3 17 15 55/500*100=11% pq

    s 5 11 8 2 12 38/500*100=7.6% ps

    k 3 7 15 8 7 40/500*100=8% pk

    7. Calculul indicatorului complex al calitatii ( ICQ )

    ICQA= ixA * px + iyA * py + ..............+ ikA * pk

    ICQA= 0.65*9.8 + 1*14.4 + 1*13.4 + 0.5*7.8 + 0.63*11.8 + 0.62*9.4 ++ 0.93*6.8 + 0.56*11 + 1.73*7.6 + 0.129*8 = 78.154

    ICQB= 0.5*9.8 + 0.27*14.4 + 0.73*13.4 + 0.33*7.8 + 1*11.8 + 0.6*9.4 ++ 0.8*6.8 + 2.56*11 + 1.35*7.6 + 0.13*8 = 83.492

    ICQC= 1*9.8 + 1*14.4 + 1*13.4 + 0.83*7.8 + 0.96*11.8 + 0.9*9.4 +

    + 1.17*6.8 + 0.67*11 + 1.087*7.6 + 0.124*8 = 88.472

    ICQD= 1*9.8 + 1*14.4 + 0.82*13.4 + 1.167*7.8 + 1.62*11.8 ++ 0.54*9.4 + 1.17*6.8 + 5.56*11 + 1.06*7.6 + 0.173*8 = 147.036

    ICQE= 1*9.8 + 1*14.4 + 0.82*13.4 + 0.67*7.8 + 1.041*11.8 + 0.66*9.4 ++ 0.92*6.8 + 8.89*11 + 1.34*7.6 + 0.177*8 = 174.544

    9

  • 8/6/2019 Analiza Comparativa a Calitatii Marfurilor - Final

    10/14

    ICQR= 100

    Surs: Creat pe baza calculului indicatorului complex al calit ii

    Concluzie : In acest grafic se observa ca produsul E, SAMSUNG E900 este peprimul loc, pe ultimul fiind produsul A, NOKIA 5300.

    8. Calculul raportului calitate-pre ( RCP )

    Pret A = 610 RonPret B = 534 RonPret C = 779 RonPret D = 774 RonPret E = 609 RonPret R = 859 Ron

    RCPA= ICQA/ Pret A= 78.154/610=0.128RCPB=83.492/534=0.156RCPC=88.472/779=0.114RCP= 146.036/774=0.188RCPE=174.544/609=0.287RCRR=100/859=0.116

    10

  • 8/6/2019 Analiza Comparativa a Calitatii Marfurilor - Final

    11/14

    Surs: Creat pe baza calculului raportului calitate-pre

    Concluzie : In ceea ce priveste raportul calitate- pret, pe primul loc este tot produsul E,SAMSUNG E900, iar pe ultimul loc se afla produsul C, NOKIA6288.

    Din tabele reiese c: din cele 6 produse, telefonul SAMSUNG E900 se claseaz peprimul loc, deoarece :

    - a ie it pe locul I la : - indicele complex al calit ii (ICQ) - raportul calitate-pre (RCP) : calitatea costa- rezolu ie camer: 2MB- rezolu ie display: 76800 pixeli- memorie intern: 80 MB

    - a ie it pe locul al II-lea la: - dotri : card memorie, MP3 player, Jocuri, Vibra ii- durat convorbiri : 3.3 ore- masa telefonului : 93 g- volumul telefonului : 67.51 cm3

    - a ieit pe locul al III-lea la :