7proiectdidacticdefinitivat

16
Proiect didactic Propunător: Stoleru Ionut Data: 11.05.2011 Unitatea de învăţământ: Scoala de Arte si Meserii Scheia Clasa: a VII-a Disciplina: Religie Ortodoxa Subiectul lecţiei: Sfinţii Trei Ierarhi - modele ale iubirii faţă de semeni Tipul lecţiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe Scopul lecţiei: dobândirea unor noi cunoştinţe despre viaţa şi opera Sfinţilor Trei Ierarhi în vederea consolidării comportamentului moral-religios Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1 : să rezume aspecte semnificative din viaţa Sfinţilor Trei Ierarhi; O2 : să identifice asemănările dintre cei Trei Sfinţi Ierarhi; O3: să formzleze învăţături morale necesare progresului vieţii spirituale pornind de la modelele oferite de Sfinţii Trei Ierarhi; O4: să enumere modalităţi de cinstire a Sfinţilor Trei Ierarhi. Strategia didactică 1. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, , exerciţiul, lectura explicativă, expunerea, povestirea, argumentarea. 2. Mijloace de învăţământ: icoana Sfinţilor Trei Ierarhi, fişă de lucru; 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală şi activitate pe echipe. Resurse 1. Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VII-a; • Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VII-a; 1

Transcript of 7proiectdidacticdefinitivat

Page 1: 7proiectdidacticdefinitivat

Proiect didacticPropunător: Stoleru IonutData: 11.05.2011Unitatea de învăţământ: Scoala de Arte si Meserii ScheiaClasa: a VII-aDisciplina: Religie OrtodoxaSubiectul lecţiei: Sfinţii Trei Ierarhi - modele ale iubirii față de semeni Tipul lecţiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţeScopul lecţiei: dobândirea unor noi cunoştinţe despre viaţa şi opera Sfinţilor Trei Ierarhi în vederea consolidării comportamentului moral-religiosObiective operaţionale:La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:O1 : să rezume aspecte semnificative din viaţa Sfinţilor Trei Ierarhi;O2 : să identifice asemănările dintre cei Trei Sfinţi Ierarhi;O3: să formzleze învăţături morale necesare progresului vieţii spirituale pornind de la modelele oferite de Sfinţii Trei Ierarhi;O4: să enumere modalităţi de cinstire a Sfinţilor Trei Ierarhi.

Strategia didactică

1. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, , exerciţiul, lectura explicativă, expunerea, povestirea, argumentarea.2. Mijloace de învăţământ: icoana Sfinţilor Trei Ierarhi, fişă de lucru;3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală şi activitate pe echipe.Resurse1. Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VII-a;

• Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VII-a;• Proiectarea unităţii de învăţare: Slujire şi misiune( Noţiuni de spiritualitate şi viaţă creştină)

2. Temporale: - număr de lecţii: 1 - durata: 50'3. Bibliografice: 1. Călugăr, Dumitru, Hristos în şcoală, Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor,1990 2. Cucoş, Constantin:Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Iaşi, 1998

3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999. 4. „Istoria Bisericii Române", pr. M. Păcurariu, pentru seminariile teologice 5. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a VII-a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2007.

1

Page 2: 7proiectdidacticdefinitivat

6. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.

Scenariul didactic

Nr. crt.

Etapele Lecţiei

Ob. op.

Timp Activitatea profesorului Activitatea elevuluiMetode

şi procedee

Mijloacede învăţă-

mânt

Forme de organi-

zare

Evaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1.Momentul organiza-

toric2'

- Profesorul salută elevii- Rosteşte rugăciunea cu elevii (se cântă Troparul Învierii)- Notează absenţele- Realizează managementul clasei pentru începerea lecţiei

- Salută- Rostesc rugăciunea- Se pregătesc pentru înce-perea lecţiei;

Activitate frontală

2

Page 3: 7proiectdidacticdefinitivat

2.

Reactuali-zarea

cunoştin-ţelor

insuşite

5'

Prin fapte ...la un colţ de stradă,

pe un pat de spital, într-un azil de bătrâni.

Conver-saţia Activitate

frontalăAprecieri verbale

3.

Pregătirea elevilor pentru

receptarea noilor

cunoştinţe

3'

- Profesorul intervine cu anumite precizărilegate de iubirea şi jertfa pentru aproapele care reiese din faptele sfinţilor. Sfinţii sunt exemple desăvârşite de stăruinţă în credinţă care şi-au arătat iubirea pentru aproapele şi modele de urmat de orice creştin adevărat.- Daţi exemple de sfinţi care sunt un bun model de urmat?

- Elevii ascultă cu atenţie.

- ... Sf.Ap.Petru şi Pavel; Sf.Ap.Andrei,Sf.Trei Ierarhi conver-

saţia

Activitate frontală

Aprecieri verbale

4.

Anunţareatitlului şi aobiectivelor

lecţiei

2'

- Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei: Sfinţii Trei Ierarhi - modele ale iubirii fa ț ă de semeni - Se precizează obiectivele lecţiei;

- Elevii notează data şi titlul lecţiei în caiete şi ascultă explicaţiile profesorului.

Activitate frontală

5. Comunicarea /însuşirea

noilor cunoştinţe

15' Se prezintă elevilor aspecte importante din viaţa Sfinţilor Trei Ierarhi.

"Ioan" = "Dumnezeu a avut milă" (de la ebraicul "Yehohonan")."Grigorie" = "care veghează" (de la grecescul "Gregorios")."Vasile" = "rege", "conducător" - de la

- Elevii ascultă cu atenţie

Elevii ascultă cu atenţie.

Explica-ţia

Activitate

3

Page 4: 7proiectdidacticdefinitivat

grecescul "Basileos".

- Se împart elevii în trei echipe şi se precizează sarcinile ce-i revin fiecăruia:

1. Fiecare echipă îşi alege un lider.

2. Fiecare memru al echipei trebuie să citească conţinutul lecţiei şi să completeze fişa, iar apoi se va consulta cu ceilalţi membrii din echipă

3. După consultarea dintre membrii echipei fiecare lider va prezenta rezolvarea exerciţiilor din fişa

- Sfinţii Vasile cel Mare (330 - 379), Grigorie Teologul (328 - 389) şi Ioan Gură de Aur (344 - 407) sunt sărbătoriţi împreună la data de 30 ianuarie, drept cei mai mari Învăţători şi Episcopi ai Bisericii noastre. Ei sunt cunoscuţi şi sub numele de „Sfinţii Trei Ierarhi", pentru că toţi trei au fost episcopi.

- Aceşti trei sfinţi au şi sărbătoriri separate: Sfântul Vasile, pe 1 ianuarie, Sfântul Grigorie pe 25 ianuarie, iar Sfântul Ioan pe 13 noiembrie şi pe 27 ianuarie.

Cei trei ierarhi au trăit toţi în secolul al IV-lea d.Hr., fiind învăţaţi în ştiinţa vremii lor, dar şi cunoscători şi trăitori ai învățăturilor Sfintei Scripturi.

Elevii ascultă explicaţiile profesorului ,iar apoi rezolvă sarcinile date.

Exerciţiul

Fişă de lucru

frontală

Activitate individuală

Activitate pe echipe

4

Page 5: 7proiectdidacticdefinitivat

O2

În vremea lor, Biserica tocmai scăpase de perioada persecuţiilor, când cineva putea fi închis şi ucis pentru simplul fapt că se declara sau se numea „creştin". Venea pentru Biserică o altă perioadă grea, în care înfloreau diverse învăţături greşite (ereziile), mai ales cele legate de Sfânta Treime. Sfinţii Trei Ierarhi au avut de luptat cu aceste erezii, pentru a păstra dreapta credinţă a Bisericii. Ei și-au arătat iubirea pentru aproapele, conducând pe păstoriții lor la calea Adevărului, dar și prin faptele milosteniei trupești.Sfântul Vasile cel Mare a fost îndrumător şi al mirenilor (laicilor), şi al călugărilor. Cele mai vestite cuvântări ale sale sunt despre Cartea Facerii şi despre Cartea Psalmilor. Sfântul Vasile a insistat ca în viaţa călugărilor rugăciunea să fie împletită cu munca. Iar pe mireni îi îndeamnă să ridice aşezăminte pentru îngrijirea bolnavilor, a săracilor, a orfanilor, a bătrânilor (spitale, azile, orfelinate și altele). El s-a străduit, împreună cu Sfântul Ioan Gură de Aur, să înfrumuseţeze slujba Sfintei Liturghii din timpul lui, alcătuind Liturghia care şi azi se numeşte a Sfântului Vasile cel Mare, şi care se săvârşeşte şi azi în anumite duminici şi sărbători; după cum și Sfântul Ioan a alcătuit Liturghia care îi poartă numele şi care se săvârşeşte cel mai frecvent în Biserică.Sfântul Grigorie a fost numit şi „Teologul", adică „Cuvântătorul de Dumnezeu", pentru că a explicat Taina Sfintei Treimi, pe înţelesul

5

Page 6: 7proiectdidacticdefinitivat

oamenilor din timpul lui. În Constantinopol, capitala Imperiului Bizantin, rămăsese o singură biserică ortodoxă, toate celelalte transformându-se în biserici eretice, urmând erezia lui Arie. Dar după ce Sfântul Grigorie a predicat cinci ani în acea singură biserică ortodoxă, situaţia s-a inversat: rămăsese în Constantinopol o singură biserică eretică.

Sfântul Ioan Gură de Aur - a predicat mai ales mirenilor, chemându-i la faptele milosteniei şi la pocăinţă. E considerat cel mai iscusit orator pe care l-a avut Biserica. El a explicat Evanghelia după Matei şi cele 14 Epistole (scrisori) ale Sfântului Apostol Pavel. Din cuvintele Sfântului Ioan Gură de Aur (Hrisostomul):„Să scoatem din sufletul nostru neomenia, să întindem mâna noastră spre milostenie, să mângâiem pe cei săraci nu numai cu bani, ci şi cu cuvântul, ca să scăpăm şi de pedeapsa cuvenită ocărilor şi să moştenim şi împărăţia cerurilor pentru cuvintele noastre bune şi milosteniile noastre, cu harul şi cu iubirea de oameni a Domnului nostru Iisus Hristos, Căruia Se cuvine slava şi puterea în vecii vecilor". - Sfinţii Trei Ierarhi au fost atât de slăviţi în Biserica Ortodoxă, încât în jurul anului 1100 d.Hr. s-a ajuns la ceartă între credincioşi din cauza cinstirii lor. Astfel, erau creştini care îl considerau pe Sfântul Vasile drept cel mai mare dintre ierarhi, pentru că a unit cuvântul

6

Page 7: 7proiectdidacticdefinitivat

cu fapta. Alţii îl considerau pe Sfântul Grigorie ca fiind cel mai mare, pentru cuvintele lui frumoase şi pentru profunzimea gândirii lui, iar alţii dădeau întâietate Sfântului Ioan Gură de Aur, pentru că a fost mai bun cuvântător decât toţi. Aceşti creştini se împărţiseră în cete şi se duşmăneau între ei. Sfinţii Trei Ierarhi, din cer, n-au suportat să vadă că oamenii se ceartă din cauza lor. Ei s-au arătat atât pe rând, cât şi împreună, unui episcop înțelept, numit Ioan, şi i-au zis: - Noi la Dumnezeu una suntem şi nu este niciunul mai mare între noi. Fiecare dintre noi a avut rolul său. Deci porunceşte creştinilor să nu se mai certe pentru acest lucru. Noi ne-am străduit să îi împăcăm pe oameni, nu să le dăm motiv de ceartă. Pentru aceasta, fă-ne praznic la toţi trei într-o zi. Episcopul Ioan a ascultat ce i-au zis Sfinţii Trei Ierarhi şi a înştiinţat şi pe ceilalţi creştini. Aşa s-a pus capăt vrajbei şi s-a ales drept zi de prăznuire 30 ianuarie. - În cinstea Sfinţilor Trei Ierarhi, domnitorul Vasile Lupu a ridicat în secolul al XVII-lea o minunată biserică la Iaşi, care uimește lumea prin frumuseţea ei.

6.

Fixarea şi sistemati-zarea cunoştinţe-lor

12’Se cere ca liderul fiecarei echipe să rezume aspectele semnificative din viaţa Sfinţilor Trei Ierarhi prezentând rezolvarea fişei de lucru.

Observaţie: În timp ce liderii prezintă

Liderul fiecărei echipe rezumă aspectele semnificative din viaţa Sfinţilot Trei Ierarhi.

Expune-rea

Activitate frontală

7

Page 8: 7proiectdidacticdefinitivat

O1

rezolvarea exerciţiului din fişă, ceilalţi elevi completează fişa lor de lucru la rubrica corespunzătoare, astfel încât la sfârşitul lecţiei vor avea date semnificative despre Sfinţii Trei Ierarhi.

Se adresează elevilor următoarele întrebări: Cine sunt cei Trei Sfinţi Ierarhi? Când îi sărbătorim pe fiecare în parte? De ce se serbează împreună? Care sunt datele de serbare separate,

ale fiecăruia? Cum au apărat aceşti Sfinţi credinţa

cea dreaptă? Ce probleme avea Biserica în vremea

lor?

Elevii răspund la întrebări:-.... cei mai mari invăţători şi Păstori ai Bisericii, din toata istoria creştinătăţii

Conversaţia

Conversaţia Activitate

frontală

Activitate frontală

şi în grup

Aprecieri verbale

8

Page 9: 7proiectdidacticdefinitivat

7. Asocierea şi generalizarea cunoştinţelor

O2

O3

O4

5’ - Se cere elevilor să identifice asemănările dintre Sfinţii Trei Ierarhi

Obs. Profesorul arată icoana Sfinţilor Trei Ierarhi- Se cere elevilor să realizeze portretul fizic

şi moral al Sfinţilor Trei Ierarhi

- Se cere elevilor să formuleze învăţăturile morale care se desprind din viaţa Sfinţilor Trei Ierarhi.

- Se cere elevilor să enumere modalitaţi de cinstire a Sfinţilor Trei Ierarhi.

Elevii identifică asemănările dintre Sfinţii Trei Ierarhi.

1. au fost crescuţi de mame alese şi îndrumaţi de poveţele acestora spre Hristos2. au iubit ştiinţa şi învăţătura3. au ajuns ierarhi renumiţi, numiţi şi „cei trei mari dascăli ai creştinităţii”4. au luptat împotriva învăţăturilor greşite aparând adevărata credinţă5. au lăsat învăţături pentru întreaga lume creştină- ....elevii realizează portretul

Elevii formulează învăţături morale:1. Să învăţăm să folosim învăţătura şi la cunoaşterea şi împlinirea voii lui Dumnezeu!2. Să ne alegem prieteni credincioşi!3. Să fim milostivi4. Să îngrijim de orfani, bătrâni şi bolnavi!

Conver-saţia

Activitate frontală

9

Page 10: 7proiectdidacticdefinitivat

-...prin pictarea unor icoane în care sunt înfăţişate chipurile lor, prin slujbe religioase dedicate lor, prin rugăciuni, cântări bisericeşti, prin construirea unor biserici.

8.

9.

Aprecierea activităţii elevilor

Activitatea suplimentară

1’

3'

Se fac aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe.

Se notează elevii care au participat la lecţie..

Se cântă priceasna:” Pe Tine Te lăudăm!”

Elevii ascultă cu atenţie indicaţiile date de profesor

Elevii cântă împreună cu profesorul.

Explica-ţia

Activitate frontală

10.Încheierea activităţii

2’

- Rugăciunea (se cântă Troparul Învierii)

- Salutul.

- Rugăciunea- Salutul.

10