0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

27
Gradinita cu P.P. „Croitorasul cel viteaz”, Galati Grupa „Voinicilor”(mijlocie A) Educatoare: Bourceanu Mihaela An scolar 2012-2013 PROIECT DIDACTIC

description

proiect

Transcript of 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

Page 1: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

Gradinita cu P.P. „Croitorasul cel viteaz”, Galati

Grupa „Voinicilor”(mijlocie A)

Educatoare: Bourceanu Mihaela

An scolar 2012-2013

Page 2: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

PROIECT DIDACTIC

Data: 08.05.2013

Gradinita cu P.P. “Croitorasul cel viteaz”

Grupa: “Voinicilor” (mijlocie A)

Educatoare: Bourceanu Mihaela

Tema de studiu:”Cand, cum si de ce se intampla?”

Tema saptamanala:”In lumea insectelor”

Tema activitatii: “Gaze si flori- o lume plina de culori”

Forma de realizare: Activitate integrata( ADP+DS+DOS+ALA1+ALA2)

Tipul de activitate: Consolidarea si verificarea cunostintelor

Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual

ACTIVITATI DE INVATARE

ADP( ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA)

INTALNIREA DE DIMINEATA: “Bun venit dragi fluturasi!”

TRANZITII: “Infloresc gradinile”, ”Zum, zum, zum-albinita mea”,”Buna

dimineata”- cantec

ADE( ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE)

DS+DOS( Activitate matematica+ activitate practica): “Gaze si flori- o lume

plina de culori”

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES:

Stiinta: “Fisa de lucru”

Page 3: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

Arta: “ Gradinita primaverii”-macheta; lucrare colectiva

“ Crenguta inflorita” - mototolire lipire

“Fluturi colorati”- aplicatie, desen

“Flori multicolore”- asamblare

Constructii: “Topogane si castele in gradina primaverii”- joc lego

Joc de masa: “Insecte”- sortare jetoane

“Fluturi si flori”-puzzle

ALA II( Activitati liber alese)

- “Albinita a zburat”-joc distractiv

- “Cursa florilor”- joc de miscare

Scopul activitatii:

Verificarea si reactualizarea cunostintelor copiilor referitoare la numaratul

in limita 1-5;

Dezvoltarea capacitatilor de a intelege si a utiliza numerele si cifrele,

folosind un limbaj adecvat;

Educarea atentiei, perspicacitatii, a spiritului de observatie si a

promptitudinii in gandire;

Educarea abilitatii de a intra in relatie cu ceilalti, de a comunica si

coopera, de a participa in spirit fair-play la actiuni realizate individual si in

echipa.

Dezvoltarea spiritului de echipa in vederea realizarii unei activitati

recreative, de destindere si buna dispozitie a copiilor.

Formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de

dezvoltare motrica;

Page 4: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

Obiective operationale:

DS+DOS( Activitate matematica): “Gaze si flori- o lume plina de culori”-joc

didactic

Domeniul stiinta( activitate matematica):

Sa numere in limitele 1-5 in ordine crescatoare si descrescatoare;

Sa raporteze numarul la cantitate si invers;

Sa recunoasca grupele cu 1-5 elemente si cifrele corespunzatoare;

Sa aseze vecinii numerelor date;

Sa realizeze structuri folosind criterii date de educatoare;

Sa foloseasca un limbaj matematic adecvat;

Sa-si exprime emotii si sentimente in relatie cu ceilalti.

Domeniul om si societate( activitate practica):

Sa utilizeze tehnici de lucru specifice activitatii practice, selectand materiale

le si uneltele puse la dispozitie pentru realizarea unor lucrari practice;

Sa relationeze intre ei pentru realizarea temei;

Sa manipuleze materiale in vederea realizarii temei propuse;

Sarcina didactica:

In prima varianta a jocului, copiii vor fi solicitati sa aleaga materiale pentru a

completa un tablou in care va fi desenat un copac.Vor avea de aranjat pe tablou

un soare ,3 norisori, 4 gargarite, 2 fluturasi, tot atatea flori cate frunzulite sunt

in copac si tot atatea albinute cati norisori sunt.

In varianta a II- a a jocului, copiii impartiti in 4 echipe( vor fi impartiti in

echipe inainte de inceperea jocului) vor primi cate un cosulet cu 1-5 fluturasi in

culoarea florilor de pe covor cu cifre de la 1-5.

Page 5: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

In a III-a varianta a jocului vom folosi un panou cu 5 fluturi asezati de la

stanga la dreapta si 5 flori asezate dedesupt. Vom numara cu ajutorul

numeralului ordinal.

Reguli de joc:

Educatoarea adresează întrebări tuturor copiilor.

Copilul care va răspunde va fi ales cu ajutorul unei pălării care se va

plimba de pe capul unui copil la celălalt până la semnalul educatoarei

„Stop!”

Răspunsurile corecte vor fi răsplătite cu aplauze.

Elemente de joc: surpriza, aplauzele, mânuirea materialelor, pălăria

călătoare, recompensa,piramida.

Resurse:

procedurale: observaţia, demonstraţia, exerciţiul, explicaţia, instructajul

verbal, jocul, brainstorming-ul, conversaţia euristică,.

materiale: imagini cu insecte, fişă de lucru individuală, creioane colorate,

carioci, siluete cu insecte, siluete cu flori de diferite culori, pălăria

călătoare, DVD, plansa cu copac, aracet, pensula,panou pentru

macheta,cifre de la 1-5, crengute, frunze,hartie colorata, hartie

creponata, joc lego.

Forma de organizare: frontal,pe grupe, individual

Forme şi metode de evaluare: evaluare curentă, aprecieri verbale, verificare

orală, verificare prin proba practică.

Page 6: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

ATIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES

Obiective operaţionale :

Stiinta:

Sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir, utilizand numeralul ordinal ;

Sa formeze grupe de acelasi fel;

Sa uneasca cifra cu grupa corespunzatoare ;

Sa incercuiasca primul fluture, sa coloreze al treilea fluture si sa taie

ultimul fluture.

Arta:

Sa mototoleasca hartia creponata pentru realizarea floricelelor;

Sa lipeasca bobitele de hartie creponata pe crengute;

Sa asambleze floricele de culori diferite pentru macheta;

Sa aplice diferite modele pe fluturasi;

Sa distribuie toate materialele pe macheta;

Constructii:

Sa construiasca topogane si castele din lego;

Sa aseze pe macheta obiectele construite;

Joc de masa:

Sa denumeasca imaginile reprezentate pe jetoane;

Sa sorteze imaginile care reprezinta insecte;

Sa imbine piesele de puzzle in vederea obtinerii imaginilor cu flori si insecte.

Page 7: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

Resurse:

- procedurale: observaţia, demonstraţia, exerciţiul,

instructajul verbal, explicaţia.

- materiale: - Stiinţă: fise de lucru,creioane, carioci.

-Artă: crengute,hartie creponata , polistiren,

pensula, aracet, siluete fluturi, modele de

aplicat pe fluturi,floricele, bete de chibrit,paie colorate pentru

fluturi.

-Joc de masă: jetoane pe care sunt

reprezentate insecte, flori, puzzle cu imagini cu flori si insecte.

Forma de organizare: individual, frontal, pe centre de interes

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE (ALA II)

- “Albinita a zburat”-joc distractiv

- “Cursa florilor”- joc de miscare

Scopul jocului:

Antrenarea în diverse activităţi distractive desfăşurate

prin joc;

Stimularea atenţiei şi a intuiţiei;

Dezvoltarea calităţilor motrice.

Dezvoltarea creativităţii şi aptitudinilor artistice prin

interpretarea rolurilor.

Page 8: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

Obiective operaţionale:

să manifeste interes pentru jocurile propuse; să participe afectiv la jocurile organizate manifestându-se liber,

creativ ; să-şi exprime starea sufletească creată în jocurile propuse; să intoneze expresiv cântecele propuse; să se orienteze corect şi să se grupeze respectând regulile şi

instrucţiunile care li se dau; să răspundă motric la cerinţele cîntecelor şi al jocurilor; să adopte o ţinută corectă a corpului (stând, şezând, în deplasare); să respecte regulile jocului.

Resurse:

-procedurale:memorizarea, demonstraţia,exercitiul, jocul de

rol,

explicaţia

-materiale: flori,cosulete ;

Forma de organizare: frontal, pe echipe;

Durata activităţii integrate: 3 ore

Page 9: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

BIBLIOGRAFIE:

„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”-Editura DPH-Bucureşti,

2009;

„Revista învăţământul preşcolar şi primar” 3-4/2012, Editura Arlequin;

„Repere metodice utile pentru învăţământul preşcolar” vol 1, Editura Delta

Cart Educaţional, Piteşti, 2011;

„450 de jocuri educaţionale. Repere fundamentale în învăţarea şi

dezvoltarea timpurie a copilului” Editura Didactica Publishing House,

2011.

Noul curriculum national ptr. Invatamantul prescolar

E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activitati bazate pe inteligente multiple”

Page 10: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă.

Copiii sunt aşezaţi în semicerc pe scăunele pentru a putea stabili un contact

vizual cu toţi membrii grupei. Pentru a constitui un model de comportament,

educatoarea zâmbeşte, transmite căldură şi încurajare prin toate formele de

comunicare- verbală şi nonverbală.

Salutul- Educatoarea rosteşte următoarele versuri:

“ Dimineaţa a venit,

Toti copiii au sosit,

In cerc sa ne adunam

Cu totii sa ne salutam!”

Tranzitie:”Buna dimineata”-cantec

Se foloseste „tehnica comunicarii rotative”-pornind de la educatoare catre copilul

din dreapta (Ex. „Bună dimineaţa, gaze si flori mici,/Ma bucur ca sunteti aici!

Astazi mi doresc sa fiu o lalea!). Fiecare copil isi va exprima dorinta de a fi o

gaza sau o floare(Ex. „Buna dimineata Denisa! Astazi imi doresc sa fiu o furnica!)

Fiecare salut este însoţit de o strângere de mână.

Educatoarea anunta:

-Astazi avem musafiri. D-na director a venit insotita de o alta doamna metodist sa

vada cat suntem noi de frumosi, de cuminti si cat de multe lucruri stim, iar daca

vor fi multumite de noi, ne vor aplauda si ne vor lauda. Salutam asa cum trebuie

sa salutam un musafir:

-Buna dimineata si bine ati venit la noi!

Page 11: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

Impartasirea cu ceilalti

Dupa salutul de dimineata, voi initia o discutie cu copiii referitoare la anotimpul

primavara si trezirea naturii la viata. Copiii isi vor reaminti care este tema

saptamanii(“În lumea insectelor”) şi vor enumera insectele cunoscute.

Prezenţa se va realiza cu ajutorul pozelor copiilor afisate la panoul cu copii

prezenti.

După această etapă se va completa Calendarul naturii, discutându-se

despre condiţiile meteorologice şi stabilindu-se anotimpul în care ne

aflăm.Sunt adresate urmatoarele intrebari:

- In ce zi a saptamanii suntem?

- Care sunt caracteristicile anotimpului primavara?

- Cum este vremea astazi?

- Care sunt lunile primaverii?

- In ce luna suntem?

In continuare copiii vor canta „Buna dimineata”- insotit de miscarile sugerate de

textul cantecului, realizandu-se astfel si gimnastica de inviorare

Noutatea zilei- Se vor prezenta copiilor în termeni accesibili, activităţile pe care le

vor desfăşura în această zi. Educatoarea le prezintă copiilor niste gaze care sunt

foarte suparate pentru ca s-au ratacit de prietenii lor gazele si florile. Ele ii roaga

pe copii sa le ajute sa gaseasca drumul spre tara florilor si gazelor. Ele ne-au

lasat un cosulet cu plicuri pe care gazele ne-au trecut sarcinile pe care le vom

avea de rezolvat.

Tranzitia se va face cu ajutorul cantecului :”Infloresc Gradinile”.

Copiii se vor aseza in semicerc pe scaunele, iar educatoarea le va dezvalui un

plansa pe care este desenat un copacel.

Jocul se va desfasura astfel:

- Copiii vor trebui sa adauge niste elemente astfel incat sa

realizeze o plansa specifica primaverii- 1 soare, 3 norisori,

Page 12: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

4 gargarite, 2 fluturasi,5 frunzulite, tot atatea flori cate

frunzulite sunt in copac si tot atatea albinute cati norisori

sunt.

- copiii impartiti in 4 echipe( vor fi impartiti in echipe inainte

de inceperea jocului) vor trebui sa aseze fluturasii din

cosulet corespunzator numarului de pe floarea de pe covor,

apoi vor avea de pozitionat in casutele piramidei insecte si

flor iin functie de numaral afisat in casute si in culoarea

acesteia.

- Vom numara cu ajutorul numeralului ordinal fluturii si

florile de pe panou.

Activitatea practica se va regasi in sectorul Arta.

Tranzitie:

Ca albinele zburam

Si spre centre ne-ndreptam!

Li se prezinta copiilor sectoarele de lucru si li se explica ceea ce au de facut

fiecare grup.

La sectorul Stiinta, copiii vor avea de rezolvat o fisa de lucru individuala ce

contine urmatoarele sarcini: sa formeze prin incercuire grupe de acelasi fel,sa

uneasca grupa cu cifra corespunzatoare numarului de obiecte, sa icercuiasca

primul fluture, sa coloreze al treilea fluture si sa taie ultimul fluture.

La centrul Arta copiii vor avea de realizat o macheta pentru a le face un cadou

florilor si gazelor astfel: sa impodobeasca crengutele copaceilor cu bobite de

hartie creponata roz, sa asambleze floricele de culori diferite pe care le vor aseza

pe macheta, sa aplice diferite modele pe fluturasi, sa-i asambleze pe paie pentru

baut suc.

La sectorul Constructii vor construi topogane si leagane din lego si tinte pe care

le vor aseza pe macheta.

Page 13: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

La sectorul Joc de masa copiii primesc jetoane si puzzle-uri cu imagini pe care le

vor imbina pentru a obtine imaginile corecte.

După explicarea sarcinilor pe centre de interes, copiii sunt rugaţi să meargă la

sectorul indicat de ecuson . Fiecare copil va trece pe la toate centrele de interes,

lucrul acesta fiind verificat prin cele patru simboluri corespunzătoare fiecarui

centru. Educatoarea supraveghează şi antrenează copiii la fiecare centru de

interes, oferind explicaţii suplimentare acolo unde este nevoie.

După finalizarea lucrărilor la centre, copii vor aşeza lucrările pe macheta şi se

va face evaluarea lucrărilor.

Tranzitia catre centre : „Zum,zum,zum, albinita mea!”

In ultima etapa a zilei, ALA II, se va desfasura jocul distractiv „Albinita a

zburat” si apoi un joc de miscare numit „Cursa florilor”.

La finalul acestei etape copiii vor fi rasplatiti cu biscuiti unsi cu miere de la

albinele harnice.

Pentru o bună organizarea şi desfăşurare se va ţine cont de următoarele condiţii:

-aerisirea sălii de grupă;

-aşezarea mobilierului şi pregătirea decorului;

-costumarea personajelor;

-introducerea organizată în sala de grupă;

-pregătirea climatului psiho-afectiv necesar începerii programului.

Page 14: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II
Page 15: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

EVENIMENT DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE(instrumente si

indicatori)

1.Moment organizatoric

Asigurarea conditiilor igienico-sanitare, pregatirea salii de

grupa si a materialului didactic necesar pentru fiecare

centru de activitate, organizarea colectivului de copii.-

Întâlnirea de dimineaţă: Educatoarea recită câteva

versuri prin care îi invită pe copii sa se aşeze pe scăunele.

Salutul va porni de la educatoare, apoi va continua de la un

capăt al semicercului, copiii strângându-i mâna colegului

din partea dreaptă şi salutându-l verbal „Bună dimineaţa,

Andrei, eu astăzi imi doresc sa fiu o furnica!”

Se va face prezenta cu ajutorul panoului intalnirii de

dimineata.

Completarea Calendarului naturii.

conversaţia

problematizarea

frontal

Evalurea acţional

programatică

(salutul)

orală

2.Captarea atentiei

Se realizeaza cu ajutorul unor gaze din plus. Acestea vor

avea un cosulet cu plicuri ce vor contine sarcini pentru

copii.

Conversatia 

explicaţia

frontal

Page 16: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

3.Anuntarea temei

In urma discutiei introductive despre gaze le voi spune

copiilor sa le ajutam pe gaze sa ajunga la prietenii lor.

“- Dragi copii, astazi vom juca un joc care se va

numi :”Gaze si flori- o lume plina de culori”. Astfel vom

ajuta gazele sa ajunga in tara florilor si a prietenilor lor.

Conversatia

Explicatia

4.Dirijarea invatarii

Explicarea si demonstrarea jocului:

Le voi explica copiilor modul de desfasurare al jocului.

Fiecare copil va fi numit cu ajutorul unei palarii a

primaverii calatoare ce se va plimba pe capul fiecarui copil

pana la semnalul educatoarei: “Stop!” Acesta va veni la

panou rezolve sarcina. Numai atunci cand panoul va fi gata,

gazele vor putea zbura mai departe pentru a ajunge in

tinutul gazelor si a florilor.

Executarea jocului de probă

Un copil va veni la panou, iar eu ii voi arata o cifra cu un

simbol. Copilul va trebui sa caute in materialele de pe

masuta tot atatea obiecte simbol cat arata cifra.

Palaria calatoare

Conversaţia

Explicaţia

Demonstraţia

Exerciţiul

Jocul

Frontal

Aprecierea

răspunsurile

copiilor

Page 17: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

5.Obtinerea rezultatelor

Varianta I

Executarea jocului de către copii

Pe rând, copiii vor fi aleşi cu ajutorul pălăriei primaverii

să aleagă simbolurile pe care le voi arata impreuna cu

cifra. Ei vor alege tot atatea obiecte cate le-am aratat,le vor

pune pe panou, apoi vor numara cate obiecte au asezat pe

panou. Copiii trebuie să fie atenţi să nu greşească, iar

răspunsurile corecte vor fi aplaudate.

Complicarea jocului

Copiii vor alege alte imagini si vor compara numarul lor cu

cele asezate pe panou. Vor alege apoi cifra corespunzatoare

si o vor aseza langa grupa respectiva. Răspunsurile corecte

primesc aplauze.

Varianta II

In drumul spre tara gazelor si a florilor, vor mai avea de

rezolvat niste cerinte ale jocului.

Copiii impartiti pe echipe(echipa fluturasilor rozi,

echipa fluturasilor galbeni, echipa fluturasilor verzi si a

Exercitiul

Conversaţia

observarea

modului în care

copiii realizeaza

sarcinile

Aprecieri verbale

Page 18: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II

6.Asigurarea feed-back-ului

Domeniul om si societate(DOS) se va regasi in sectorul

ARTA.

Sunt prezentate sarcinile fiecărui centru şi li se aminteşte

copiilor că trebuie să lucreze cât mai bine pentru a le ajuta

pe gaze sa ajunga in tara florilor si a gazelor si pentru a le

darui un cadou cat mai frumos.

La sectorul Stiinta, copiii vor rezolva fişa de lucru

individuală, iar sarcinile acesteia sunt: sa identifice pozitia

unui obiect intr-un sir, sa formeze grupe de acelasi fel,sa

asocieze cifra grupei corespunzatoare, sa incercuiasca

primul fluture, sa coloreze al treilea fluture si sa taie ultimul

fluture.(Anexa 1)

La sectorul Arta, copiii vor avea de realizat o macheta.. Vor

avea pe masuta de asamblat 1 floare verde, 2 flori move, 3

albastre, 4 flori rosii, 5 flori galbene, 2 flori portocalii, 5

flori roz si tot atatia fluturi in aceleasi culori ca si fluturii,

crengute de copac pe care vor lipi 1-5 bobite de hartie

creponata.

La sectorul Constructii, vor avea de construit cate un

Pe centre

Explicaţia

Conversaţia

Page 19: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II
Page 20: 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II