0 Proiect de Halloween

19
PROIECT DIDACTIC Vrăjitoarea pentru Halloween” DATA: CLASA: a IV-a SCOALA: Şcoala Gimnazială „Iuliu Maniu” Zalău PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PRIMAR: NEGREAN EUGENIA MONICA ARIA CURRICULARA: Tehnologii OBIECTUL: Educatie tehnologica UNITATEA DE INVATARE: Activitati cu materiale obtinute prin prelucrare: Hârtia SUBIECTUL: Vrăjitoarea pentru Halloween” TIPUL LECTIEI: Lecţie de predare, insusire de noi cunostinte SCOPUL: Dezvoltarea simţului practic şi estetic Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici de lucru învăţate (decupare după contur, lipire, înnodare, asamblare) cu diverse materiale şi ustensile în realizarea unei produs Cunoaşterea semnificaţiei acestei sărbători: origine, cuvinte, tradiţii şi obiceiuri legate de Halloween OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) cognitive: 1

Transcript of 0 Proiect de Halloween

DATA: 5 martie 2008

PROIECT DIDACTIC

Vrjitoarea pentru HalloweenDATA:

CLASA: a IV-a

SCOALA: coala Gimnazial Iuliu Maniu Zalu

PROFESOR NVMNT PRIMAR: NEGREAN EUGENIA MONICAARIA CURRICULARA: TehnologiiOBIECTUL: Educatie tehnologica

UNITATEA DE INVATARE: Activitati cu materiale obtinute prin prelucrare: Hrtia

SUBIECTUL: Vrjitoarea pentru HalloweenTIPUL LECTIEI: Lecie de predare, insusire de noi cunostinte

SCOPUL:

Dezvoltarea simului practic i estetic Cunoaterea i utilizarea unor tehnici de lucru nvate (decupare dup contur, lipire, nnodare, asamblare) cu diverse materiale i ustensile n realizarea unei produs

Cunoaterea semnificaiei acestei srbtori: origine, cuvinte, tradiii i obiceiuri legate de Halloween

OBIECTIVE OPERAIONALE:

a) cognitive: O1: S utilizeze operaii simple de lucru cu materiale necesare;

O2: S se familiarizeze cu tehnicile de lucru necesare obinerii produsului;

O3: S decupeze corect, dup contur, pentru a putea definitiva produsul;

O4: S asambleze prtile componente ale produsului, corect;

O5: S respecte etapele de lucru; O6: S spun cuvintele specifice acestei srbtori n limba englez. b) motrice: O1 s aplice tehnicile de lucru invatate, in realizarea compozitiei O2 s realizeze sarcini de lucru mnuind corect materialele si ustensilele de lucru c) afective: O1 s manifeste interes fa de activitate, concretizat n comportament, prin atenia sporit i implicare activ

O2 s fie ncntai de realizarea lucrrii pentru Halloween O3 s manifeste o atitudine degajat n comunicarea oral

METODE SI PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia, munca independenta, expunerea, observarea dirijata, exercitiul individual, instruirea programata.

MATERIAL DIDACTIC: calculator, fie 1 fin ruban lastique de 35 cm de long environ o coala de carton A4

acuarele / carioci acuarele 1 morceau de tissu ( cm x cm environ) 1 bucata de material textil 1 paire de ciseaux foarfece des attaches parisiennes a mai groas 1 tube de colle universelle lipici FORMA DE ORGANIZARE: frontal si individual

DURATA: 50 minuteBIBLIOGRAFIE: Lucian Stan, Ileana Stan Abilitati practice - Ghid metodologic privind proiectarea si desfasurarea activitatilor de predare invatare evaluare (clasele I IV), Editura Aramis, Bucuresti, 2001

Brandusa Gherasim, Maricica Hutupasu, Elene Nechifor Educatie tehnologica clasa a IV-a, Editura Euristica, Iasi, 2006 MEC, Consiliul National pentru Curriculum Curriculul National Programe scolare pentru invatamantul primar, Editura Alpha MDN, Buzau, 1998

www.edu.ro, Curriculum naional. Programe colare pentru nvmntul primar www.didactic.roEvenimentele

instruiriiOb

OpConinutul leciei Strategii didactice Forme de

evaluare

Activitatea nvtoarei Activitatea elevilorMetode i procedeeMijloace de nvmntModuri de organizare

1 23 4 5 6 7 8

Momentul organizatoric

Voi pregti clasa, materialul didactic necesar si elevii, asigurnd un climat propice, pentru buna desfasurare a leciei de educatie tehnologica.Elevii se vor pregti pentru

nceperea leciei de educa-tie tehnologica.

conversatiafoarfeca, li-pici, carton colorat frontalobservarea sistematic

Captarea

atentiei - Dragii mei, astzi, la aceast or deosebit, v-am adus un musafir. E un musafir secret, despre care nu credeam c poate s vorbeasc. Vrei s tii despre cine e vorba?

( le arat Vrjitoarea, o mascot i le citesc povestea ei) Anexa 1 - Ea ne va ajuta s ne decorm sala de clas pentru Halloween. Credei c o va face?Ii exprim prerea.explicatia

conversatia

exercitiul

Brainstor-ming

conversatiamascota

frontal

frontal

observarea sistematic

analiza rspunsuri-lor

Anuntarea temei si a obiectivelorAnunt tema lectiei Vrjitoarea pentru Halloween cu ocazia acestei srbtori. Apoi voi comunica elevilor scopul si obiectivele leciei ce vor trebui atinse in cadrul acestei lecii demonstrative.Ascult cu atenie care este tema leciei i obiectivele ce urmeaz a fi ndeplinite.explicatia

expunerea

conversatiafrontal

Prezentarea noului con-inut i diri-jarea nvrii

a) Intuirea materialului i prezentarea lucrrii model

b) Explicarea i de-monstrarea modului de lu-cru

c) Executarea lucrrii de c-tre elevi Vrjitoarea mi-a promis c o s v ajute, dar nu s-a putut abine i a pregtit pentru voi cteva capcane, pe care trebuie s le depii ca s ajungei la modelul pe care l vei lucra astzi. Prima capcan este o fi cu un labirint. (Anexa 2) Dup ce vei dezlega labirintul vei avea acces la lista de cuvinte n limba englez, specifice acestei srbtori.(Anexa 3) Dac nu tiu cuvintele nu vor reui s confecioneze mtile pregtite. Le prezint un material powerpoint care conine o descriere succint a acestei srbtori: origine, tradiii i obiceiuri legate de HALLOWEEN. (Versiune n limba englez) - Bravo! Ai participat activ i meritai modelul promis. (Se prezint modelul ca pe o surpriz). Cer elevilor s identifice materialele pe care le au pe banc.

Prezint elevilor lucrarea model (Anexa 4) i mpreun cu acetia identific materialele din care sunt alctuite, precum i principalele tehnici de lucru.

Explic i demonstreaz modul de execuie al lucr-rilor.

Pe tabl este scris planul de lucru necesar realizrii lucrarii. Pana sa inceapa realizarea lucrarii, voi cere unui elev s repete etapele de lucru.

Solicit elevilor s realizeze lucrarea orientndu-se dup planul de lucru de pe tabl, folosind corect tehnicile de lu-cru (conturare, decupare dupa contur, lipire, innodare) si sa lucreze ngrijit i curat, avnd grij s nu se rneasca.

Pe parcursul orei:

ndrum, corectez, ncurajez, atenionez.Rezolv sarcinile de pe fia primit.

Inva cuvintele n limba englez.( witch, spider, broom, monster, mummy, haunted castel, cloak...)Urmresc prezentarea ppt.Elevii descoper i descriu materialele pe care le au pe bnci.

ndrumai, elevii umesc ma-terialele folosite pentru realizarea lucrrii i iden-tific tehnicile de lucru.

Elevii urmresc cu atenie explicaiile i demonstraia invatatoarei.

Elevul solicitat repet eta-pele de lucru.

Ascult i respect cerinele i ncep s lucreze pe fond muzical.

Elevii se strduiesc s lu-creze n linite i ordine.explicatia

observatia dirijata

conversatia

explicatia

explicatia

demonstra-tia

explicatia

conversatia

explicatia

demonstra-tia

munca independen-ta

explicatia

munca independen-ta

explicatia

conversatiafi

calculator

tabla

model

hrtiefoarfeca, lipici

frontal

Frontal

individual

Frontal

observarea comporta-

mentului elevilor

Asigurarea retentiei si a feet-back-ului Pe msur ce lucrrile sunt gata se vor aeza n faa clasei, obinndu-se o mic expoziie.

Cer elevilor s aprecieze lu-crrile dup urmtoarele criterii:

- corectitudinea decuprii

- aranjarea elementelor

- acurateea lucrrii

Fac aprecieri generale i individuale asupra modului de realizare a lucrarilor. Elevii realizeaz expoziia.

Fac aprecieri asupra lucrrilor expuse

expunerea

explicatia

conversaia

Lucrarile realizate frontal analiza

aprecierea

ncheierea lectieiVoi face aprecieri asupra comportrii din timpul activitii i al modului eficient de lucru.

Fiecare i va imagina o poveste nfricotoare n care personajul principal s fie vrjitoarea obinut astzi.(Anexa 5). Le sugerez s foloseasc i cuvinte n limba englez, specifice acestei srbtori.Scriu o poveste despre vrjitoarea obinut.conversatia frontal

individual

Anexa 1

Povestea btrnei vrjitoare

A fost odat ca niciodat, c de n-ar fi nu s-ar povesti, o feti. Ea era ascultatoare i nu ieea niciodat din cuvntul prinilor si.ntr-una din zile le-a spus prinilor ei: -Am auzit multe despre o vrjitoare btrn i-mi doresc foarte mult s merg s o vad! Oamenii spun c are o cas mare i plin de lucruri minunate! -Vrajitoarea este o btrn viclean, care svrete o mulime de fapte pgne! Dac o s te duci s o vezi, nu mai eti copilul nostru! i-au rspuns parinii. Fetia nu a ascultat cuvintele prinilor i s-a dus s o vad pe vrjitoare. Btrna a ntmpinat-o ntrebnd-o de ce este suprat. Fetia i-a rspuns: -M-am speriat pentru ca am vzut un om negru n dreptul scrilor casei tale. -Era un miner, i-a raspuns btrna. -Apoi am vzut un om verde! -Era vntorul, i-a replicat ea. -A urmat un om rou, i-a zis fetia! -Acela era mcelarul! -Dar cel mai mult m-a nfricoat, a spus fetia, momentul n care am privit pe fereastra i am vzut o creatur cu o fa ciudat mbrcat n hainele tale! -Asta nsemn c ai vzut adevrata fa a vrjitoarei! Pe tine te-am ateptat timp ndelungat pentru a primi lumina de care aveam nevoie!copac i a bgat-o la foc!...

Dup ce copacul s-a fcut scrum, btrna s-a asezat lnga vatr i s-a nclzit spunnd:

Ce bine ma simt! Focul nu a mai fost aa puternic de mult timp!

Anexa 2

Ajut-l pe Frankenstein s ajung la casa bntuit!

Help Frankenstein to get to the haunted house!

Anexa 3WITCH

BROOM

CLOAK

CAULDRON

BLACK CAT

SPIDER

BAT

GHOST

MONSTER

MUMMY

GRAVEYARD

OWL

HAUNTED CASTLE

MOON

GOBLIN

PUMPKIN

SKELETON

VAMPIRE

Anexa 4

1 fin ruban lastique de 35 cm de long environ o coala de carton A4

acuarele / carioci acuarele 1 morceau de tissu ( cm x cm environ) 1 bucata de material textil 1 paire de ciseaux foarfece des attaches parisiennes ata mai groasa 1 tube de colle universelle lipici

1. Se imprima componentele vrajitoarei din anexa si se decupeaza dupa contur

2. Se asambleaza bucata cu bucata si se leaga cu ata in dreptul punctelor pentru a obtine o marioneta

Les assembler, morceaux par morceaux, en utilisant les attaches parisiennes, de faon obtenir un pantin articul.3. Se coloreaza marioneta obtinuta

4. Din bucata de tesatura se decupeaza un trapez pentru rochie si i se fac franjuri

5. Se lipeste peste carton ca o rochie

6. Se lipeste matura in mana dreapta

7. Se perforeaza palaria in varf si se introduce ata pentru a o suspenda8. Se decoreaza rochita in functie de imaginatia fiecaruia decupand si lipind diverse figurine din carton, sau chiar bucatele de material de diverse culori

Redacteaz o scurt povestior nfricotoare!Write a short scarry story!Anexa 5

PAGE 16