0 New Microsoft Office Word Document

22
GRUPA MIJLOCIE-A PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA TEMA DE STUDIU: “Cand ,cum si de ce se intampla”? TEMA PROIECTULUI: “Ce ma inconjoara”? PROFESOR- INSPECTIE PROBA PRACTICA-DEFINITIVAT Pentru oameni ,toamna este anotimpul recoltei ,al adunarii roadelor. Pentru natura ,toamna este o perioada a insamantarii,a risipirii in cele patru vanturi”. (Edwin Way Teale)

Transcript of 0 New Microsoft Office Word Document

Page 1: 0 New Microsoft Office Word Document

GRUPA MIJLOCIE-A

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

TEMA DE STUDIU: “Cand ,cum si de ce se intampla”? TEMA PROIECTULUI: “Ce ma inconjoara”? PROFESOR- INSPECTIE PROBA PRACTICA-DEFINITIVAT

“ Pentru oameni ,toamna este anotimpul recoltei ,al adunarii roadelor. Pentru natura ,toamna este o perioada a insamantarii,a risipirii in cele patru vanturi”. (Edwin Way Teale)

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Profesor: Data: 10 noiembrie 2010 Nivelul: I (grupa mijlocie) Tema anuala::”Cand,cum si de ce se intampla?”

Page 2: 0 New Microsoft Office Word Document

Tema proiectului::”Ce ma inconjoara? “Tema saptamanii::”Ce ne aduce Toamna in cos?”Tema zilei: “Povestea castanelor”Durata: o zi Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual Forma de realizare:activitate integrata:DLC+DOSTipul de activitate -integrata

ACTIVITATI DE INVATAREADP Intalnirea de dimineata:”Toamna e un joc cu bile”Rutine: :salutul,ziua,luna în care ne aflăm, completarea calendarului naturii, discuţii despre anotimpul toamna ,noutatile zilei.Deprinderi specifice:”Singurel ma ingrijesc”;”Prosopelul insetat”Tranzitii: cantec:”Cantecul castanelor”;”Culorile se cearta”

ALA1Activitati pe centre de interes:Constructii:”Castelul Zanei Toamna”Arta::”Coloram castane si frunze”-fise de lucru Joc de masa:Puzzle

ALA2: Jocuri cu text si cant: :Joc de miscare:::”Misca vantul frunzele”Joc recreativ :”Taranul e pe camp”Joc de relaxare::”Mirosim florile”

ADE Domeniul limba si comunicare:”Povestea castanelor” de Trenca Banciu- (povestirea educatoarei)Domeniul estetic si creativ:-”Ornamente cu materiale din natura”- lipire SCOPUL ACTIVITATII:· Dezvoltarea capacitatilor de exprimare orala; ·Cunoasterea unor aspecte ale lumii inconjuratoare; · Formarea unor deprinderi de lucru si dezvoltarea simtului esthetic si a creativitatii.

OBIECTIVE DE REFERINTA

Page 3: 0 New Microsoft Office Word Document

Domeniul limba si comunicare: · Sa audieze cu atentie un text, -Sa retina ideile principale ale textului,· Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in c alitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor; · Sa inteleaga si sa transmita mesaje simple,sa reactioneze la acestea. Domeniul om si societate-Sa obtina efecte plastice, forme spontane si elaborate prin lipire; · Sa interpreteze liber, creativ lucrari plastice exprimand sentimente estetice.

OBIECTIVE OPERATIONALEACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES: ALA1CONSTRUCTII:-sa mânuiasca materialele puse la dispozitie -sa realizeze constructia respectând sarcina data -sa colaboreze cu ceilalti copii ARTA:;-sa coloreze castanele si frunzele folosind culorile potrivite ,incadrându-se în spatiul dat; -sa adopte o pozitie corecta la masuta, pe durata activitatii. STIINTA:-sa alcatuiasca intregul prin asamblarea pieselor-sa duca la bun sfarsit activitateaJOC CU TEXT SI CANT:-sa execute miscarile adecvate jocului -sa interpreteze corect cântecele -sa manifeste buna dispozitie în grupul de copii ·-sa participe atent la joc

II. ACTIVITATI INTEGRATE; DLC :-sa asculte cu atentie povestirea educatoarei pentru a sesiza succesiunea momentelor actiunii si mesajul transmis prin textul literar;-sa retina personajele intalnite in poveste; - sa formuleze propozitii simple pe marginea povestii. -sa reproduca fragmente din poveste, folosindu-se de imagini, cu ajutorul intrebarilor puse de educatoare;

DOS:-sa denumeasca materialele de lucru -sa execute exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii -sa utilizeze corect instrumentele si tehnicile de lucru alese

Page 4: 0 New Microsoft Office Word Document

(betisoare,aracet,seminte,frunze); -sa analizeze cu sprijin lucrarile realizate pe baza urmatoarelor criterii:respectarea spatiului de lucru- acuratetea si gradul de finalizare al lucrarii, -folosirea petei de culoare ca element de limbaj plastic; -sa construiasca respectand tema data, utilizand corect materialele puse la dispozitie; -sa creeze lucrari originale prin folosirea tehnicilor de lucru aratate. -sa precizeze utilitatea constructiei realizate.

TRANZITII “Acum e toamna da”;ghicitoareRUTINE:”Singurel îmi fac ordine la locul de munca”·”Prosopelul însetat” - exersarea unor deprinderi de igiena

RESURSE1.PROCEDURALE: Metode si procedee: conversatia, explicatia, povestirea, demonstratia, exercitiul,2..MATERIALE: imagini din poveste,buturuga,lumanre,frunzearacet, recipient pentru aracet,materiale din natura,bucati de lemn.

FORME DE EVALUARE:-observarea continua si sistematica,proba orala,proba practica,metoda “turul galeriei”,competitia,aprecierea verbala si materiala,jocul. LOCUL DESFASURARIISala de grupa

Page 5: 0 New Microsoft Office Word Document

BIBLIOGRAFIE

-“Educatia timpurie”-Conona Petrescu

-”Revista invatamantului prescolar”,editura Arlequin 2010

“-Curriculum Pentru Invatamantul Prescolar”Ed.Dph-Bucuresti 2009

-”Metode Interactive De Grup” Ed.Arves 2009

-”Activitatea integrata din gradinita.L Culea “,A Sesovici,F Grama.

SCENARIUL ZILEI

Page 6: 0 New Microsoft Office Word Document

Programul zilei debuteaza cu “Intalnirea de dimineata.”-”Toamna e un joc cu bile”.Dupa ce au sosit toti copiii,le propun sa facem cercul prieteniei pentru a realiza “Intalnirea de dimineata”.

Page 7: 0 New Microsoft Office Word Document

In timpul acestei activitati,copiii stau pe pernute asezati in cerc (-cercul prieteniei)pentru a se putea vedea mai bine si a relationa in bune conditii fizice. Are loc salutul:”Buna dimineata !”Impartasirea cu ceilalti -se va face printr-o scurta discutie despre anotimpul in care ne aflam.Activitatea de grup-se va completa prezenta(la sonirea in grupa,fiecare copil isi va aseza poza la panoul copiilor prezenti).Un baiat va numi fetitele prezente,iar o fetita va numi baietii prezenti. Astfel se vor stabili si absentii zilei. Urmarim apoi “calendarul naturii”si incercam sa recunoastem in ce zi a saptamanii ne aflam. Un copil va fi rugat sa priveasca pe fereastra si sa spuna cum este vremea afara. Se completeaza “calendarul naturii”. Copilul care a ajuns primul la gradinita va fi numit “copilul zilei” si isi va p une poza la panou.Noutatile zilei -sunt prezentate copiilor cu ajutorul elementului surpriza-o mica zana,care tocmai s-a intalnit cu zana toamna si care ne aduce un cos plin cu daruri in care se afla si o scrisoare de la Zana Toamna care ne anunta cum ca a aflat despre copiii de la grupa mijlocie cum ca au invatat o multime de lucruri interesante despre ea si drept rasplata ne-a pregatit multe materiale pe care noi astazi le vom folosi in activitatea numita”Povestea castanelor”.Le aduc la cunostinta copiilor ca astazi vom vorbi mult despre Zana Toamna ,vom confectiona un ornament cu ajutorul materialelor primite ,ne vom juca diferite jocuri,iar la sfarsit vor primi recompense surpriza.Momentul de tranzitie se va realiza prin intonarea cantecelor:”Cantecul castanelor”si “Culorile se cearta”Jocuri si activitati la alegere-:impreuna cu toti copiii, voi vizita centrele de interes si vom descrie materialele pe care le vom utiliza. La centrul”ARTA”-vom colora castane si frunze iar pentru aceasta am pregatit fisele si creioanele colorate care vor fi folosite. La centrul”JOC DE MASA”-vom asambla piese de puzzle cu fructe si pentru aceasta avem pe masa cutiile cu puzzle. La centrul”CONSTRUCTII”- vom construi castelul Zanei Toamna iar pe masa se gasesc cuburile necesare. Fiecare copil îsi va alege singur centrul de interes unde doreste sa lucreze. In timpul activitatii pe centre de interes voi supraveghea activitatea desfasurata pe fiecare centru dându-le explicatiile necesare copiilor. Dupa ce sarcinile de lucru au fost indeplinite, invit copiii sa viziteze fiecare

Page 8: 0 New Microsoft Office Word Document

centru pentru a observa ce s-a realizat . Apoi copiii vor face ordine la centr ele la care au lucrat. RUTINE:”Singurel îmi fac ordine la locul de munca” “Prosopelul însetat” (exersarea unor deprinderi igienice.) Trecerea la activitatea integrata se va face printr-o ghicitoare: “Chiar de-ar trece vara toataSub al sau cojoc tepos,Toamna cand l-arunca josMinunat o de bronzat(castana)” Copiii se vor aseza pe covor in forma de semicerc pe cate o pernita fiecare. Domenii experientiale: DLC-Le aduc copiilor la cunostinta faptul ca in continuare le voi spune o poveste numita “Povestea castanelor” de Trenca Banciu. Se vor urmari plansete cu imagini din poveste.Se vor stabili personajele si mesajul povestii. Trecerea la momentul urmator se va face prin intonarea cantecului”Acum e toamna da”DOS-Vom confectiona un ornament cu ajutorul materialelor din natura adunate in anotimpul Toamna. In timp ce copiii vor lucra ,pe fundal se va auzi melodia”Acum e toamna da”. La sfarsit se va organiza o expozitie cu lucrarile copiilor si se vor face aprecieri colective si individuale.RUTINE:”Prosopelul însetat”( exersarea unor deprinderi igienice ) Urmeaza apoi a doua parte a ALA care consta în Jocurile cu text si cânt executând miscarile sugerate de text. Apoi urmeaza etapa de relaxare care consta în Jocul linistitor”Mirosim florile” Copiii se aseaza pe pernite, activitatea zilei încheindu-se printr-o discutie cu toti copiii asupra lucrurilor desfasurate în aceasta zi la gradinita apoi copiii vor primi recompense de Zana Toamna.

Page 9: 0 New Microsoft Office Word Document
Page 10: 0 New Microsoft Office Word Document
Page 11: 0 New Microsoft Office Word Document
Page 12: 0 New Microsoft Office Word Document

ADP+ALA-DEMERS DIDACTIC

EVENIMENTE-LE INSTRUIRII

CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE

PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZATORICE

EVALUAREA

Moment organizatoric

Crearea condiţiilor psiho-pedagogice necesare bunei desfăşurări a activităţii:

Aerisirea sălii de grupă Aranjarea materialelor pe centrele de

activitate Aşezarea pernuţelor pentru intâlnirea de

dimineaţăIntrarea copiilor în clasă.

- pernuţe materialele de la fiecare centru

- frontal -corectarea tinutei

Captarea atentiei

Se va realiza în cadrul “Întâlnirii de dimineaţă”, prin patrunderea in clasa a micutei zane care le aduce copiilor un cos plin cu daruri de la Zana Toamna. Cadrul didactic citeste scrisoarea gasita in cos.

conversaţia

-explicatia

-panoul “Intalnirea de dimineata”, cos cu fructe si legume.

- frontal- individual

-observarea comportamen-tului copiilor

Reactualizarea cunostintelor

Voi iniţia o scurtă conversaţie despre anotimpul Toamna.

conversaţia -frontal-individual

-observarea comportamen-tului verbal şi nonverbal al copiilor

Anuntarea temei si a obiectivelor

Cadrul didactic anunta tema activitatilor care se vor desfasura.

conversatia-explicatia

-materiale de la fiecare

-frontal -observarea capacităţii de menţinere a atenţiei

Page 13: 0 New Microsoft Office Word Document

Impreuna cu toti copiii vom face turul centrelor si se efectueaza explicarea modului de realizare a temelor propuse.

centru

Dirijarea invatarii

Voi demonstra copiilor ce au de facut la fiecare centru de activitate.Apoi ii voi invita sa se aseze pe sectoare dupa preferinta.

-exercitiuldemonstratia-explicatia

-individual-observarea comportamen-tului copiilor

-observarea comportamen-tului

JOC DE MASA Copiii de la acest sector vor forma imagini cu fructe utilizand piesele de puzzle.

-puzzle

Page 14: 0 New Microsoft Office Word Document

-individual

-pe grupe-individual

copiilor si executia artistica

-rezolvarea sarcinii

ARTACopiii de la sectorul arta, vor colora castane si frunze folosind culorile potrivite fara sa depaseasca conturul.

-fise de lucru-creioane colorate

CONSTRUCTIILa acest sector, copiii construiesc din diferite jocuri de constructie, castelul Zanei Toamna.

-cuburi din lemn-cuburi Arco,Lego

Dupa aprox 15 minute,voi anunta copiii de schimbarea centrelor

Obtinerea performantei

O voi realiza prin câteva întrebări adresate copiilor referitoare la activitatea desfăşurată.

-conversaţia

Page 15: 0 New Microsoft Office Word Document

Evaluarea O voi realiza prin metoda “Turul galeriilor”Copilul zilei îşi va alege câţiva copii cu care vom trece pe la fiecare sector pentru a analiza rezultatele obţinute.Se vor face aprecieri globale asupra participarii copiilor si a modului de lucru pe parcursul activitatilor.

-metoda „Turul galeriilor”-conversaţia-explicaţia

-lucrările copiilor

-pe grupe-individual-frontal

-sumativa-evaluarea lucrărilor-aprecieri verbale

Incheierea activitatii

Rutine:”Singurel imi fac ordine la locul de munca”-voi spune copiilor sa lase curata masuta pe care au lucrat.“ Prosopelul insetat”-(exersarea unor deprinderi de igiena)-se dezinfecteze mainile dupa terminarea activitatilor.

-conversatia-explicatia

-frontal -observarea comportamen-tului copiilor

Page 16: 0 New Microsoft Office Word Document
Page 17: 0 New Microsoft Office Word Document

ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENTIALE DLC+DOS DEMERS DIDACTIC

EVENIMENTE-LE INSTRUIRII

CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE

-PROCEDURALE -MATERIALE -ORGANIZATORICE

EVALUAREA

Moment organizatoric

Crearea condiţiilor psiho-pedagogice necesare bunei desfăşurări a activităţii:

Aerisirea sălii de grupă Asezarea pernutelor in forma de

semicerc Asezarea unei buturugi in mijlocul

semicercului Pregatirea panoului si a imaginilor

din poveste. Pregatirea materialelor pentru

activitatea practica Aranjarea masutelor si a

scaunelelor Intrarea copiilor în clasă.

- pernuţe-buturuga-lumanare-imagini din poveste-bucati de lemn-materiale din natura-aracet

- frontal

Captarea Prescolarii sunt invitati sa se aseze conversaţia - frontal -observarea

Page 18: 0 New Microsoft Office Word Document

atentiei comod pe pernite,apoi captarea atentiei se face cu ajutorul unei ghicitori:“Chiar de-ar trece vara toataSub al sau cojoc tepos,Toamna cand l-arunca josMinunat o de bronzat(castana)”

-explicatia- individual comportame

n-tului copiilor

Reactualizarea cunostintelor

Voi iniţia o scurtă conversaţie despre anotimpul Toamna.

conversaţia -frontal-individual

-verbal şi nonverbal al copiilor

Anuntarea temei si a obiectivelor

Le comunic copiilor ca astazi le voi citi o poveste foarte frumoasa si care se numeste”Povestea castanelor” deTrenca Banciu. Le mai spun copiilor sa fie atenti la continutul povestii pentru a raspunde corect la intrebari.

Le mai spun dealtfel si faptul ca o sa confectionam un ornament cu materiale de la Zana Toamna.

conversatia-explicatia

-frontal -observarea comportamen-tului copiilor

Dirijarea invatarii

Domeniul Limba si comunicareVoi prezenta continutul povestii clar, coerent si expresiv,folosind un ton si o mimica

-povestirea-panou -imagini din poveste

-frontal -observarea comportamen-tului copiilor

Page 19: 0 New Microsoft Office Word Document

Obtinerea

adecvate ,modelandu-mi vocea pentru a imita personajele,nuantand astfel expunerea in functie de starile afective pe care le implica povestea si voi insista asupra mesajului povestii. Voi prezenta continutul povestii clar, coerent si expresiv,folosind un ton si o mimica adecvate ,modelandu-mi vocea pentru a imita personajele,nuantand astfel expunerea in functie de starile afective pe care le implica povestirea. Vom purta o conversatie pe baza planselor din poveste.

Domeniul Om si societateLe spun copiilor ca Zana Toamna este foarte darnica si plina de surprize si asta zi ne-a adus multe materiale pe

-explicatia-conversatia

-conversatia-explicatia

-demonstratia

-bucati de lemn-seminte-aracet -recipient pentru aracet,-betisoare

-fronntal-individual

-individual-observarea indeplinirii sarcinilor de lucru

Page 20: 0 New Microsoft Office Word Document

performantei,asigurarea retentiei si a transferului

Evaluarea

care le putem folosi pentru realizarea unui ornament.Vom executa cateva miscari de incalzire a muschilor mici ai mainii,apoi le voi prezenta materialele de lucru si le voi demonstra cum trebuie sa lucreze. Voi interveni de cate ori va fi nevoie.

-conversatia-analiza

-frontal-individual aprecieri

verbale

Ii voi intreba pe copii -”Ce am realizat noi astazi?”

Vom organiza o expozitie cu lucrarile copiilor.Se vor face aprecieri individuale si colective

-lucrarile copiilor

Page 21: 0 New Microsoft Office Word Document