Post on 22-Oct-2015
description
Proiect didactic
USAMV TimisoaraPascu AdrianaFacultatea de Silvicultura si HorticulturaAnul lll Inginerie Genetica
CLASA: a VII - aARIA CURRICULARA:Matematica si stiintele naturiiDISCIPLINA: BiologieSUBIECTUL:Anatomia sistemului excretor.Rinichiul TIPUL LECTIEI:predare-invatare Competente specificeC1:Identificarea si observarea alcatuirii si functiilor organelor si sistemelor de organe ale corpului uman.C2:Utilizarea metodelor si a mijloacelor adecvate studierii organismului uman.C3:Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice.C4:Elaborarea si aplicarea unor algoritmi de identificare si rezolvare a unor situatii problema. Scopul lectiei: Dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la alcatuirea si structura sistemului excretor;
1
Obiective operationale:O1. Sa defineasca notiunea de excretie;O2. Sa localizeze sistemul excretor în corpul uman;O3. Sa numeasca partile componente ale sistemului excretor;O4. Sa observe structura interna a rinichiului;O5. Sa descrie caile urinare; Strategia didactica: Metode si procedee
observatia, invatarea prin descoperire conversatia euristica, explicatia;
Mijloace didactice plansa si mulaj cu structura sistemul excretor, rinichi de mamifer, atlas anatomic, manual;
Forme de organizare
activitate frontala,
individuala,
Bibliografie:Florica Macovei si colab.-Biologie, manual pt. cls. aVII-a,Edit.TEORA.Tibea F.: „Biologie”, manual, clasa a VII-a, Ed.Did. şi Ped. Bucureşti, 2003;Macovei F.,Dobran F. şi Marcu-Lapadat M.:„Ghidul profesorului”,Ed.Teora, 1999.I.Iordache – Metodica predarii – invatarii biologiei , Iasi -2001S.N.E.E. – Ghid de evaluare si examinare a biologiei , Bucuresti - 2001Didactic.ro
2
3
Etapele Lectiei
Obiec tive operationale
Continutul stiintific al lectiei Strategia didactica Forme de organizare
Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilorMetode si procedee
Mijloace didactice
0 1 2 3 4 5Moment organizatoric
Verificarea prezentei elevilor, stabilirea ordinii. Asigurarea materialelor necesare desfasurarii lectiei
Elevii isi pregatesc caietele si cartile.
Conversatia Catalog Frontal
Reactualizarea cunostintelor insusite anterior
Prin chestionare orala:-Care sunt funcţiile de nutritie ale organismului?-Care sunt substantele folositoare pentru buna functionare a organismului?-Ce se întampla cu substantele nefolositoare preluate de sange de la celule?
Elevii raspund la intrebari.
Conversatia euristica
FrontalIndividual
Formativa
Captarea atentiei
Se prezinta rinichi de mamifer si se solicita ca pe baza cunostintelor din clasa a VI a si din viata cotidiana sa identifice aceste organe.
Facand apel la cunoștinţele anterioare, elevii emit ipoteze cu privire la materialul biologic prezentat si afirma cã sunt rinichi.
ConversatiaExplicatiaProblematizare
Rinichi de porc
Frontal
Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale
Se anunta ca vor studia o noua functie de nutritie – excretia si vor face observatii asupra rinichilor si a cailor urinare.Se trece titlul lectiei pe tabla.
Elevii isi vor scrie titlul noii lectii in caiete.
Conversatia Manual
Tabla
Dirijarea invatarii
O1
In urma descompunerilor substantelor nutritive de la nivelul celulelor rezulta substante nefolositoare:uree, acid uric,apa CO2. Eliminarea substantelor in urma descompunerilor se numeste excretie.
Elevii isi vor nota in caiete
Conversatia
Explicatia
Manual
Schema lectiei
ANATOMIA SISTEMULUI EXCRETOR
EXCRETIA eliminarea substanţelor rezultate în urma descompunerilor din organism. SISTEMUL EXCRETOR rinichi - la nivelul carora se formeaza urina rinichi_________- cai urinare - care conduc urina la exterior _______ureter
RINICHII asezati in cavitatea abdominala de o parte si de alta a coloanei vertebrale;
forma unor boabe de fasole;
culoare rosiatica,10-12 cm lungime _________vezica urinara
prezinta 2 fete(anterioara si posterioara), 2 margini si 2 poli(superior si inferior); __________uretra
la exteriorcapsula fibroasazona corticala, brun-galbuie la exterior
zona medulara la interior -:7-14 piramide renale-vase de sange
-tuburi colectoare prin care se scurge urina in
-pelvisul renal;
Unitatea structurala si functionala a rinichiului este nefronul.
NEFRONUL capsula cu glomerul
tub sinuos --se deschide in tub colector
CAILE URINARE: pelvisul renal - cavitate in forma de palnie
ureterele – conducte de 25 – 30 cm vezica urinara - organ cavitar in care se depoziteaza urina. uretra – canalul de evacuare al urinei.
4
FISA DE EVALUARE
1.Completeaza legenda desenului: cortex
zona medulara capsula
pelvis renal 3p. Secţiune prin rinichi
2.Alege raspunsul corect: In structura rinichiului nu intra unul dintre elementele: a. capsula fibroasa; 2p. b. uretere; c. zona corticala; d. zona medulara;
3. Nefronul este alcatuit din: 2 p. a. capsulã cu glomerul și tub urinifer;
b. cupã și cai urinare; c. glomerul si uretere;
Timp de lucru 10 minute.Se acorda un punct din oficiu, notarea va incepe de la 2.
5
6
7