Proiect Didactic

Post on 25-Dec-2015

13 views 4 download

description

b

Transcript of Proiect Didactic

Proiect didactic Gherbis TatianaData: 19.11.2013 Disciplina: Activitatea in grupInstitutia: Liceul Teoretic “V.Iovita”,s.Cocieri Tipul lectiei: de formare a capacitatilorClasa: a II-a Timpul: 45 min.

Subiectul: Prietenia

Subcompetente: Redactarea textelor proprii cu si fara repere, aplicind tehnicile de redactare invatate.

Obiective de referinta: O1. – Sa citeasca expresiv mesajul O2. – Sa recunoasca sis a numeasca figurile geometriceO3. – Sa descopere sis a talmaceasca proverbele O4. – Sa descrie prietenulO5. – Sa-si deseneze prietenulO6. – Sa lucreze cu interes la lectie

Strategii didactice: a) Metode si procedee de predare-invatare:

-Jocuri -Descoperire -Prezentarea-Discutia -Creativitate

Demersul lectieiEvenimentele instructionale

Obiectivele operationale

Activitatea invatatorului-elevului Metode si procedee Forme de lucru

Forme de evaluare

Captarea atentiei

Anuntarea subiectului si a obiectivelor lectiei

O1

1. Cintecul “Buna dimineata”

2. Jocul: Eu incept u continua…

Iepurasul imi sopteste…

Unde l-ati intilnit pe Iepuras?

Cu ce incepe o poveste?

Ce este o poveste?

3. Verificarea temei pentru acasa

Cine poate fi pentru voi Iepurila ? (prieten)

4. Mesajul :

Un ____ salut, prietenilor dragi! Ziua a ______ de _______,

Jocul instructiv

Descoperirea

Frontal

Activitate frontala

Evaluare Formative

Apreciere verbala

Dirijarea invatarii

Fixarea cunostintelor

O6

O2

ne aduce _______ si _______.Voi,care sinteti aici.

Ce-i ascuns vreti sa ghiciti?

La cunoaste prietenul

bun se cunoaste

Stiri: 1________, 3_________ 2________, 4_________

Care este sinonimul cuvintului Prieten?

5. Cintecul “Prietenii”

Ce figuri geometrice vedeti?

Ce proverbe a-ti descoperit?

Cum iti poti gasi un prieten?Sfaturi:

a) Asculta ce-ti vorbesteb) Fii cinstit , politicos si

tolerant

Dicutia Frontal Preciere individuala

Asigurarea retentiei si atransferului

O3

O4

c) Ajuta-l daca e necesard) Nu cere rasplatae) Ce tie nu-ti place altuia nu-I

face

6. Descopera proverbele: I.gr. Prietenul omului este pungaCu bani si sacul cu malai.II.gr. Daca prietenul tau este Mierea, nu umbla sa-l maninci tot.III.gr. Nu rupe firul unei prietenii,caci chiar daca il legi din noi, Nodul ramine.IV.gr. Un prieten i-a aminte:Nu se cumpara,nici vindeV.gr. Priveste imaginea, descifreza raspunsul:Despre cine mai puteti spune ca aufost prieteni adevarati?

7. Descrieti prietenul in scris cu inceputul dat: (in 4-5 prop.)

Prietenul meu se numeste…….

Lucrul diferentiat cu inceputul dat: Prietenul meu se numeste……..

Creativitate

In grup

Independent

Aprecieriverbale

Aprecieriindividuale

Evaluarea lectiei

Tema pentru acasa

O5

El ma ajuta………Noi impreuna …………..Ma simt bine………….

Cu cine mai poti fi prieten?

8. Mi-a reusit………………Voi sti…………….

9. Realizati un desen alaturi de preten

Completati Acrostihul: P oliticos R I E T E N

10.Aprecierea elevilor

Scaunul autoruluiActivitate frontala

Stringeraminii