Post on 28-Jun-2015
PROIECT DIDACTIC
Şcoala/liceul/colegiul : Liceul de arte Octav Bancila, Iasi
Data : octombrie 2010
Profesor mentor:
Profesor metodician : Gafencu ( Carpuz) Maria – Mihaela
Tema: Compozitia figurative deschisa
Forma de realizare: Pictura: pata decorative sau pata picturala.
Grupa / clasa: gimnaziu/cls a Va
Tipul de activitate: formare de priceperi si deprinderi
Mijloace de realizare:
- conversatia
- explicatia
- demonstratia
- dialogul
Obiective operaţionale:
1. să- deosebeasca diferite tipuri de compozitie – inchisa/deschisa, statica/dinamica,
identificandu-le pe imagini;
2. să – explice termenul de “centru de interes”, mentionand modurile prin care acesta poate fi
scos in evident (contraste)
3. să-
4. să.
Strategia didactică:
Metode didactice:
Formă de organizare:
Mijloace didactice:
Tipul de învăţare:
Formă de evaluare:
Metode de evaluare:
Resurse:
Durata:
151
Tehnologia realizării activităţii
Secvenţele
activităţii
Durata şi
obiectiveleConţinutul instructiv - educativ Strategii didactice
152
PROIECTE DIDACTICE
Varianta 1
Denumirea activităţii: Activitate interdisciplinară asociată
Tema: Jocurile şi cântecele copiilor - deprinderi ritmice
Forma de realizare: Educaţie muzicală şi Educaţie fizică
Grupa / clasa: grupa mare
Tipul de activitate: predare - învăţare (formare de deprinderi muzicale şi de mişcare pe
muzică)
Mijloace de realizare:
- cântecul Prichindel de Anton Scornea - învăţare (vezi capitolul IV.2);
- jocul muzical de mişcare Prichindel - consolidare.
Obiective operaţionale:
1. să-şi consolideze deprinderile de interpretare muzicală, corectă şi expresivă;
5. să-şi dezvolte memoria muzicală;
6. să-şi sincronizeze elementele de joc cu interpretarea vocală;
7. să-şi coordoneze paşii în coloană şi în cerc;
8. să participe activ, conştient şi cu plăcere la activitate.
Strategia didactică:
Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul (muzical şi motric),
algoritmizarea, demonstraţia, observarea, jocul de rol (competiţie).
Formă de organizare: frontală
Mijloace didactice: panou cu imagini reprezentând copii care se joacă, tobiţă
Tipul de învăţare: senzoriomotorie şi logică
Formă de evaluare: formativă
Metode de evaluare: observarea, chestionare orală, probă practică
Resurse:
1. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - Proiecte tematice orientative, Petroşani:
Editura „Tehno Art", 2003
2. Cristina Pavelea, Daniel Tudor Pavelea, Gheorghe Alexandru - Psihopedagogie
aplicată în activităţile de practică pedagogică, Craiova: Editura „Gheorghe
Alexandru", 2005
3. Programa activităţilor instructiv - educative în grădiniţa de copii, Bucureşti:
Ministerul Educaţiei Naţionale, 2005
Durata: 30 minute
153
Tehnologia realizării activităţii
Secvenţele
activităţii
Durata şi
obiectiveleConţinutul instructiv - educativ Strategii didactice
Activităţi
introductive(educaţie
muzicală şi
educaţie fizică)
5 min.
O 1,2,5
Asigurarea liniştei şi a disciplinei;
realizarea de exerciţii pentru încălzirea
fizică şi vocal - auditivă (verbale şi
muzicale) cu exemple din folclorul
copiilor (vezi capitolul II.2,3) însoţite
de mişcări din braţe şi paşi pe loc
explicaţia,
demonstraţia,
exerciţiul (muzical
şi motric)
Prezentarea
materialului
stimul (educaţie
muzicală şi
educaţie fizică)
5 min.
O 5
Observarea imaginilor şi stabilirea
conţinutului acestora (jocurile copiilor)
observarea planşei,
conversaţia
Dirijarea
învăţări
(educaţie
muzicală)
10 min.
O 1,2,5
Comunicarea conţinutului activităţii
şi a obiectivelor - jocul muzical cu
mişcări Prichindel, prin învăţarea
cântecului şi apoi transformarea în joc.
Se prezintă model cântecul, este
analizat conţinutul versurilor.
Se învaţă fiecare strofă prin
verbalizare (recitare) şi apoi intonare
muzicală. Se repetă de două - trei ori.
explicaţia,
conversaţia,
demonstraţia,
exerciţiul muzical,
algoritmizarea,
observarea
participării copiilor
pentru evaluare
Obţinerea
performanţei
(educaţie fizică şi
educaţie
muzicală)
8 min.
O 3,4,5
Sunt explicate şi demonstrate
sarcinile de joc pentru fiecare strofă şi
apoi vor fi realizate de către toată
grupa, educatoarea integrându-se în
jocul copiilor marcând tempoul
bătând în tobiţă.
Se creează două subgrupe care se vor
întrece prin realizarea jocului.
Comunicarea constatărilor, stabilirea
câştigătorilor.
explicaţia,
demonstraţia
utilizând şi tobiţa,
exerciţiul muzical şi
motric, competiţia
pentru
evaluarea prin
probă practică
observarea pentru
evaluarea
formativă
Retenţia şi
transferul
2 min. Comunicarea recomandărilor şi
calificativelor.
Explicaţia
154
O 5
Varianta 2
Denumirea activităţii: Activitate interdisciplinară asociată
Tema: Vacanţa de vară şi natura - deprinderi melodice
Forma de realizare: Educaţie muzicală şi Cunoaşterea mediului
Grupa / clasa: clasa I
Tipul de activitate: mixt (verificarea şi consolidarea cunoştinţelor despre anotimpul de vară
şi formarea de deprinderi muzicale )
Mijloace de realizare:
- cântecul La râu de Dan Voiculescu (vezi capitolul IV.2) - învăţare;
- observare şi povestire;
Obiective operaţionale:
1. să-şi formeze deprinderile de interpretare muzicală, corectă şi expresivă;
2. să-şi dezvolte memoria muzicală;
3. să cunoască specificul anotimpului de vară şi activităţile copiilor în vacanţă;
4. să-şi consolideze noţiunile caracteristice despre anotimpul de vară;
5. să participe activ, conştient, să îndrăgească natura şi muzica.
Strategia didactică:
Metode didactice: conversaţia, observarea, algoritmizarea, explicaţia, povestirea,
exerciţiul (muzical), demonstraţia, jocul de rol (competiţie);
Formă de organizare: frontală
Mijloace didactice: panou cu imagini ce reprezintă natura în anotimpul de vară şi
jocuri ale copiilor;
Tipul de învăţare: logică, creatoare
Formă de evaluare: formativă
Metode de evaluare: observare curentă, chestionare orală, probă practică
Resurse:
1. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - Proiecte tematice orientative, Petroşani:
Editura „Tehno Art", 2003
2. Cristina Pavelea, Daniel Tudor Pavelea, Gheorghe Alexandru - Psihopedagogie
aplicată în activităţile de practică pedagogică, Craiova: Editura „Gheorghe
Alexandru", 2005
3. Programa pentru clasele I-II, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Bucureşti, 2004
Durata: 45 minute
155
Tehnologia realizării activităţii
Secvenţele
activităţii
Durata şi
obiectiveleConţinutul instructiv - educativ Strategii didactice
Activităţi
introductive(educaţie
muzicală)
5 min.
O 1,2,5
Asigurarea condiţiilor pentru desfăşurarea
activităţii; realizarea de exerciţii pentru
încălzirea vocal - auditivă (verbale şi muzicale)
cu exemple din folclorul copiilor (vezi capitolul
I.2)
explicaţia,
demonstraţia,
exerciţiul muzical
Reactualizarea
şi evaluarea
cunoştinţelor
anterioare
(cunoaşterea
mediului)
10 min.
O 3,4,5Povestirea unei zile de vacanţă din viaţa unui
elev (merge la bunici, explorează natura, în
pădure, la râu) şi observăm caracteristicile
vegetaţiei, vieţuitoarelor, de climă şi relief.
povestirea,
chestionare orală
Prezentarea
materialului
stimul (educaţie
muzicală şi
cunoaşterea
mediului)
5 min.
O 3,4,5Observarea imaginilor şi stabilirea
conţinutului (copii la scăldat, jocuri în aer liber -
mingea, zmeul)
observarea planşei,
conversaţia
Dirijarea
învăţări
(educaţie
muzicală)
10 min.
O 1,2,5
Comunicarea conţinutului activităţii şi
obiectivelor - învăţarea cântecului La rău şi
aspecte ale anotimpului de vară. Se învaţă
cântecul prin prezentare model şi pe strofe, prin
verbalizarea versurilor şi intonare muzicală. Se
repetă de două - trei ori.
explicaţia,
conversaţia,
demonstraţia,
exerciţiul muzical,
algoritmizarea,
observarea
participării copiilor
pentru evaluare
Obţinerea
performanţei
(educaţie
muzicală)
10 min.
O 1,2,5
Se formează subgrupe ce vor intra în competiţie
pentru evaluare prin probă practică şi va fi
observată participarea elevilor. Apoi se va
proceda prin cântarea individuală în lanţ.
competiţia prin
probă practică
observarea
participării elevilor
pentru evaluare
Retenţia şi
transferul
5 min.
O 5Se recapitulează cunoştinţele teoretice I
privind caracteristicile anotimpului de vară şi
activitatea copiilor. Se comunică recomandările,
constatările şi se stabilesc calificativele.
conversaţia,
explicaţia
156
Varianta 3
Denumirea activităţii: Activitate interdisciplinară asociată
Tema: Reguli de igienă - deprinderi melodice
Forma de realizare: Educaţie moral - civică şi Educaţie muzicală
Grupa / clasa: grupa mică
Tipul de activitate: consolidare (aprofundarea deprinderilor muzicale şi a comportamentului
igienic)
Mijloace de realizare:
- cântecul , Şade raţa pe butoi de Alexandru Paşcanu (vezi capitolul IV.2) - repetare,
- convorbire despre reguli de igienă şi alimentaţie
Obiective operaţionale:
1. să-şi consolideze deprinderile muzicale de interpretare corectă şi expresivă;
2. să-şi dezvolte memoria muzicală;
3. să cunoască reguli minimale de igienă individuală;
4. să cunoască reguli minimale de alimentaţie;
5. să participe cu interes şi plăcere la activitate.
Strategia didactică:
Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul (muzical), demonstraţia,
observarea.
Formă de organizare: frontală
Mijloace didactice: panou cu imagini, jucării de pluş (raţa)
Tipul de învăţare: senzoriomotorie, prin descoperire
Formă de evaluare: formativă
Metode de evaluare: observare curentă, probă practică, chestionare orală
Resurse:
1. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - Proiecte tematice orientative, Petroşani:
Editura „Tehno Art”, 2003
2. Cristina Pavelea, Daniel Tudor Pavelea, Gheorghe Alexandru - Psihopedagogie
aplicată în activităţile de practică pedagogică, Craiova: Editura „Gheorghe
Alexandru", 2005
3. Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de copii, Bucureşti:
Ministerul Educaţiei Naţionale, 2005
Durata: 20 minute
157
Tehnologia realizării activităţii
Secvenţele Durata şi Conţinutul instructiv - educativ Strategii
activităţii obiectivele didactice
Activităţi 2min Asigurarea condiţiilor optime pentru explicaţia,
introductive O 1,2,5 desfăşurarea activităţii; realizarea de demonstraţia,
(educaţie
muzicală)
exerciţii simple (verbale şi muzicale) pentru încălzirea vocal - auditivă (vezi
capitolul I.2).
exerciţiul muzical
Prezentarea 3 min. Observarea imaginilor cu copii care se observare de
materialului O 3,4 spală pe mâini, mănâncă, fac exerciţii fizice imagini şi
stimul (educaţie conversaţie pentru
moral - civică) evaluare formativă
Reactualizarea 10 min. Comunicarea conţinutului activităţii şi a demonstraţia,
şi evaluarea O 1,2,5 obiectivelor: repetarea cântecului Sade raţa conversaţia,
cunoştinţelor şi pe butoi. Este reactualizat model de către exerciţiul muzical.
deprinderilor educatoare, este analizat conţinutul după
muzicale care este repetat de două trei ori.
(educaţie
muzicală)
Obţinerea 3 min. Intonarea integrală a cântecului în grup, explicaţia, probă
performanţei O 2,3,4 urmărind imaginile care reflectă conţinutul practică colectivă,
(educaţie cântecului. observarea
muzicală) comportamentului
pentru evaluarea
formativă
Retenţia şi 2 min. Sunt recapitulate normele de igienă şi conversaţia şi
transferul O 5 alimentaţie precum şi modul în care a fost explicaţia
învăţat cântecul, comunicându-se
aprecierile verbale.
158
Varianta 4
Denumirea activităţii. Activitate interdisciplinară integrată
Tema: Dezvoltarea vocabularului prin poezie şi joc muzical - Păsări şi animale
Forma de realizare: Limba franceză şi Educaţie muzicală
Grupa / clasa: clasa a II-a
Tipul de activitate: predare - învăţare (formare de deprinderi muzicale şi comunicare orală
în limba franceză)
Mijloace de realizare:
- poezia Les petits oiseaux (vezi capitolul IV.2) - învăţare;
- jocul muzical cu mişcare Les petits oiseaux - învăţare.
Obiective operaţionale:
1. să-şi consolideze deprinderile de interpretare muzicală, corectă şi expresivă;
2. să-şi dezvolte memoria muzicală;
3. să conştientizeze conţinutul textului în limba franceză şi să-1 memoreze;
4. să realizeze corect sarcinile de joc, conform textului în limba franceză;
5. să participe cu interes şi plăcere la activitate
Strategia didactică:
Metode didactice: explicaţia, exerciţiul (muzical, verbal, motric), demonstraţia,
conversaţia, algoritmizarea, observarea şi jocul de rol (competiţie)
Formă de organizare: frontală
Mijloace didactice: jucării de pluş (siluete ce reprezintă păsări şi animale) şi jetoane
Tipul de învăţare: senzoriomotorie, prin descoperire
Formă de evaluare: formativă
Metode de evaluare: observare curentă, chestionare orală, probă practică
Resurse:
1. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - Proiecte tematice orientative, Petroşani:
Editura „Tehno Art”, 2003
2. Cristina Pavelea, Daniel Tudor Pavelea, Gheorghe Alexandru - Psihopedagogie
aplicată în activităţile de practică pedagogică, Craiova. Editura „Gheorghe
Alexandru”, 2005
3. Programa pentru clasele I-II, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Bucureşti, 2004
Durata: 50 minute
159
Tehnologia realizării activităţii
Secvenţele Durata şi Conţinutul instructiv - educativ Strategii
activităţii obiectivele didactice
Activităţi 5min Pregătirea clasei şi a elevilor pentru explicaţia,
introductive O 1,2,5 desfăşurarea activităţii; realizarea de demonstraţia,
(educaţie exerciţii pentru încălzirea vocal-auditivă exerciţiul muzical
muzicală) (verbale şi muzicale) - vezi capitolul I.2
Prezentarea 5 min. Observarea de imagini ce reflectă conversaţia şi
materialului O 3,4,5 conţinutul cântecului Les petits oiseaux observarea de
stimul (limba (păsări şi animale) şi comentarea modului imagini
franceză) lor de deplasare
Dirijarea 20 min. Comunicarea conţinutului activităţii şi a explicaţia,
învăţării (limba 0 3,4 obiectivelor învăţării; prezentarea textului demonstraţia,
franceză) în limba franceză, traducerea lui, explicaţia exerciţiul verbal
cuvintelor noi, verbalizarea; memorarea
versurilor cu exerciţii de pronunţie
Obţinerea 15 min. Fixarea textului prin intonare muzicală;
este prezentat model şi apoi învăţată
melodia, pe fragmente. Sunt explicate
regulile jocului - gesturi specifice
deplasării păsărilor şi animalelor.
Evaluarea prin joc de atenţie, competiţie a
cunoştinţelor şi deprinderilor dobândite
prin limba franceză şi muzică.
algoritmizarea,
performanţei 0 1,2 explicaţia,
(limba franceză demonstraţia,
şi educaţie exerciţiul muzical
muzicală) şi motric, competiţia,
probă practică
pentru evaluare
globală.
Retenţia şi 5 min. Comunicarea constatărilor, a
calificativelor, fixarea cunoştinţelor şi
deprinderilor însuşite, precum şi a
recomandărilor cuvenite.
explicaţia
transferul O5
160
Varianta 5
Denumirea activităţii: Activitate interdisciplinară integrată
Tema: Primăvara în muzică şi pictură
Forma de realizare: Educaţie muzicală şi Educaţie plastică
Grupa / clasa: grupa pregătitoare
Tipul de activitate: mixt (verificare şi formare a deprinderilor de audiere, a unei
culturi
muzicale şi consolidarea deprinderilor de exprimare plastică)
Mijloace de realizare:
- audiţie Primăvara - concert numărul 1 de Antonio Vivaldi (vezi capitolul
IV.2) -
învăţare;
pictură Peisaj de primăvară - culori calde, culori reci consolidare.
Obiective operaţionale:
1. să-şi formeze deprinderile muzicale de audiere;
2. să-şi dezvolte cultura muzicală;
3. să-şi consolideze deprinderea de a utiliza limbajul plastic adecvat, prin culori
calde şi
culori reci;
4. să-şi consolideze imaginaţia plastică stimulată de fondul muzical audiat;
5. să participe cu plăcere la activitate şi să manifeste dragoste faţă de
artă.
Strategia didactică:
Metode didactice: conversaţia, audiţia, exerciţiul (muzical şi plastic),
observarea, explicaţia, demonstraţia, jocul de rol (de creaţie)
Formă de organizare: frontală şi individuală
Mijloace didactice: panou cu imagini de primăvară cu instrumente
muzicale şi portretul compozitorului Antonio Vivaldi, machetă cu imaginea unui
parc de joacă
Tipul de învăţare: senzoriomotorie, creatoare
Formă de evaluare: formativă
161
Metode de evaluare: observare curentă, chestionare orală, probă
practică
Resurse:
1. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - Proiecte tematice orientative,
Petroşani:
Editura „Tehno Art", 2003
2. Programa activităţilor instructiv - educative în grădiniţa de copii,
Bucureşti:
Ministerul Educaţiei Naţionale, 2005
3. Ana Stoica - Constantin - Creativitatea pentru studenţi şi profesori, Iaşi:
Institutul
European, 2004
Durata: 35 minute
Tehnologia realizării activităţii
Secvenţele activităţii
Durata şi obiectivele
Conţinutul instructiv - educativ Strategii didactice
Activităţi introductive
(educaţie muzicală şi
educaţie plastică)
5 min.O 1,5
Pregătirea materialelor didactice şi a sării (copii vor sta la măsuţe şi vor avea trusa pentru pictură pregătită); vor fi realizate exerciţii de audiere cu vioară, violoncel, orchestră, în scurte fragmente muzicale
explicaţia, audierea, exerciţiul muzical,
observarea de imagini cu instrumente
muzicaleReactualizarea cunoştinţelor,
deprinderilor şi evaluarea lor
(educaţie muzicală şi
educaţie plastică)
5 min. O 2,4
Audierea unor fragmente muzicale însuşite anterior (concertele Vara, Toamna, Iarna)
de Antonio Vivaldi şi stabilirea ideilor comunicate muzical, reflectate în picturile
realizate de copii
Audiţia, conversaţia,
observarea de imagini realizate de copii, pentru
evaluare formativă
Prezentarea materialului
stimul(educaţie plastică)
5 min. 03
Observarea imaginilor din natură şi stabilirea conţinutului lor (peisaje cu
anotimpul de primăvară)
conversaţia, observarea de
imagini
162
Dirijarea învăţării(educaţie
muzicală şi educaţie plastică)
10 min. O 1,2,3,4
Comunicarea conţinutului activităţii şi a obiectivelor învăţării—audiţie - concertul Primăvara de Antonio Vivaldi şi realizarea
unei picturi cu această temă. Sunt prezentate date despre compozitor
(violonist, compozitor, pedagog italian din secolul al XVII-lea), ce a creat multe lucrări pentru instrumentele de coarde. Primăvara
este descrisă sonor în imagini pline de prospeţime, calm, cu optimism. Se audiază concomitent cu realizarea unor picturi pe planşele pregătite prin îmbinarea în egală
proporţie a petelor de culoare calde şi reci.
explicaţia, demonstraţia,
audiţia cu casete, observarea de
imagini (compozitorul,
aspecte din natură), exerciţiul
plastic
Obţinerea performanţei
(educaţie muzicală şi
educaţie plastică)
5 min. O 1,4
Se definitivează lucrările în timp, ce mai sunt stabilite caracteristici complementare
legate de muzica audiată si imaginile propuse a fi redate plastic.
conversaţia, audiţia,
observarea, probă practică plastică pentru evaluare
formativă.Retenţia şi transferul
5 min. O 2,3,5
Sunt analizate lucrările şi stabilite caracteristicile muzicii în concordanţă cu
picturile realizate; sunt comunicate calificativele.
conversaţia, explicaţia.
163
Varianta 6
Denumirea activităţii: Activitate interdisciplinară integrată
Tema: Numărarea crescătoare de la 1 la 10 în cântecele copiilor
Forma de realizare: Educaţie muzicală şi Activitate matematică
Grupa / clasa: grupa mijlocie
Tipul de activitate: consolidare (aprofundarea cunoştinţelor matematice şi a
deprinderilor
muzicale)
Mijloace de realizare:
- cântecul Numărătoare cu veveriţa de Dan Voiculescu (vezi capitolul IV.2) -
repetare;
- joc matematic - numărare crescătoare de la 1 la 10 - repetare.
Obiective operaţionale:
1. să-şi consolideze deprinderile muzicale de interpretare corectă şi expresivă;
2. să-şi dezvolte memoria muzicală;
3. să recunoască cifrele de la 1 la 10;
4. să numere crescător de la 1 la 10;
5. să participe activ, conştient, să manifeste dragoste faţă de arta muzicală şi
ştiinţele
matematice.
Strategia didactică:
Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul (matematic şi muzical),
demonstraţia, observarea, jocul de rol (de recunoaştere)
Formă de organizare: frontală
Mijloace didactice: planşe (cu cifre), jetoane cu cifrele de la 1 la 10, jucărie de
pluş
(veveriţă)
Tipul de învăţare: logică, creatoare
Formă de evaluare: formativă
Metode de evaluare: conversaţie, probă practică, observarea
comportamentului
164
copiil
or Resurse:
1. Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - Proiecte tematice orientative,
Petroşani:
Editura „Tehno Art", 2003
2. Cristina Pavelea, Daniel Tudor Pavelea, Gheorghe Alexandru -
Psihopedagogie
aplicată în activităţile de practică pedagogică, Craiova: Editura
„Gheorghe
Alexandru", 2005
3. Programa activităţilor instructiv - educative în grădiniţa de copii,
Bucureşti:
Ministerul Educaţiei Naţionale, 2005
Durata: 25 minute
Tehnologia realizării activităţii
Secvenţele Durata şi Conţinutul instructiv - educativ Strategii
activităţii obiectivele didactice
Activităţi 5 min. Asigurarea condiţiilor pentru desfăşurarea explicaţia,
introductive O 1,2,5 activităţii; efectuarea de exerciţii pentru demonstraţia,
(educaţie încălzirea vocal-auditivă (verbale şi exerciţiul muzical
muzicală) muzicale) cu exerciţii din folclorul copiilor
(vezi capitolul III. 1)
Prezentarea 5 min. Observarea de imagini şi stabilirea conversaţia,
materialului O 5 conţinutului lor cu cifre şi o veveriţă şi observarea,
stimul recunoaşterea cântecului după intonarea exerciţiu de
(educaţie unui fragment fără versuri, de către recunoaştere
muzicală şi educatoare (matematic şi
activitate muzical)
matematică)
165
Reactualizarea 5 min. Comunicarea conţinutului activităţii şi a competiţia,
şi evaluarea O 3,4 obiectivelor ce trebuie realizate prin conversaţia, jocul
cunoştinţelor repetarea cântecului Numărătoare cu de rol de
însuşite veveriţa şi joc matematic de numărare recunoaştere,
(activitate crescătoare de la 1 la 10. jocul didactic observarea
matematică şi matematic se desfăşoară prin competiţie, pe comportamentului
educaţie echipe pentru recunoaşterea cifrelor după copiilor pentru
muzicală) vizualizarea jetoanelor evaluare
Obţinerea 5 min. Reactualizarea cântecului de către demonstraţia,
performanţei O 1,2 educatoare şi repetarea lui cu toată grupa, exerciţiul muzical,
(educaţie apoi organizarea unui concurs pe subgrupe competiţia, proba
muzicală şi pentru evaluarea interpretării utilizând şi practică pentru
activitate jetoanele corespunzătoare textului evaluarea
matematică) matematic formativă
Retenţia şi 5 min. Comunicarea constatărilor, recomandărilor conversaţia,
transferul O 5 Şi a calificativelor, stabilirea câştigătorilor explicaţia
166
Proiect didactic 1
Grupa : – clasele V-VIIICercul artistic : – muzică uşoarăTema : – interpretare instrumentalăTipul de activitate : – predare-invăţare Scopul activităţii : – formarea deprinderii instrumentale specifice muzicii uşoare Mijloace de realizare : – piesă vocal- instrumentală de muzică uşoarăMaterial didactic : – orgă electronică, chitară, tobe, cd-playerObiective operaţionale:
1. să descifreze corect partitura;2. să fixeze corect digitaţia;3. să-şi consolideze notaţia muzicală;4. să interpreteze sincronizat acompaniamentul;5. să participe activ şi afectiv la activitate.
Metode si procedee : – explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, povestirea, conversaţia, solfegiul, audiţia.Material bibliografic : – Metode pentru pian, chitară, percuţieDurata : – 50’
Etapele şi obiectivele
Desfăşurarea activităţii Strategii
Activitatea profesorului Activitatea copiilor
Activtăţi introductive10’O2O3O5
Propune pregătirea instru-mentală prin exerciţii pentru clape, separat mâna dreaptă de mâna stângă, cromatic ascendent şi descendent. Elevii de la chitară execută acelaşi exerciţiu dar pe durate de pătrimi. Elevul de la baterie execută exerciţii de încălzire
Elevii instrumentişti execută exerciţiile conform explicaţiilor
ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul
167
specificePregătirea bazelor aperceptive5’O3O5
Prezintă piesa ce urmează a fi studiată. Distribuie partiturile şi propune audierea ei
Elevii urmăresc audiţia şi analizează partiturile
AuditiaExplicaţia
Dirijarea învăţării cântecului30’O1O2O3O4
Profesorul stabileşte digita-ţia şi prezintă problemele acompaniamentului la clape. Supraveghează elevul care descifrează partitura (eventual este solfegiată).Partitura de chitară este prezentată elevilor, sunt stabilite digitaţia, acordurile, basul, melodia.La tobe este stabilit ritmul şi exersat de elev.Încearcă o ansamblare a instrumentelor.
Elevul de la clape urmăreşte explicaţiile şi descifrează partitura, separat, întâi mâna dreaptă, apoi mâna stângă, apoi impreuna cu ambele mâini. Chitariştii execută acordurile, basul şi melodia si le interpretează.Bateristul execută ritmul stabilit, mai rar, apoi in tempoul indicat.Elevii execută împreuna conform cerinţelor.
ExplicatiaSolfegiulExerciţiulConversaţiaDemonstraţia
Fixare-evalu-are3’
Întreabă ce piesă a fost pusă in studiu si apreciază cu note/calificative.
Participa la evaluare.
Conversaţia
Încheiera activităţii2’O5
Sunt fixate sarcinile de lucru individual şi următoarea activitate.
Recepţionează comunicările profesorului.
Explicaţia
Proiect didactic 2
Grupa : – clasele V-VIIICercul artistic: – muzică populară
168
Tema : – interpretare instrumentalăTipul de activitate: – predare-învăţare Scopul activităţii: – formarea deprinderii instrumentale specifice muzicii
populareMijloace de realizare : – piesă vocal- instrumentală de muzică popularăMaterial didactic : –acordeon, fluier, cd-playerObiective operaţionale:
1. să descifreze corect partitura;2. să fixeze corect digitaţia;3. să-şi consolideze notaţia muzicală;4. să interpreteze sincronizat acompaniamentul;5. să participe activ şi afectiv la activitate.
Metode şi procedee: – explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, povestirea, conver-
saţia, solfegiul, audiţia.Material bibliografic : – Metode pentru acordeon şi instrumente de suflat Durata : – 50’
Desfăşurarea activităţiiEtape/Obiective
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii
Activităţi introductive 10 ’O2, O3, O5
Propune pregătirea instrumentală prin exercuţii tehnice pentru acordeon şi fluier.Sunt executate cromatic ascendent şi descendent. Elevii le vor realiza separat, pe grupe de instrumente.
Elevii execută exerciţiile conform cerinţelor
ExplicaţiaDemonstraţia Exerciţiul pe acordeon şi fluier
Pregătirea bazelor aperceptive 5 ’O3,O5
Prezintă piesa ce urmează a fi studiată: distribuie partiturile şi propune audierea ei
Elevii urmăresc audiţia şi analizează partiturile
Audiţia Explicaţia
Dirijarea învăţării cântecului20’
Profesorul stabileşte digitaţia şi prezintă problemele acompaniamentului orchestral. Supraveghează elevii care
Elevii urmăresc explicaţiile şi descifrează partitura, după
ExplicaţiaSolfegiulExerciţiul
169
O1,O2,O3,O4
descifrează partiturile (eventual le solfegiază). Sunt stabilite liniile melodice, digitaţia, acordurile.
notele muzicale; execută pe grupe de instrumente conform cerinţelor cu ajutorul profesorului.
ConversaţiaDemonstraţia
Obţinerea performanţei 10’ O4, O5
Încearcă o asamblare a instrumentelor şi înregistreazâă interpretarea care va fi analizată apoi.
Elevii sunt atenţi la interpretare, ascultă cu interes şi analizează
ExerciţiulAudiţia(cd-player)Conversaţia
Fixare-evaluare3 ’O5
Întreabă ce piesă a fost pusă în studiu şi apreciază cu calificative.
Participă la evaluare
Conversaţia
Încheierea activităţii2’ O5
Sunt fixate sarcinile de lucru individual şi următoarea activitate.
Recepţionează comunicările profesorului.
Explicaţia
Proiect didactic 1
Grupa : – clasele V-VIIICercul artistic : – muzică uşoarăTema : – interpretare vocal- instrumentală Tipul de activitate : – consolidare Scopul activităţii : – consolidarea deprinderii instrumentale specifice muzicii
uşoare Mijloace de realizare : – piese de muzică uşoară Material didactic : – orgă electronică, chitară, tobe, cd-playerObiective operaţionale:
1. să interpreteze corect şi expresiv cântecul2. să-l memoreze3. să-şi formeze deprinderea de solfegiere după partitură
170
4. să-şi sincronizeze interpretarea vocală cu acompaniamentul
5. să participe activ şi afectiv la orăMetode si procedee: – explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, povestirea, conversaţia, solfegiul, audiţia.Material bibliografic: – Didactici vocale şi instrumentale ( vezi bibliografia )Durata : – 50’
Etapele şi obiectivele
Desfăşurarea activităţii Strategii
Activitatea prof. Activitatea copiilor
Activităţi introductive10’O2O3
Propune pregătirea vocal-auditivă şi instrumentală pentru fiecare grup participant la activitate. Se propun exerciţii specifice pentru grupul vocal:
Pentru instrumentişti propune game şi arpegii (pentru clape şi chitară) şi combinaţii ritmice (pentru baterie).
Elevii execută exerciţiile conform cerinţelor, pe rând grupul vocal (5’) şi apoi cel instru-mental (5’)
ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul
Pregătirea bazelor aper-ceptive 5’O5
Propune ansamblarea piesei şi propune o audiţie model.
Elevii urmăresc audiţia şi explicaţiile.
Explicaţia
Obţinerea performanţei30’O1O2O3O4
Solicită interpretarea vocala a piesei, anunţând sarcinile: frazare, tempo, nuanţe. Solicită repetarea acompaniamentului instrumental – clape, chitară, şi tobe, cu precizări privind tempoul şi nuanţele. Se lucrează apoi la asamblarea vocilor ci instrumentele. Se fixează
Elevii execută conform cerinţelor.Sunt atenţi la sincronizarea interpretării.
ExerciţiulDemonstraţiaExplicaţiaSolfegiul
171
intrările, introducerea şi incheierea. Toată activitatea are ca suport textul muzical –interpretare pe note.
Fixare-evaluare3’O5
Întreabă ce piesă au repetat si apreciază cu note/calificative.
Participă la evaluare.
Conversaţia
Încheierea activităţii2’O5
Sunt fixate sarcinire de lucru individual şi următoarea activitate.
Recepţionează comunicările profesorului
Explicaţia
Proiect didactic 2
Grupa : - clasele V - VIII Cercul artistic: - muzică populară Tema : - interpretare vocal - instrumentală Tipul de activitate: -consolidareScopul activităţii: -consolidarea deprinderilor de interpretare muzicii populare Mijloace de realizare: -piesă folclorică acompaniatăMaterial didactic: -acordeon, fluier, casetofon Obiective operaţionale: 1. să interpreteze corect şi expresiv cântecul; 2. să-l memoreze: 3. să-şi formeze deprinderea de solfegiere după partitură: 4. să-şi sincronizeze interpretarea vocală cu acompaniamentul; 5. să participe cu interes şi plăcere la activitateMetode şi procedee: -explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, audiţia solfegiulMaterial bibliografic:- Metode pentru acordeon şi Instrumente de suflat, didactici pentru educaţie muzicală (vezi bibliografia lucrării) Durata: 50 minute
Desfăşurarea activităţii
172
Etape/Obiective
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Strategii
Activităţi introductive
10’ O5
Propune pregătirea vocal-auditivă şi instumentală pentru fiecare grup participant la activitate. Pentru grupul vocal propune vocalizePentru instrumentişti propune game şi arpegii
Elevii execută exerciţiile conform cerinţelor pentru grupul vocal şi cel instrumental
ExplicaţiaDemonstraţia Exerciţiul
Pregătirea bazelor
aperceptive 5’ O5
Propune ansamblarea vocilor cu instrumentele piesei şi este urmărită o interpretare model.
Elevii urmăresc audiţia şi explicaţiile
Audiţia (cd-player)Conversaţia
Obţinerea performanţei
30’ O1, O2, O3,O4
Solicită interpretarea vocală a piesei, anunţând sarcinile: frazare, tempo, nuanţe. Solicită repetarea acompaniamentului instrumental cu acordeon şi fluier – cu precizări privind tempoul, nuanţele. Se lucrează apoi la asamblarea vocilor cu instrumentele. Se fixează intrările, introducerea şi încheierea. Toată activitatea are ca suport textul muzical – interpretare pe note
Elevii execută conform cerinţelor. Sunt atenţi la sincronizarea interpretării
ExerciţiulDemonstraţiaExplicaţiaSolfegiul
Fixare-evaluare
3’ O5
Întreabă ce piesă a fost pusă în studiu şi apreciază cu calificative.
Participă la evaluare
Conversaţia
Încheierea activităţii
2’ O5
Sunt fixate sarcinile de lucru individual şi următoarea activitate.
Recepţionează comunicările profesorului.
Explicaţia
Proiect didactic 1
Grupa : – clasele I-IV
173
Cercul artistic: – Muzică uşoarăTema : – interpretare vocalăTipul de activitate : – predare-învăţareScopul activităţii : – formarea deprinderii de a memora şi interpreta muzica uşoarăMijloace de realizare: – cântece de muzică uşoară Material didactic : – pian,cd-playerObiective operaţionale:
1. să interpreteze corect şi expresiv cântecul;2. să-l memoreze;3. să-şi formeze deprinderea de solfegiere;4. să-şi sincronizeze interpretarea în grup;5. să participe activ şi afectiv la activitate;
Metode şi procedee: – demonstraţia, povestirea, conversaţia, exerciţiul, solfegiul, audiţiaMaterial bibliografic :- Didactici pentru educaţie muzicală (vezi bibliografia lucrării)
Durata : – 50’
Etapele şi obiectivele
Desfăşurarea activităţii Strategii
Activitatea prof. Activitatea copiilor
Activităţi introductive
7’O5
Propune pregătirea vocal-auditivă prin exerciţii de
respiraţie şi vocalize.
Copiii execută exerciţiile conform
cerinţelor.
Explicaţia DemonstraţiaExerciţiul
Pregătirea bazelor aperceptive 3’O5
Prezintă o scurtă povestire despre un copil şi lumea pe care o iubeşte, în care sunt: părinţii, jucăriile, totul într-o atmosferă de bucurie şi înţelegere.
Urmăresc povestirea şi se recunosc; remarcă faptul că este ziua de „1 Iunie”, ziua copilului
PovestireaConversaţia
Dirijarea în-văţării cântecului25’
Anunţă învăţarea cântecului. Distribuie partitura vocală şi prezintă conţinutul. Se trece apoi la citirea melodică, apoi
Urmăresc prezenta-rea şi realizează apoi sarcinile date – etapele solfegiului,
SolfegiulExerciţiul
174
O1O2O3O5
ritmică cu tactare. Este solfegiat de două-trei ori, după care sunt verbalizate versurile. Se execută apoi pe cuvinte.
verbalizarea şi interpretarea pe cuvinte.
Obţinerea performanţei7’O1O4O5
Solicită apoi realizarea inter-pretării expresive (nuanţe, frazare) şi apoi pe grupuri solistice; adaugă acompania-mentul de orgă. Înregistrea-ză interpretarea şi analizează apoi, stabilind problemele ce trebuie rezolvate.
Copii execută exerciţiile conform cerinţelor.Recepţionează şi analizează interpretarea
Demonstraţia ExplicaţiaAudiţia
Fixare-evalu-are3’, O5
Întreaba ce cântec au învăţat, cu ce conţinut şi apreciază cu calificative.
Participă la evaluare Conversaţia
Încheierea activităţii2’O5
Sunt fixate sarcinile de lucru individual şi următorea activitate
Recepţionează comunicările profesorului
Explicaţia
Proiect didactic 2
Grupa: - clasele V - VIII Cercul artistic: - Muzică populară Tema: - interpretare vocală Tipul de activitate: - predare - învăţareScopul activităţii: -formarea deprinderii de a memora şi interpreta muzică popularăMijloace de realizare:- cântece populare Material didactic: - cd-player, acordeon Obiective operaţionale: 1 . să interpreteze corect şi expresiv cântecul; 2. să-1 memoreze; 3 . să-şi formeze deprinderea de solfegiere; 4. să-şi sincronizeze interpretareaîn grup ; 5. să participe cu plăcere la activitate;
175
Metode şi procedee: -demonstraţia, povestirea., conversaţia, exerciţiul, audiţii solfegiulMaterial bibliografic: -Didactici pentru educaţie muzicală (vezi bibliografia lucrării)Durata: - 50 minute
Desfăşurarea activităţii
Etape/Obiective
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii
Activităţi introductive 10 ’O2, O3, O5
Propune pregătirea vocală prin exerciţii - vocalizeSunt executate cromatic ascendent şi descendent. Elevii le vor realiza , conform indicaţiilor
Elevii execută exerciţiile conform cerinţelor
ExplicaţiaDemonstraţia Exerciţiul
Pregătirea bazelor aperceptive 3 ’O5
Prezintă informaţii legate de cântecele populare din zona folclorică aleasă şi despre conţinutul cântecului ce urmează a fi învăţat
Urmăresc prezentarea profesorului şi solicită informaţii
ExpunereaConversaţia
Dirijarea învăţării cântecului25’ O1,O2,O3,O5
Anunţă învăţarea cântecului Distribuie partitura vocală şi prezintă conţinutul. Se trece apoi la citirea melodică cu tactare. Este solfegiat de 2-3 ori, după care sunt verbalizate versurile. Se execută apoi pe cuvinte.
Urmăresc explicaţiile şi realizează apoi sarcinile date – etapele solfegiului, verbalizarea şi interpretarea pe cuvinte
SolfegiulExerciţiul
Obţinerea performanţei 10 ’O1, O4, O5
Solicită apoi realizarea interpretării expresive (nuanţe, frazare) şi apoi pe grupuri solistice; adaugă acompaniamentul de acordeon. Înregistrează interpretarea şi analizează apoi stabilind problemele ce trebuie rezolvate.
Copiii execută conform cerinţelor (interpretează, ascultă cu atenţie, analizează)
ExerciţiulDemonstraţiaExplicaţiaAudiţia(cd-player)
Fixare-evaluare
Întreabă ce cântec au învăţat, cu ce conţinut şi apreciază cu
Participă la evaluare
Conversaţia
176
3’ O5
calificative.
Încheierea activităţii2 ’O5
Sunt fixate sarcinile de lucru individual şi următoarea activitate.
Recepţionează comunicările profesorului.
Explicaţia
Proiect didactic 3
Grupa: - clasele V - VIII Cercul artistic: - Ansamblu coralTema: - interpretare vocală Tipul de activitate: - mixtScopul activităţii: -formarea deprinderii de cântare în colectiv, memorareMijloace de realizare: - piesă corală la trei vociMaterial didactic: - cd-player, pianObiective operaţionale: 1 . să interpreteze corect şi expresiv cântecul; 2. să-şi dezvolte memoria muzicală; 3 . să-şi formeze deprinderea de solfegiere; 4. să-şi îmbogăţească repertoriul; 5. să participe cu plăcere la activitate;Metode şi procedee: -demonstraţia, povestirea., conversaţia, exerciţiul, audiţia, solfegiulMaterial bibliografic: -Didactici pentru educaţie muzicală (vezi bibliografia lucrării)Durata: - 50 minute
Desfăşurarea activităţii
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Strategii
Pregătirea pentru activitate (Moment de cultură vocal-corală)
Dirijează activităţile introductive – organizatorice (absenţe), muzicale. Exerciţii de acordare a vocii, omogenizare, emisie corectă,
Elevii corectează poziţia corpului pentru cântare.
DemonstraţiaExerciţiul
177
10’ O5
supleţe şi ambitus vocal din semiton în semiton până la nota do2, după demonstraţia propunătorului.Exerciţiile de atenţie, varierea intensităţii sonore. Se intonează gama Do major, fiecare notă având altă durată, cu intensificări şi diminuări ale intensităţii sonore pe acelaşi sunet.
Elevii execută după model
Reactualizarea şi consolidarea cântecului învăţat în ora anterioară7 ’O1,O2,O3,O4,O5
Reactualizează model piesa învăţată în lecţia anterioară – canon la trei voci Intonează cu elevii melodia, strofele pe rând, apoi cântecul în întregime, insistând pe probleme de intonaţie, ritm.Cere intonarea în canon, corectează evetualele probleme
Elevii intonează după model, conform cerinţelor
Exerciţiul
Dirijarea învăţării 20’ O1,O2,O3,O4,O5
Anunţă cântecul nou, face câteva referiri cu privire la compozitor, apoi îl cântă model în întregime. Prezintă şi analizează lucrarea (textul stă scris pe tablă) 2 strofe cu melodie identică şi text diferit, conţinutul textului. Dirijează însuşirea cântecului pe fragmente: citirea versurilor, cu precizarea consoanelor finale, locul respiraţiilor, intrarea primului fragment melodic întâi la vocea a III-a, apoi la vocea I, cu insistarea asupra elementelor melodice, ritmice dificile; se trece apoi la fragmentul următor unde se
Elevii ascultă cântecul
Elevii execută cerinţele ajutaţi de propunător
ExplicaţiaDemonstraţia Exerciţiul
178
procedează analog, şi astfel până la sfârşitul cântecului
Obţinerea performanţei 10’ O1,O2,O3O4,O5
Se intonează în întregime, întâi vocea a III-a, vocea a II-a, apoi vocea I, punându-se accent pe probleme de interpretare
Elevii intonează după model, conform cerinţelor
ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul
Încheierea activităţii 3’ O5
Este stabilită tema şi sunt făcute aprecierile asupra activităţii
Recepţionează comunicările profesorului
Exerciţiul
179