Crestinism, Islam Si Iudaism Plan de Lectii

Post on 04-Nov-2015

227 views 0 download

description

proiect de lectie

Transcript of Crestinism, Islam Si Iudaism Plan de Lectii

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICProf. Mentor: Marcu Viorica

Propuntor: student Devian AndreiData: 16.03.2015Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Octavian GogaClasa: a XI-a DDiscilpina: Religie cretin-ortodoxSubiectul leciei: Iudaism, Islam, CretinismTipul leciei: mixtScopul leciei: nsuirea cunotine de baz despre cele trei religii monoteiste

Obiective operaionale La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

O1 s identifice proveniena celor trei religii

O2 s identifice diferentele si asemnrile legate de organizarea i doctrina religiilor menionate

O3 s identifice aspectele de cult i ce are diferit fiecare dintre aceste trei religii

O4 s cunoasc deosebirile i asemnrile legate de cult, dintre cele trei religii

O5 s neleag, pornind de la asemnri, modul cum poate exista o unitate ntre oameni cu religii diferite

Resurse materiale i procedurale:

1. Mijloace de nvmnt: imagini din cultul respectivelor religii, filmulete din cultul i cultura celor trei religii, fie cu notie eseniale despre cele trei religii, criile de cult eseniale (Coranul, Vechiul Testament n ebraic i Noul Testament n greac)

2. Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, lectura expresiv, povestirea, demonstraia cu substitute, expunerea, meditaia religioas

3. Forma de organizare a activitii elevilor: activitate frontal i activitate individual NU SE REGSETE N STRATEGIA DIDACTICResurse :1. Oficiale: Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a XI-a;

Planificarea calendaristicorientativ;

Proiectarea unitii de nvare2. Temporale: numr de lecii: 1

durata: 50 minute3. Bibliografice:

Mircea Eliade, Tratat de Istorie a Religiilor, Editura Humanitas, Bucureti, 2013

Paul Brusanowski, Istorie i Stat n Islam, Editura Herald, Bucureti, 2009

Istoria, Enciclopedie pentru ntreaga familie, Editura Teora, 2004

The Jewish Bible acording to the masoretic text, Editura Sinai, Tel-Aviv, Israel

Nestle-Aland, Novum Testamentum Graece, Deutsche Bibelgesellschaft Stuttgart

Coranul, Editura Herald, 2012

Surse internet pentru imagini i filmuleeSCENARIUL DIDACTIC

Nr. Crt.Etapele lecieiOb. Op.Timp

Min.Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procedeeMijloaceForme de organizareEvaluare

12345678910

1Momentul organizatoric2 minSalutul

Rugciunea

Notarea absenelorPregtirea pentru lecia nouSalutul

Rugciunea

Pregtirea pentru lecia nou

2Pergtirea elevilor pentru receptarea noilor cunotine1 minSe anun: Astzi vom ncepe o nou unitate de coninut: un nou capitol i anume Religiile lumii. Din cunotinele voastre, care sunt principalele religii ale lumii?Elevii rspund:

Cretinism, iudaism, islamism, budism, hinduism etcConversaia Activitate frontalAprecieri verbale

3Precizarea titlului i a obiectivelor 2 minSe anun titlul i obiectivele leciei

Astzi vom studia despre cele mai importante religii monoteiste i anume: cretinism, iudaism i islam. Si ne vom opri la urmatoarele caracteristici ale acestora: denumire, doctrin, apariie i scurt istorie, mprire, cult (carte de cult esenial, loca de cult, ierarhie cultic, rugaciunile srbtorile).

Apare pe ecran informaia

Explicaia ???

video-proiectorActivitate frontal

4Comunicarea noilor cunotine i fixarea sistematic a cunotiinelorO1

O2

O3

O3

O432 minSe adreseaz ntrebarea: Referitor la iudaism care este originea acesteia, ce mi putei spune despre acestea?

Dar despre cretinism?

Dar despre islam?

Profesorul sintetizeaz rspunsurile elevilor, exemplificnd prin imagini cele expuse (mai specific/precis denumire, doctrin, apariie i scurt istorie, mprire). Informaiile sunt expuse grupat, n aa msur nct s se observe asemnrile i deosebirile dintre religii.

Se adreseaz urmtoare: Aadar, am vorbit despre istoria i doctrina celor trei religii. Acum s revenim la cult i la ce nseamn cultul pentru fiecare din aceste religii.

Ce titi despre cultul n iudaism? (de menionat c pe ecran apare informaie cu punctele eseniale pe care trebuie s le trateze: (carte de cult esenial, loca de cult, ierarhie cultic, rugaciunile srbtorile)?

Dar despre cretinism?

Dar cultul n islam?

Profesorul sintetizeaz rspunsurile elevilor, exemplificnd prin imagini i filmulee cele expuse i detaliind anumite aspecte legate de cult (carte de cult esenial, loca de cult, ierarhie cultic, rugaciunile srbtorile). In acest timp vor circula prin clas Coranul, Vechiul Testament n ebraic i Noul Testament n greac pentru ca elevii s vad crile de cult ale celor 3 religii)

Elevii rspund: este de provenien avraamic, numele vine de la Iuda

Elevii raspund: cei care mrturisesc credinta n Hristos..

Elevii raspund: religia creat de Muhammed

Elevii privesc cu atenie.

Elevii ascult cu atenie

Elevii rspund: Cultul iudeu este centrat pe Sabat, carte specific este Vechiul Testament

Elevii rspund: cultul cretin este centrat pe ziua de Duminic i pe Sfnta Liturghie

Elevii rspund: este axat de ziua de vineri, dar n fiecare zi au cele 5 rugciuni obligatorii, ca i carte esenial au Coranul

Elevii ascult cu atenie

Conversaia

Conversaia

Conversaia

Explicaia

Conversaia

Conversaia

Conversaia

Explicaia

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

5AsociereaO5

5minPrecizare:

Observm n ziua de azi o mprire i o lips a unitii ntre oameni datorit aparteneei religioase. Dar Balzac spunea:Prima lege urmat de Dumnezeu este de a fi consecvent cu el nsui: fr unitate, nu e putere.Cum putem noi face unitate ntr-o lume aa mprit religios pentru a face oamenii s se respecte ntre ei i s nu mai existe dispute?

.

Elevii ascult

Elevii rspund:

Dup cum am observat, toate religiile mari cred ntr-un unic Dumnezeu, dar i dau nume diferite. Dac lumea ar nelege c din acest punct de vedere suntem egali nu ar mai fi certuri, dac lumea nelege c unitatea e posibil numai n diversitate, nu ar mai fi dispute.

Conversaia

exerciiul

CE exerseaz elevii??

Activitate frontal

Activitate frontal

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

8GeneralizareaO53 minProfesorul dirijeaz discuia pentru a ajuta elevii s formuleze nvturi care se desprind din lecie

Elevii formuleaz conclizii:- s nelegem diversitate religiilor

- s ntelegem c n toat aceast diversitate exist o asemnare ce ne poate apropia.conversaiaActivitate frontalAprecieri verbale

9Aprecierea activitii elevilor1minSe fac aprecieri generale i individuale, privind att pregtirea elevilor pentru lecie, ct i implicarea n predarea noilor cunotine.Se noteaz elevii care au participat la lecie.Elevii ascult aprecierile fcute de profesor.Activitate frontal

10Precizarea i explicarea temei pentru acas2minSe anun tema (N CE CONST?) i se explic elevilor sarcinile de lucru pentru activitatea viitoare.

Se impart fie cu notie

Elevii primesc fielele

Ascult cu atenie indicaiileexplicaiaActivitate frontal

11ncheierea leciei2minRugciunea

Salutul Printr o rugciune

Rostesc rugciunea

Salutul